Ostrovy stepi uprostřed vinic, početná kolonie syslů, malá populace orchidejí… i krajina bez bujných lesů může skrývat hotové poklady.
Miroslavské kopce najdete na jižním cípu Bobravské vrchoviny. Je to několik izolovaných lokalit jižně od Miroslavi. Národní přírodní památka chrání rostlinná i živočišná společenstva včetně několika silně ohrožených.
V jednom ze zákoutí mezi křovinami žije populace orchidejí vstavače vojenského. Roste tu koniklec luční i velkokvětý. A možná to bude znít zvláštně, ale daří se tu i několika „polním plevelným klenotům“. Součástí území je totiž malé políčko, kde se nepoužívá chemie ani hnojiva. Proto tu roste i polní plevel, který už dávno jinde nenajdete. Některé jsou krásné s dekorativním květem jako černucha rolní, jiné jsou mazané jako dejvorec, který se ježatými plody zákeřně chytá na zvířecí srst nebo lidské oblečení a rozšiřuje se tak dál. Tak pozor na něj.
Možná uvidíte kudlanku nábožnou, otakárka fenyklového, v trávě tu hnízdívá nenápadný, ale vzácný strnad luční. Na místním sportovním letišti prosperuje kolonie sysla obecného. Vzletová dráha dostává pravidelný sestřih a zvědaví prckové tak mají dokonalý přehled, co se děje v okolí a včas se schovají před dravci do svých nor. Tohle akční zvířátko je radost pozorovat, koutky úst vám budou cukat pobavením.Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Legenda praví, že kolem roku 912 na malé skále uprostřed bažin vyrostla pod dohledem kněžny Miroslavy vodní tvrz. Dnes má podobu zámku a jméno Miroslav.
Vypravte se po stopách křížové cesty – zvlášť když oceníte významné, přesto ne úplně tradiční poutní místo.
Zámek, který rád hostí unikátní malířská díla. Třeba ze sbírek Medy a Jana Mládkových… A discgolf v zámeckém parku už jste hráli?
Fenomenální symbolista, ikona vrcholné secese, velmistr práce se světlem a stíny. Ale hlavně daroval českému národu proslulou Slovanskou epopej.
První zmínka o hradu pochází z roku 1298. Vystavěli ho templáři na skalním ostrohu, dnes jeho torzo shlíží na zaříznuté údolí řeky Jihlavy.
Technická stavba může být krásná a fascinující. Pojďte se podívat do bělostného velkomlýna, který vám ukáže mlynářství od pravěku po dnešek.
Z málo známého příběhu hornictví na Brněnsku vykřesal oslavanský spolek expozici, která vás do historie dobývání černého uhlí zasvětí.
Ráj malých permoníků i velkých dospělých. Největší nadzemní bludiště v ČR a ostatní atrakce zaměstnají vaše svaly i mozkové závity.
Nádherné Dolní Kounice a v nich jedna z nejstarších synagog na Moravě. A máte cíl výletu.
Milovníci hradů a zámků, tady si přijdete na své – hrad i zámek na jednom místě! A ne ledajakém...
Klášter založil roku 1181 Vilém z Pulína – coby pokání za svá vojenská alotria – pro sestry premonstrátského řádu.
Ty výhledy. To okolí. Ta atmosféra… Na Ivančicku u Hlíny vyšlápněte 96 schodů a vzdejte hold českému hereckému velikánovi.