Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
Co otevřeli Labyrint pod Zelným trhem, začalo se o podzemních brněnských prostorech často mluvit. A právem. Brno je pod zemí hodně zajímavé…
Labyrint pod Zelným trhem vás překvapí až útulnými sceneriemi… Uděláte si obrázek, jak to tu chodilo ve středověku. I dnes probíhá na Zelňáku ve všední dny trh s ovocem, zeleninou, bylinkami. A ve středověku se tu obchodovalo s kdečím. Hlavně v době baroka pod místními domy rostly sklepy jako houby po dešti. Obyvatelé v nich skladovali jídlo, zrálo tu pivo a víno a v době ohrožení města se sem lidé schovávali před dobyvateli.
50minutová exkurze baví dospělé i děti. Uvidíte nejen samotné prostory, také předměty denní potřeby objevené pod Zelným trhem při archeologických průzkumech. Průvodci vás protáhnou tajemnými zákoutími středověkých chodeb a sklepů. Čeká vás dohromady 212 schodů, středověký pranýř (originál!), alchymistická laboratoř, vinný sklípek i krčma. Prohlídky jsou každou hodinu a vstup najdete na Zelném trhu č. 21.
Odtud to máte jen kousek pěšky k Nové radnici do Sklepení domu mincmistrů. Historické sklepní prostory jsou pod domem, kde prý bydlíval mincmistr Bruno. Expozice připomíná právě historii mincovnictví v Brně a na Moravě od středověku po dnešek. A když budete mít štěstí, potkáte ve sklepě samotného mincmistra, který vám vyrazí minci...
Trojici podzemních prostor doplňuje Kostnice u sv. Jakuba – druhá největší v Evropě. Jsou zde pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Dramatické příběhy z období obou totalit ožívají v Insitutu Paměti národa v Brně.
Řečený Zelňák. Kdysi tržiště, dnes tržiště. Zelný trh najdete uprostřed historického jádra Brna.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.
Pivní lázně v centru Brna přinášejí širokou nabídku relaxačních koupelí a procedur pro všechny, nejen pro vyznavače zlatavého moku.
V druhém největším městě ČR navštivte druhé největší muzeum umění v zemi. V mnoha ohledech je to jednička!
(Po)byl Napoleon v Brně? Ano! V moravské metropoli dokonce strávil památného roku 1805 víc času než na slavkovském bojišti.
Jedna z dominant Brna, slavný žalář, letní amfiteátr i skvělé místo na procházku s výhledem na město – vítejte na Špilasu.
Tato velká secesní vila vypadá spíš jako zámek. Je památkou na rodinu, která podnikatelským elánem navždy změnila ráz obce Svitávka.
„Mami, a Mendel byl ten s hráškem?“ Aneb Poznejte brněnského génia a místo, kde se zrodila genetika.
Odkud je asi nejkrásnější pohled na panorama Brna? Z Černopolní ulice. I kvůli tomu výhledu tu stojí jedna z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury...
Při procházce Brnem si nenechte ujít návštěvu letohrádku, kde se dříve pořádaly společenské slavnosti, které navštívili i císaři Napoleon I. a František I.