Daleké výhledy, drahé kameny, romantické údolí pstruhové řeky, kostely, klášter Porta coeli a hrad Pernštejn. A po cestě malé pivovary, co uhasí žízeň.
21.6 km
1:45 hodin
387 m
Z tišnovského nádraží vyjeďte stejnojmennou cyklostezkou k první velkolepé zastávce. Dotknete se zdí z časů Přemyslovců. Klášter Porta coeli alias Bránu nebes, založila v roce 1233 vdova po Přemyslu Otakaru I. Klášter je nejen útočištěm víry, v jeho útrobách objevíte i milou kavárnu a především vyhlášený Klášterní pivovar Porta Coeli. Produkují piva Vorkloster i neopakovatelného genia loci. A málokde je tak světská věc jako pivnice tak půvabnou záležitostí.
Virtuální prohlídku nepřístupného kostela nabízí zdejší Podhorácké muzeum.
Pokračujte ke Štěpánovicím a Borači, kde stojí historický obloukový most z roku 1910. Nádherná příroda kolem svrateckých břehů vás doprovodí do Doubravníku. Pokud vám vyprahlo, těšte se na doubravnické pivo U Sedláčků. Malebný městys skrývá mezi zdmi kostela Povýšení sv. Kříže hrobku Pernštejnů a Mitrovských. Velká část této církevní památky je postavena z kvalitního bílého mramoru, jenž se po staletí těžil v nedaleké Nedvědici. Funkční varhany v kostele patří ke skvostům barokního řemesla!
Připojte se k naučné stezce Pernštejn, za chvilku budete obdivovat krytý trámový most u obce Červír. Pochází z roku 1718 a je vzácnou technickou památkou. Červená značka vás dovede až infocentru v Nedvědici, zajděte dovnitř - stříbrný mincovní poklad a historické nástroje na zpracování mramoru stojí za to! Výlet korunuje věhlasný Pernštejn. Pohádkový hrad účinkoval ve více než 50 filmech. Postaven v gotickém slohu pány z Pernštejna, upravován v duchu romantismu v 19. a 20. století pány z Mitrova, je stále lákavým a živým svědkem historie.
Vypravíte-li se k Pernštejnu s dětmi, vyzkoušejte zábavnou pátračku Korálky komorné Elišky s hrací kartou. Poklady hradu i podhradí už čekají!
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Pěšky, nebo na kole. Podívejte se na místa, kde se roku 1805 odehrála zásadní událost našich dějin. A nejen našich, ale také francouzských, ruských a rakouských. Tady se odehrávala Bitva tří císařů.
Pohodový výlet po mementech Bitvy tří císařů. Čeká vás 32 km a nastoupáte celkem 366 m.
Připravte se na nenáročný cyklovýlet plný historie! Tento okruh zvládnou i méně zdatní cyklisté. Čeká vás 20 km a celkové stoupání 257 m.
Období 1. republiky mělo rozhodně šmrnc. Od naleštěných automobilů po elegantní módu. Přeneste se do dokonalých reálií této doby v moravské metropoli!
Nasedněte na kolo a nechte vánek, ať vás nese voňavým létem. Tady čas plyne pomaleji, sluníčko se opírá do vinohradů a romantické údolí řeky Jihlavy svádí k odpočinku.
Malá ochutnávka z Tišnovské pivní stezky aneb pohodová cyklojízda nejen pro milovníky piva!
Na počátku 19. století byly Šlapanice zejména zemědělským centrem, které zásobovalo Brno chlebem i mlékem. Tehdy tady žilo asi osmkrát méně obyvatel než dnes. Ačkoliv se samotné obce bojová vřava přímo nedotkla, její obyvatelé zažili v časech bitvy různých těžkostí více než dost. Přispěl k tomu i fakt, že městem postupně prošly všechny tři armády. Pojď se projít v jejich stopách i ty.
Tento okružní cyklovýlet začíná v centru Slavkova, který je synonymem slavné bitvy Tří císařů z roku 1805. Celkem našlapete 31 km a vystoupáte 376 m. Vzhůru do pedálů!
Horké léto na jižní Moravě? Zchlaďte se v brněnském podzemí. Na jihu Moravy je nejvíc slunce, proto se tu tak daří vinné révě, ale člověka ty tropy zmůžou... Pod zem horko nemůže!
Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.
Stopy židovských obyvatel v Brně jsou všudypřítomné. Odkazuje na ně mnoho památek, od jediné sloužící synagogy na Moravě, po tzv. kameny zmizelých. Nechte se provést Brnem za odkazem židovství, osudů obyvatel a dědictví, které k nám bude mocně promlouvat navždy.
Objevte poklady moravského písemnictví v Rajhradě, vystoupejte mezi vinohrady a meruňkovými sady k rozhledně Výhon. Nechte se obejmout štědrou náručí jižní Moravy.