Nádherné Dolní Kounice a v nich jedna z nejstarších synagog na Moravě. A máte cíl výletu.
Chráněná kulturní památka z roku 1645 vypadá nenápadně. Synagoga však patří mezi nejstarší na Moravě a ve 20. století prošla těžkými časy...
Je zvláštní už tím, že není orientována do světových stran, jak bylo obvyklé, ale ve shodě s křesťanskými kostely v městečku. Raně barokní ráz a dochované hebrejské nástěnné nápisy uvnitř synagogy promlouvají k návštěvníkům čistotou i ornamentální zdobností.
Svou funkci nedobrovolně přestala plnit ve 40. letech 20. století – nacisté tehdy zakázali konání židovských bohoslužeb. Po válce ji využívali jako sklad a až roku 1991 byla synagoga v restituci opět vrácena Židovské náboženské obci v Brně. Byla kompletně zrestaurována tak, aby vám mohla nyní nabídnout své vzácné prostory pro koncerty, kulturu a společenské akce. Při putování přes Dolní Kounice ji rozhodně NEdoporučujeme minout!
Po stopách židovství se můžete vydat i na místní židovský hřbitov, který stojí za kapku stoupání. Kromě tajemné atmosféry vás čeká krásný výhled na město.
Kam dál? Objevte i další místa jižní Moravy, která vás vezmou po stopách židovských obyvatel.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Klášter založil roku 1181 Vilém z Pulína – coby pokání za svá vojenská alotria – pro sestry premonstrátského řádu.
Milovníci hradů a zámků, tady si přijdete na své – hrad i zámek na jednom místě! A ne ledajakém...
Ty výhledy. To okolí. Ta atmosféra… Na Ivančicku u Hlíny vyšlápněte 96 schodů a vzdejte hold českému hereckému velikánovi.
„Maják“, tak říkají místní kapli Nejsvětější Trojice na jižním návrší města. Proč byste se k ní měli vydat? Tak půvabné scenérie aby jeden pohledal.
Vypravte se po stopách křížové cesty – zvlášť když oceníte významné, přesto ne úplně tradiční poutní místo.
Ráj malých permoníků i velkých dospělých. Největší nadzemní bludiště v ČR a ostatní atrakce zaměstnají vaše svaly i mozkové závity.
Kdysi gotický hrad, dnes renesanční zámek. Dominanta města Rosice trůnící na kopci. Skrývá hračky i protiatomový kryt.
Z málo známého příběhu hornictví na Brněnsku vykřesal oslavanský spolek expozici, která vás do historie dobývání černého uhlí zasvětí.
Svezte děti parním vláčkem. Projděte naučné Stezky permoníků, jste v bývalé hornické oblasti!
Kousek exotiky na Hustopečsku. Projděte se mezi citrusovníky ověšenými zralým ovocem, staletými olivovníky a palmami. A kdo ví, možná si nějakého zeleného krasavce přivezete i domů!
Na pohodový výlet zamiřte do Rajhradu. Místní Památník písemnictví na Moravě vás dostane, i když nejste knihomol.
Zámek, který rád hostí unikátní malířská díla. Třeba ze sbírek Medy a Jana Mládkových… A discgolf v zámeckém parku už jste hráli?