Vypravte se po stopách křížové cesty – zvlášť když oceníte významné, přesto ne úplně tradiční poutní místo.
Renesanční zámek v Bohuticích hostí mezi vznešenými arkádovými sloupy výjimečnou kulturní památku: Expozici Křížové cesty. Duchovní pocta Lurdské jeskyni – oficiálně vysvěcená Bohutická jeskyně – byla významným poutním místem už v polovině minulého století. Životní příběh od okamžiku Ježíšova odsouzení Pilátem Pontským ztvárňuje 54 dřevěných soch v životní velikosti. Malované sochy ze vzácného libanonského cedru jsou dílem kutnohorského řezbáře Beka. Působí neuvěřitelně živě. Podívejte se třeba na detaily rukou, jsou nádherné, jen zahýbat prsty!
A až se dokocháte, vydejte se ještě naučnou stezkou pátera Práška k Lurdské jeskyni. Tedy vlastně k její tuzemské bohutické kopii. Upravené prostranství s vyhlídkou vás vyzve k odpočinku, tak se nevzpírejte. Místo klidu a zastavení. V čase poutí sem proudívaly tisíce věřících, z Vídně dokonce vyjížděl speciální vlak.
Dnes nabízí Bohutice i další specialitu, ale ze světského soudku – v zámeckých sklepech odpočívají vzácné ročníky meruňkovice. Poslední červencový víkend zavítejte na Meruňkový festival oslavující speciálně vyšlechtěnou odrůdu Bohutická meruňka. Na Podzimních slavnostech pak ochutnáte místní lahodná vína, burčák a další produkty z regionu.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Legenda praví, že kolem roku 912 na malé skále uprostřed bažin vyrostla pod dohledem kněžny Miroslavy vodní tvrz. Dnes má podobu zámku a jméno Miroslav.
Zámek, který rád hostí unikátní malířská díla. Třeba ze sbírek Medy a Jana Mládkových… A discgolf v zámeckém parku už jste hráli?
Fenomenální symbolista, ikona vrcholné secese, velmistr práce se světlem a stíny. Ale hlavně daroval českému národu proslulou Slovanskou epopej.
Ostrovy stepi uprostřed vinic, početná kolonie syslů, malá populace orchidejí… i krajina bez bujných lesů může skrývat hotové poklady.
Nádherné Dolní Kounice a v nich jedna z nejstarších synagog na Moravě. A máte cíl výletu.
Ráj malých permoníků i velkých dospělých. Největší nadzemní bludiště v ČR a ostatní atrakce zaměstnají vaše svaly i mozkové závity.
Milovníci hradů a zámků, tady si přijdete na své – hrad i zámek na jednom místě! A ne ledajakém...
Klášter založil roku 1181 Vilém z Pulína – coby pokání za svá vojenská alotria – pro sestry premonstrátského řádu.
Z málo známého příběhu hornictví na Brněnsku vykřesal oslavanský spolek expozici, která vás do historie dobývání černého uhlí zasvětí.
Ty výhledy. To okolí. Ta atmosféra… Na Ivančicku u Hlíny vyšlápněte 96 schodů a vzdejte hold českému hereckému velikánovi.
První zmínka o hradu pochází z roku 1298. Vystavěli ho templáři na skalním ostrohu, dnes jeho torzo shlíží na zaříznuté údolí řeky Jihlavy.
Svezte děti parním vláčkem. Projděte naučné Stezky permoníků, jste v bývalé hornické oblasti!