Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!
4.9 km
1:30 hodin
120 m
Parný letní den strávíte nejspíš u vody, kde je lepší klima. Ale ještě příjemnější klima najdete pod zemí. Nezní to zrovna sexy, nejste přece krtci?! No, není pod zemí jako podzemí… Vydejte se do Brna na místa, kam sice nedosáhnou paprsky, ale nuda v Brně tam rozhodně není.
Z vlakového nebo autobusového nádraží se vydejte na Nové Sady (V Brně je vše kousek, neřešte jízdenky, jen pohodlné boty.), kde se ve skále pod Petrovem nachází Kryt Denis. Uvnitř najdete soustavu klenutých chodeb, která v případě atomového výbuchu poskytla úkryt až třem tisícům lidí na čtyři dny.
A odtud už zamířítedo samého centra Brna - na Kapucínské náměstí. Tady najdete Kapucínskou hrobku, kde vás vezmou na hodně zajímavou prohlídku. Leží tu ostatky nechvalně proslulého barona Trencka, děti nalákejte na mumie. Jsou hodně jiné než ty z egyptských faraonských hrobek…
Pár kroků odtud už vklouznete do Labyrintu pod Zelným trhem. 50 minut exkurze v příjemném chládku uvítají dospělí i děti. Dozvíte se, jak to v Brně chodilo ve středověku. Co vás čeká? Zkostnatělí průvodcové rozhodně ne.
Na Dominikánském náměstí potom najdete Sklep pod Novou radnicí s expozicí Ohnivý kůň a drak. Míchají zde vyprávění, které jakoby bylo od vašeho dědy společně s virtuální realitou.
Další zastávka pod zemí je z úplně jiného soudku: atomový kryt 10-Z. Stále funkční zařízení vám v pravých reálicích předvede, jak to v takovém bunkru chodilo. Můžete dokonce přespat!
A teď výšlap na pořádný kopec. V jeho útrobách čeká expozice Chrám kamene. Je součástí slavného hradu (a šatlavy!) Špilberk. Expozice v nevyužitých vodojemech z konce 19. století je působivým výstavním prostorem pro sochy, náhrobky a další kamenná díla zaniklých brněnských památek.
Další zastávkou budou Vodojemy na Žlutém kopci. Zážitek jako z jiného světa dávno zaniklých civilizací či počítačových her můžete nově zažít již ve dvou zpřístupněných cihlových vodojemech.
Posledním místem brněnského podzemí je Kostnice u sv. Jakuba. Druhá největší v Evropě, navíc v krásném prostředí Jakubského náměstí s nádherným gotickým chrámem. Pietní místo kostnice je ideálním prostorem pro zklidnění mysli a zakončení výletu po brněnském podzemním putování. Doporučujeme večerní prohlídku, je to zážitek! A po vynoření na povrch něco dobrého na zub. Lokalita „Jakubáku“ je mekkou místní gastronomie a navečer to tu ožívá, dokonalá atmosféra každého strhne a určitě si také dáte orosený drink!
Na výpravu po brněnském podzemí se vybavte v IC na hlavním nádraží: Malý průvodce městem, Brněnské podzemí, Gourmet Brno 2022 nebo si je pohodlně stáhněte do telefonu. Chcete vědět víc? Tady jste správně.
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.
Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.
Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!
Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.
Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
Stopy židovských obyvatel v Brně jsou všudypřítomné. Odkazuje na ně mnoho památek, od jediné sloužící synagogy na Moravě, po tzv. kameny zmizelých. Nechte se provést Brnem za odkazem židovství, osudů obyvatel a dědictví, které k nám bude mocně promlouvat navždy.
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
Tento okružní cyklovýlet začíná v centru Slavkova, který je synonymem slavné bitvy Tří císařů z roku 1805. Celkem našlapete 31 km a vystoupáte 376 m. Vzhůru do pedálů!
Nasedněte na kolo a nechte vánek, ať vás nese voňavým létem. Tady čas plyne pomaleji, sluníčko se opírá do vinohradů a romantické údolí řeky Jihlavy svádí k odpočinku.
Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!
Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.