První zmínka o hradu pochází z roku 1298. Vystavěli ho templáři na skalním ostrohu, dnes jeho torzo shlíží na zaříznuté údolí řeky Jihlavy.
Podle historiků na hrad koncem 13. století přenesli templáři své sídlo – tzv. komendu – z nedalekých Jamolic. Neměla tam však dlouhého trvání, neboť již v roce 1312 byl řád templářů papežem Klimentem zrušen. Poté hrad putoval z ruky do ruky různých šlechticů, až se dostal k Lichtenštejnům. Podle dochovaných záznamů byl však Templštejn už od roku 1625 zcela pustý. V roce 1908 přešel opuštěný hrad do majetku rodu Kinských, kterým byl po roce 1945 zkonfiskován.
Romantická zřícenina uprostřed divokého údolí lákala již od konce 19. století návštěvníky. Zejména v období první republiky a po druhé světové válce byla oblíbeným cílem turistů a trampů. Od roku 2011 je hrad v rukou soukromého majitele, který se snaží zachovat, co z něj zbylo. Průběžně hrad opravují různé zájmové skupiny, tradiční je například letní dobrovolnický tábor hnutí Brontosaurus.
Naplánujte si procházku po žluté značce z Jamolic, nebo po červené údolím Jihlavy od Mohelna či Ivančic. Cestou vás neminou krásné vyhlídky na skalní výchozy a meandrující řeku.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Zámek, který rád hostí unikátní malířská díla. Třeba ze sbírek Medy a Jana Mládkových… A discgolf v zámeckém parku už jste hráli?
Fenomenální symbolista, ikona vrcholné secese, velmistr práce se světlem a stíny. Ale hlavně daroval českému národu proslulou Slovanskou epopej.
Z málo známého příběhu hornictví na Brněnsku vykřesal oslavanský spolek expozici, která vás do historie dobývání černého uhlí zasvětí.
Ráj malých permoníků i velkých dospělých. Největší nadzemní bludiště v ČR a ostatní atrakce zaměstnají vaše svaly i mozkové závity.
Svezte děti parním vláčkem. Projděte naučné Stezky permoníků, jste v bývalé hornické oblasti!
Vypravte se po stopách křížové cesty – zvlášť když oceníte významné, přesto ne úplně tradiční poutní místo.
Legenda praví, že kolem roku 912 na malé skále uprostřed bažin vyrostla pod dohledem kněžny Miroslavy vodní tvrz. Dnes má podobu zámku a jméno Miroslav.
„Maják“, tak říkají místní kapli Nejsvětější Trojice na jižním návrší města. Proč byste se k ní měli vydat? Tak půvabné scenérie aby jeden pohledal.
Kdysi gotický hrad, dnes renesanční zámek. Dominanta města Rosice trůnící na kopci. Skrývá hračky i protiatomový kryt.
Ostrovy stepi uprostřed vinic, početná kolonie syslů, malá populace orchidejí… i krajina bez bujných lesů může skrývat hotové poklady.
Divokost a osobitý ráz chráněné krajiny okolo říčky Rokytné potvrzuje její místo mezi evropsky významnými lokalitami NATURA 2000.
Ty výhledy. To okolí. Ta atmosféra… Na Ivančicku u Hlíny vyšlápněte 96 schodů a vzdejte hold českému hereckému velikánovi.