Moderní chrám vědy, který umí uspořádat super akce pro laiky a právem sbírá lajky.
Hvězdárnu a planetárium Brno najdete nedaleko centra v malebném parku Kraví hora na samém vršku. Málokterá „vědecká instituce“ uchopila marketing a otevřela se veřejnosti tak zdařile a vstřícně, jako právě tahle.
Zajímavé objevy a události v přírodních vědách prezentuje záživně, repertoár doplňují výstavy, zábavné happeningy, koncerty. Z vrcholu Kraví hory je krásný výhled na Brno i dál. Na hvězdárně je totiž k dispozici celá řada dalekohledů, které slouží ke komentovaným veřejným prohlídkám Slunce a zajímavostí večerního nebe.
V parku se prohání děti a psi, dospělí cvičí tai-chi a vy si můžete klidně roztáhnout deku na piknik a bouchnout šampus. Hvězdárna má co nabídnout i za pošmourného počasí. Sál digitálního planetária - jedno z největších planetárií v ČR – připravuje komponovaná představení doplněná nevšední projekcí. Přenese vás nejen do vesmíru, ale také na těžko dosažitelná místa – pod vodní hladinu, do lidského těla, blízké budoucnosti nebo minulosti, mikrosvěta či makrokosmu. V přilehlém exploratoriu se do tajů přírodních jevů můžete ponořit ještě hlouběji. Ve víceúčelovém sále si ohmatejte vesmír na vlastní zrak, sluch i hmat. Součástí je dechberoucí výstava Říše mlhovin, kde vás doslova pohltí obrazy nejkrásnějších vesmírných mlhovin pořízených největšími astronomickými přístroji planety.
Zavítejte i na pozorovací terasu a vědeckou stezku. Najdete tu několik interaktivních exponátů – kaleidoskop, pixelovou stěnu (ta baví děti nejvíc), zvukovod, planetární siloměr nebo spektroskop. Expozice je volně přístupná bez výkladu. Veškeré prostory jsou bezbariérové.
Každoročně pořádané akce veřejnost miluje: Den otevřených dveří (vždy v říjnu). Kompletní aktuální program naleznete na stránkách hvězdárny. V letních měsících doporučujeme spojit návštěvu Hvězdárny a planetária Brno s aktivním pobytem v nedalekém Sportovním a rekreačním areálu Kraví hora.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
„Mami, a Mendel byl ten s hráškem?“ Aneb Poznejte brněnského génia a místo, kde se zrodila genetika.
Při procházce Brnem si nenechte ujít návštěvu letohrádku, kde se dříve pořádaly společenské slavnosti, které navštívili i císaři Napoleon I. a František I.
6 tisíc čtverečních metrů vědy ukazuje svět zábavně a srozumitelně pro 5letou princeznu i 40letého tátu. Je čas odpálit raketu.
Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.
V druhém největším městě ČR navštivte druhé největší muzeum umění v zemi. V mnoha ohledech je to jednička!
Proč tohle muzeum vyhrává jednu cenu za druhou? Protože tady není technika žádná věda! Tedy je a není…
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti.
Dramatické příběhy z období obou totalit ožívají v Insitutu Paměti národa v Brně.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.
Řečený Zelňák. Kdysi tržiště, dnes tržiště. Zelný trh najdete uprostřed historického jádra Brna.