Nasedněte na kolo a nechte vánek, ať vás nese voňavým létem. Tady čas plyne pomaleji, sluníčko se opírá do vinohradů a romantické údolí řeky Jihlavy svádí k odpočinku.
24 km
1:45 hodin
282 m
V Brně naložte kolo do vlaku a vystupte v Silůvkách, pojedete trasou 5171. Po 3 kilometrech na křižovatce odbočíte vlevo přes trať do kopce (trasa není značena jako cyklistická). Míříte ke krásné vyhlídce, ke kapli Sv. Antonína. Celá čtyři století ochraňuje okolní vesničky od přírodních pohrom. A daří se! Vydejte se pak dolů, překročte řeku Jihlavu a proplouvejte rozmanitými památkami Dolních Kounic. Navštivte zrestaurovanou zdobenou židovskou synagogu i mystický klášter Rosa coeli, na jehož obranu byl postaven také místní hrad a zámek v jednom. Věhlasnou kounickou frankovku okoštujte třeba ve Sklepě U Dvořáků.
Proti proudu Jihlavy se pusťte dál do Nových Bránic. Jste-li milovníky vína, dejte si malou odbočku do Moravských Bránic. Vinařství s útulným posezením u Jana Plačka vám učarují skvostnými vzorky. Za Novými Bránicemi pokračujte po cyklotrase 403. Podjedete pod železničním viaduktem s mostem "železňákem" z roku 1897, který jako by z oka vypadl slavné Eiffelově věži. O kousek dál najdete u Stříbského mlýna říční splav. Dejte si koupačku s piknikem, tohle místo má atributy stříbrného plátna! Pak minete pole zeleného chřestu v nedávno založené městské chřestovně. Ivančický chřest býval známějším vývozním artiklem než plzeňské pivo. Cestou potkáte sochy v plenéru od Josefa Zahradníka. Nad vším trůní rozhledna Alfonse Muchy na Réně, korunujte své dnešní zážitky z ptačí perspektivy. Až sejdete na ivančické náměstí, skočte si do infocentra pro další porci inspirace.
Na Ivančicku a v okolí Dolních Kounic objevíte spoustu pokladů, stačí pomyslet.
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!
Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Stopy židovských obyvatel v Brně jsou všudypřítomné. Odkazuje na ně mnoho památek, od jediné sloužící synagogy na Moravě, po tzv. kameny zmizelých. Nechte se provést Brnem za odkazem židovství, osudů obyvatel a dědictví, které k nám bude mocně promlouvat navždy.
Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.
Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.
Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.
Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!
Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!
Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.