Připravte se na nenáročný cyklovýlet plný historie! Tento okruh zvládnou i méně zdatní cyklisté. Čeká vás 20 km a celkové stoupání 257 m.
20 km
1:30 hodin
257 m
Cesta začíná v Křenovicích, asi 4 kilometry od centra Slavkova.
V kostele sv. Vavřince byli po bitvě shromáždění zajatí Rusové. V parčíku opodál byl 4. prosince 2005 u příležitosti 200. výročí bitvy odhalen pomník v podobě sochy ruského generála Kutuzova.
Z Křenovic cesta pokračuje přes Zbýšov do Šaratic. Trasa kopíruje zastavení naučné stezky Bitva tří císařů. Tu tvoří celkem 29 informačních panelů a jako okruh spojuje jednotlivá sídla na slavkovském bojišti.
Z Šaratic jeďte po cyklostezce dál přes Hostěrádky - Rešov až do Újezda u Brna. Zajeďte si ke kapli sv. Antonína Paduánského, která stojí na místě, odkud byla dělostřelbou rakouských děl ráno 2. prosince zahájena slavkovská bitva. Odpoledne odtud Napoleon pozoroval ústup spojenců od Telnice a Žatčan. Původní kaple vyhořela a současná byla postavena v roce 1863.
Z Újezdu pokračuje cesta směrem na severovýchod a stoupá k Prackému kopci, kde se už od roku 1912 tyčí Mohyla míru. Dominanta prateckého návrší se stala symbolem Napoleonova triumfu. Právě na tomto místě se svedly nejkrvavější boje a tady se rozhodlo o vítězi bitvy.
Jde o první evropský válečný památník s mírovým posláním. Mohyla v podobě čtyřbokého jehlanu není věnována ani hrdinným vítězům ani statečným poraženým, nýbrž stojí na počest všech obětí legendární bitvy. Uvnitř navštivte unikátní kapli s ossariem - kostnicí, kam se dodnes ukládají ostatky padlých nalezených na slavkovském bojišti. V sousedním muzeu shlédněte multimediální expozici “Bitva tří císařů Slavkov/Austerlitz 1805". Kavárna je momentálně bohužel mimo provoz.
V obci Prace odbočte na silnici směrem na východ, zpátky na Křenovice. Asi půl kilometru před obcí přijedete k místu zvanému Krchůvek. V bitvě padlo 30 tisíc vojáků a většina z nich byla pohřbena v hromadných šachtových hrobech. Tento pomník stojí v místě jednoho z nich. Od Krchůvku se krátkou zacházkou na jednu nebo druhou stranu vydejte ještě na vyhlídkové místo a pokochejte se okolní krajinou.
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!
Tento okružní cyklovýlet začíná v centru Slavkova, který je synonymem slavné bitvy Tří císařů z roku 1805. Celkem našlapete 31 km a vystoupáte 376 m. Vzhůru do pedálů!
Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
Uhlí u Brna? Černé a opravdové? Těžilo se tu v deseti dolech od poloviny 18.století. Nejhlubší štoly ve střední Evropě!
Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti. Proto se projděte Brnem a podívejte se na známé město novýma očima.
Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!
Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.
Stopy židovských obyvatel v Brně jsou všudypřítomné. Odkazuje na ně mnoho památek, od jediné sloužící synagogy na Moravě, po tzv. kameny zmizelých. Nechte se provést Brnem za odkazem židovství, osudů obyvatel a dědictví, které k nám bude mocně promlouvat navždy.