V druhém největším městě ČR navštivte druhé největší muzeum umění v zemi. V mnoha ohledech je to jednička!
Brněnská Moravská galerie má obrovský záběr a zahrnuje výtvarnou kulturu od A do Z. Tak rozsáhlé sbírky se pochopitelně nevejdou do jedné budovy… proto jsou rozmístěné do čtyř architektonických pokladů: Pražákova a Místodržitelského paláce, Jurkovičovy vily a Uměleckoprůmyslového muzea.
Moravská galerie věnuje prostor volnému umění (malbě, kresbě, grafice, plastice), fotografii i užitému umění, grafickému designu a architektuře. Prezentuje tuzemské umění v evropském kontextu. (V celosvětovém měřítku má největší význam pravidelné Mezinárodní bienále grafického designu.)
Muzeum vlastní velice cenné sbírky, které si prohlédněte ve stálých expozicích. K tomu pravidelně ukazuje umění prostřednictvím časově omezených výstav. Proto až se budete chystat do Brna, nezapomeňte se podívat na stránky galerie, co „dávají“ aktuálně. Bývají to nové pecky i desítkami let prověřená klasika.
Výstavy a expozice obohacuje doprovodný program – přednášky, komentované prohlídky, dílny, koncerty. A pozor, tady umění nevnímají jako něco pro horních deset tisíc nebo pro dospělé lidi. Umění patří každému a děti jsou maximálně vítány!
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
Dramatické příběhy z období obou totalit ožívají v Insitutu Paměti národa v Brně.
Řečený Zelňák. Kdysi tržiště, dnes tržiště. Zelný trh najdete uprostřed historického jádra Brna.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.
Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti.
Pivní lázně v centru Brna přinášejí širokou nabídku relaxačních koupelí a procedur pro všechny, nejen pro vyznavače zlatavého moku.
„Mami, a Mendel byl ten s hráškem?“ Aneb Poznejte brněnského génia a místo, kde se zrodila genetika.
Tato velká secesní vila vypadá spíš jako zámek. Je památkou na rodinu, která podnikatelským elánem navždy změnila ráz obce Svitávka.
Odkud je asi nejkrásnější pohled na panorama Brna? Z Černopolní ulice. I kvůli tomu výhledu tu stojí jedna z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury...
Při procházce Brnem si nenechte ujít návštěvu letohrádku, kde se dříve pořádaly společenské slavnosti, které navštívili i císaři Napoleon I. a František I.