Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.
12.5 km
3:30 hodin
166 m
Jestli už jste šli po Muchových stopách v jeho rodných Ivančicích, objevte také brněnská místa, kde v mládí zažíval důležité chvíle. Jak s Muchou souvisí katedrála Petrov? S kým sdílel pokoj na Panenské, nač se při svých pozdějších návštěvách Brna chodil pravidelně dívat do Zemského, dnes Moravského zemského muzea? Provede vás tematická brožura! Dnes má několik Muchových děl ve sbírkách i Moravská galerie a je možné si je prohlédnout dokonce online.
Rozkvět secese v Brně trval jen pouhé jedno desetiletí, ke konci nultých let 20. století secese pohasíná. V architektuře se promítla nejčastěji v dekoru budov veřejných institucí i obytných domů. Do většiny interiérů se nedostanete, ale pojďte se projít po městě a objevit secesi aspoň zvenku. I rodilí Brňané chodí denně nevědomky kolem skvostů!
Inspirační zásobárnou byla secesním umělcům příroda. Odhalte s námi na domech popínavé rostliny, hmyz, detail smyslných ženských úst… Na rohu Kobližné a Roosveltovy stojí tzv. „Včelín“. Musíte se podívat pořááádně nahoru. Tmavá kupole domu připomíná včelín nejen tvarem — nad ním pozoruje městský mumraj obří včela. Kolemjdoucí většinou netuší, že se vysoko nad nimi vznáší obří hmyz a mají včelu za dravého ptáka. V Brně je mnoho nájemních domů se secesním prvkem. V centru si prohlédněte třeba ty na Starobrněnské 289/7, Minoritské 472/8 nebo Palackého třídě 879/84.
A protože je Brno doslova městem slavných vil (no ano, jako je Tugendhat, ale opravdu to není jen ona!), doporučujeme vám výpravu na ulici Drobného 22. Vila Löw-Beer skrývá silný příběh jedné významné židovské rodiny. Narozdíl od ostatních staveb, které vám tu doporučujeme, se můžete podívat i do interiérů na komentovanou prohlídku!
Jednu z nejvýraznějších secesních stop v Brně zanechal František Pavlů. Na Jiráskově ulici najdete 10 jeho staveb. Třešničkou na dortu je hned o kousek dál palác Tivoli na Konečného náměstí. Odtud dojdete i pěšky k dalšímu jeho dílu – nájemnímu domu 14/461 na Veveří. Proč vás sem posíláme? Právě tady měl ateliér další slavný architekt, který našel zalíbení v secesi – Dušan Jurkovič. Slovák Jurkovič v Brně postavil pro svou rodinu vilu. A co je už zmíněná vila Tugendhat pro brněnský funcionalismus, to je pro brněnskou secesi Jurkovičova vila. Je ve správě Moravské galerie a určitě zaskočte na prohlídku. Už při vstupu do zahrady na vás dýchne jurkovičovské pohádkové genius loci!
Ještě se vraťme na Veveří na ulici Jaselskou 9. Budovu bývalé Vesny (dnes je tu Střední zdravotnická škola) navrhl pražský architekt Antonín Pfeiffer. Hodnotný příklad secese ještě povýšili další umělci v interiérech – jako malíř Joža Uprka výzdobou dvorany (byl dlouholetým kamarádem Alfonse Muchy). Vedlejší budovu č. 7 ozdobil sedmi půvabnými lunetami. Uprka rád hledal inspiraci (podobně jako Jurkovič) také ve folklóru. Byl to slovácký rodák a nejspíš znáte jeho nejslavnější obraz Jízdu králů. Ne? Monumentální, barvami hýřící obraz uvidíte v Moravské galerii v Místodržitelském paláci!
Čekání na vlak je nuda? Zkraťte si ho studiem detailů nádherného štuku nádražní budovy v centru města. Secesní plášť budova oblékla díky architektu Josefu Nebehostenemu v letech 1903—1904. O kousek dál znáte hotel Grand, který na začátku 20. století rozšířila hned vedle secesní přístavba. Ta je vnořená jakoby dovnitř řady domů, proto uniká pozornosti mnoha každodenních kolemjdoucích. Škoda! Ty barvy, ta elegance, ten atraktivní dekor… běžte se podívat hlavně na mozaiku, která představuje slavný antický Paridův soud.
Blízko nádraží, naproti zastávky Vlhké, objevte ukrytý kostel Neposkvrněného početí Panny Marie. Jde o prakticky jediný plně zachovalý secesní gesamtkunstwerk v Brně (gesamtkunstwerk = v secesi velmi oblíbený tvůrčí princip, který spočíval v syntéze různých forem umění). Zvenku projekt architekta Franze Holika pozornost nebudí... uvnitř vás ale překvapí pestrou výmalbou. Působivé florální motivy najdete na stěnách, dveřích i na detailech jako kování. Kostel je mimo pobožnosti a mše uzavřen, tak si jeho návštěvu nechejte třeba na Noc kostelů. Secesních památek je v Brně víc, tohle byla jen ochutnávka.
Jste fanoušky tohoto stylu nebo máte prostě chuť ji v Brně objevovat či poznat do hloubky? Zajděte na tematickou procházku s průvodcem. Procházka po secesních skvostech je zařazena každou sezónu!
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.
Stopy židovských obyvatel v Brně jsou všudypřítomné. Odkazuje na ně mnoho památek, od jediné sloužící synagogy na Moravě, po tzv. kameny zmizelých. Nechte se provést Brnem za odkazem židovství, osudů obyvatel a dědictví, které k nám bude mocně promlouvat navždy.
Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.
Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!
Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!
Připravte se na nenáročný cyklovýlet plný historie! Tento okruh zvládnou i méně zdatní cyklisté. Čeká vás 20 km a celkové stoupání 257 m.
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
Nasedněte na kolo a nechte vánek, ať vás nese voňavým létem. Tady čas plyne pomaleji, sluníčko se opírá do vinohradů a romantické údolí řeky Jihlavy svádí k odpočinku.