Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.
23.2 km
6:30 hodin
251 m
Do Popovic se z Brna dostanete vlakem. Naučnou stezku Rajhradsko najdete snadno, Popovicemi vás provede. Odbočíte do lesíku bažantnice, do chrámoví vzrostlých stromů, a projdete alejí až k benediktinskému klášteru v Rajhradě. Areál byl přestavěn podle plánů Jana Blažeje Santiniho-Aichla. Rozmach jeho talentu poznáte bez zaváhání! Majestátný opatský chrám sv. Petra a Pavla celému komplexu s přehledem vévodí. Pátráte po kvalitním obsahu? Historická knihovna Památníku písemnictví na Moravě vás okouzlí. Budete si moct zalistovat přesnými kopiemi vzácných rukopisů královny Rejčky! V Rajhradě se dostanete malou odbočkou také k restauraci U Kašny, která bodovala v prestižní přehlídce Gourmet Jižní Morava 2019 a 2021.
Po červené značce a kolem žabího sboru u tůně Ludmila dojdete do Židlochovic. Úsilí zdejšího šlechtitele meruněk přineslo uznávanou odrůdu “Fenzova úrodná židlochovická” a lahodné ovoce je oslavováno Meruňkobraním. Certifikovaná lokální vína i meruňkové delikatesy pořídíte v židlochovickém infocentru. Odtud vás zavede zelená značka na rozhlednu Akátová věž a pak mezi vinohrady do Nosislavi značka modrá. Na návsi obdivujte kostel s pradávným opevněním i stoletý lis na víno, kterému se tu skvěle daří. V biokvalitě ho okoštujete u Válků – v rodinném vinařství, které za svou kategorii vyhrálo cenu Gourmet 2021 i 2022.
Zpátky do Židlochovic se projdete Svatojakubskou cestou po hranici přírodního parku Výhon.
Štědrou nabídku tohoto kraje ochutnávejte tady.
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!
Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!
Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.
Tento okružní cyklovýlet začíná v centru Slavkova, který je synonymem slavné bitvy Tří císařů z roku 1805. Celkem našlapete 31 km a vystoupáte 376 m. Vzhůru do pedálů!
Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.
Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.
Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.
Černá Hora na pomezí Českomoravské a Drahanské vrchoviny je oblíbeným cílem milovníků přírody, historie i dobrého piva. Aby taky ne! Zdejší pivovar vznikl už ve 13. století, což z něj dělá nejstarší fungující pivovar na Moravě.