Při procházce Brnem si nenechte ujít návštěvu letohrádku, kde se dříve pořádaly společenské slavnosti, které navštívili i císaři Napoleon I. a František I.
Letohrádek nechal vystavět hrabě Antonín Arnošt Mitrovský mezi lety 1779-1793, a to nejen za účelem vlastního odpočinku, ale i pro pořádání společenských setkání – mimo jiné byl letohrádek místem tajných schůzek členů lóže Svobodných zednářů. Symboly tohoto společenství i dnes uvidíte v unikátní freskové výzdobě. Místní okrasnou zahradu zdobil první ananasový skleník na Moravě.
Poslední brněnský letohrádek je vskutku stavbou umělecky velmi kvalitní a vizuálně zajímavou, v přechodném stylu Ludvíka XVI. Pro znalce architektonických detailů - půdorys budovy je pozdně barokní, osově komponovaný. Oválný ústřední sál je vyvýšen nad okolí a ukrývá iluzivní freskovou výzdobu, která vytváří dojem výhledů do exotické krajiny s bujnou vegetací.
Pokud se chystáte na Brněnské výstaviště nebo do VIDA! Science centra, letohrádek nemůžete minout. Stojí přímo u cesty a mezi městskou zástavbou je opravdu nepřehlédnutelný. Zastavte se na prohlídku, koncert nebo výstavu. Nebo si ho zamluvte sami pro sebe!
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
6 tisíc čtverečních metrů vědy ukazuje svět zábavně a srozumitelně pro 5letou princeznu i 40letého tátu. Je čas odpálit raketu.
„Mami, a Mendel byl ten s hráškem?“ Aneb Poznejte brněnského génia a místo, kde se zrodila genetika.
Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
V druhém největším městě ČR navštivte druhé největší muzeum umění v zemi. V mnoha ohledech je to jednička!
Moderní chrám vědy, který umí uspořádat super akce pro laiky a právem sbírá lajky.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.
Řečený Zelňák. Kdysi tržiště, dnes tržiště. Zelný trh najdete uprostřed historického jádra Brna.
Dramatické příběhy z období obou totalit ožívají v Insitutu Paměti národa v Brně.
Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti.