Řečený Zelňák. Kdysi tržiště, dnes tržiště. Zelný trh najdete uprostřed historického jádra Brna.
Středověké náměstí vzniklo už při založení města ve 13. století. Dodnes slouží původnímu účelu. Ševcovské a hrnčířské stánky už tu tedy nenajdete, ale stánky se zeleninou, ovocem, bylinkami, květinami ano. Aby nedošlo k mýlce – nejsou to farmářské a bio trhy, ale v sezoně tu nakoupíte třeba krásné řezané kytky přímo od zahrádkářů a za pár kaček.
Ale tím to na Zelňáku nekončí. Ani náhodou. Tohle místo je pořádný mix zážitků… A to pro místní i turisty.
Přímo pod náměstím se vine Labyrint pod Zelným trhem. Není to jen nějaká spleť chodeb. Vchodem přímo z náměstí vejdete do podzemí (vstup každou hodinu), kde vás čekají tajemná zákoutí středověkých chodeb a sklepů, 212 schodů, alchymistická laboratoř, pravý historický pranýř...
Z historických kousků nemůžete přehlédnout centrální barokní kašnu Parnas ze 17. století. Zdálky vypadá jako prapodivná směs přírodní skály a soch. Má symbolizovat jeskyni. Chrliče prezentují poněkud nerealistické barokní ztvárnění delfínů, zbytek jsou alegorické a bájné postavy a zvířata. Tak schválně – najdete Hérakla? Nápověda: v levačce třímá kyj, v pravačce řetěz s trojhlavým psem Kerberem, strážcem podsvětí.
Pak je tu divadlo Reduta a Moravské zemské muzeum, kde uchovávají slavnou Věstonickou venuši. V horní části náměstí si aspoň zvenku prohlédněte alternativní divadlo Husa na provázku. A o baru Slast a hotelu Anybody už jste slyšeli? Ani tohle nejsou úplně standardní podniky!
O adventu zabírá celé náměstí vánoční trh s řemeslnými výrobky a dobrotami, krásnou atmosférou a minimem kýčů. Doporučujeme.
A určitě si dejte kávu v některé z místních kaváren. Na její kvalitě si dávají záležet a interiéry jsou šik. V létě má většina z nich venkovní posezení, tak můžete vychutnávat nejen presso, ale také místního genia loci...
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Dramatické příběhy z období obou totalit ožívají v Insitutu Paměti národa v Brně.
Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.
V druhém největším městě ČR navštivte druhé největší muzeum umění v zemi. V mnoha ohledech je to jednička!
Pivní lázně v centru Brna přinášejí širokou nabídku relaxačních koupelí a procedur pro všechny, nejen pro vyznavače zlatavého moku.
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti.
Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
Tato velká secesní vila vypadá spíš jako zámek. Je památkou na rodinu, která podnikatelským elánem navždy změnila ráz obce Svitávka.
„Mami, a Mendel byl ten s hráškem?“ Aneb Poznejte brněnského génia a místo, kde se zrodila genetika.
Odkud je asi nejkrásnější pohled na panorama Brna? Z Černopolní ulice. I kvůli tomu výhledu tu stojí jedna z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury...
Při procházce Brnem si nenechte ujít návštěvu letohrádku, kde se dříve pořádaly společenské slavnosti, které navštívili i císaři Napoleon I. a František I.