Z málo známého příběhu hornictví na Brněnsku vykřesal oslavanský spolek expozici, která vás do historie dobývání černého uhlí zasvětí.
V celé oblasti se těžilo v deseti dolech od poloviny 18. století. To už za zachování historických exemplářů a pramenů stojí. V muzeu to vzali z gruntu, a tak se dozvíte o geologii a minerálech obecně, o různých metodách těžby, o životě horníků i způsobech jejich možné záchrany v případě průšvihu. Maketa důlní chodby s rubáním ve skutečné velikosti včetně důlní lokomotivy je impozantní. Seznámíte se s 1. parní velkoelektrárnou na Moravě, projdete se velínem i telefonní ústřednou.
Uhlí odsud do světa putovalo už za Rakouska-Uherska. Mezi více známé doly patří babický Ferdinand a v obci Zbýšov ční unikátní technická památka – 24 metrů vysoká těžní věž dolu Simson. Horníci v rosicko-oslavanské uhelné pánvi se s pomocí techniky dostávali na přelomu století pod zemský povrch až do hloubky 1,5 km!
A kam že ta elektřina směřovala? V muzeu vystavují i dobové lampové radiopřijímače, gramofony, magnetofony a televizory. Spusťte se do dvou uplynulých století a objevte svět důlních prací, které umožnily rozmach průmyslu.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Ráj malých permoníků i velkých dospělých. Největší nadzemní bludiště v ČR a ostatní atrakce zaměstnají vaše svaly i mozkové závity.
Svezte děti parním vláčkem. Projděte naučné Stezky permoníků, jste v bývalé hornické oblasti!
„Maják“, tak říkají místní kapli Nejsvětější Trojice na jižním návrší města. Proč byste se k ní měli vydat? Tak půvabné scenérie aby jeden pohledal.
Kdysi gotický hrad, dnes renesanční zámek. Dominanta města Rosice trůnící na kopci. Skrývá hračky i protiatomový kryt.
Zámek, který rád hostí unikátní malířská díla. Třeba ze sbírek Medy a Jana Mládkových… A discgolf v zámeckém parku už jste hráli?
Fenomenální symbolista, ikona vrcholné secese, velmistr práce se světlem a stíny. Ale hlavně daroval českému národu proslulou Slovanskou epopej.
Ty výhledy. To okolí. Ta atmosféra… Na Ivančicku u Hlíny vyšlápněte 96 schodů a vzdejte hold českému hereckému velikánovi.
První zmínka o hradu pochází z roku 1298. Vystavěli ho templáři na skalním ostrohu, dnes jeho torzo shlíží na zaříznuté údolí řeky Jihlavy.
Vypravte se po stopách křížové cesty – zvlášť když oceníte významné, přesto ne úplně tradiční poutní místo.
Nádherné Dolní Kounice a v nich jedna z nejstarších synagog na Moravě. A máte cíl výletu.
Chcete se na chvilku cítit jako královna či král? Posaďte se na trůn. Čeká na vás na vyhlídkovém místě mezi Hvozdcem a Veverskými Knínicemi.
Klášter založil roku 1181 Vilém z Pulína – coby pokání za svá vojenská alotria – pro sestry premonstrátského řádu.