Za vínem i moderními stavbami Velkopavlovicka

Na jižní Moravě se daří bílým odrůdám. Ale na Velkopavlovicku jsou doma modré odrůdy, je srdcem moravských červených vín. Přívlastky tu mají vína i krajina – „bezlesý kraj beze stínu“ a „kraj modrých hor“. Nebojte, zelenou přírodu si po cestě užijete po demižonech. Vyznavači cyklistiky ocení atraktivní terény a daleké výhledy do kraje, nad kterými extroverti ztichnou a introverti pronesou výmluvné aaah.

více informací do oblíbených


Hustopečský Starý vrch v novém vinařství

Hustopečsko je proslulé vinnou révou, mandloněmi a meruňkami. Studio POParch situovalo nové vinařství Starý vrch právě do meruňkového sadu v Hustopečích. Jak ve vinařství říkají – přivítají vás mezi meruňkami a loučit se budete u mandloní. Jejich révu obklopují stovky těchto ovocných stromů.

Tenhle vinařský areál je oázou klidu uprostřed přírody. Stavba architekta Podešvy s betonovým skeletem a mírně lomenými tvary přirozeně vyrůstá z terénu. Přírodní kámen a dubové dřevo dýchají čistotou a zasazení do přírodních kulis evokuje domáckou přívětivost soukromé zahrady. Interiér pro veřejnost kombinuje teplé dřevo, tmavý kámen na podlaze a vysoce elegantní černé kovové prvky. Degustační místnost navazuje na částečně krytou terasu s výhledem do zahrady, kam sejdete po pár schodech. Venkovní posezení u stolků pod korunami meruněk chrání před sluncem i zvědavými pohledy kolemjdoucích dokonale.

Do Vinařství Václav za vínem i knížecí legendou

Než opustíte Hustopeče, ještě se zastavte ve Vinařství Václav. Při pohledu z vinařské ulice Na Hradbách nenarušuje stavba linii klasické moravské sklepní uličky. Ale jak říkají přímo místní – uvnitř se setkává staré s novým, historický sklep s moderní architekturou. Prostor dostali designéři ze studia MOMO interiér a Magda Stolková. Zapojili moderní materiály jako beton, ale nechybí ani klasika, třeba vstupní portál do sklepa z kovářsky opracovaného černého plechu a do něj zasazené vinné láhve. Degustační místnost zase kombinuje surový beton s teplem domácího krbu. 

Prostoru dominují točité schody, které propojují tři dimenze – sklepní prostory, degustační místnost a útulné apartmány v prvním a druhém patře. Prosklenými deskami mezi patry můžete dokonce přímo ze sklepa pozorovat oblohu. Interiér doplňují umělecká díla sochaře a řezbáře Jiřího Netíka s odkazem na patrona naší země svatého Václava, který víno sám vyráběl i popíjel. 

Bořetická Kraví hora zve na víno i pohodu

V bořetickém rodinném vinařství Kraví hora krávy pasoucí se na louce nenajdete, pouze jednu krávu v logu. Opravdová louka ale nechybí. Architekt Ondřej Bořil navrhnul komfortní zázemí pro každého návštěvníka od cyklistů po rodinu s dětmi. V designové vinotéce si užijete paletu vín z Kraví Hory. Pro řízené degustace je tu Rotunda s působivou atmosférou, kam lze zajít na objednanou nebo veřejnou degustaci.

Minimalistický interiér a všudypřítomný šedý beton pocitově protepluje dřevo s krásnou kresbou. Na tradiční sklepy odkazují cihlové prvky. Čeká vás i jedno překvapení – samoobslužný vínomat, kde můžete z přednabité karty ochutnat desítku místních vzorků tohoto vinařství. K vinotéce přiléhá rozlehlá louka s krytým posezením. Pro cyklisty jsou tu stojany na kola, vítány jsou i děti, které se zabaví fotbalem, petanquem nebo lukostřelbou.

Bistro, které trumfne kdejakou restauraci

V Čejkovicích milovník vína neví kam dřív. Milovník nadčasového designu a minimalistických interiérů ví – do rodinného vinařství Škrobák. Už zvenku elegantní tmavá fasáda umně kontrastuje s okolní zelení. Degustování vína tu láká k vychutnávání výhledů do okolní krajiny díky maximální otevřenosti celého objektu. Škrobákovi se rozhodli pro výrazně moderní vzhled vinařství a spojení vína s gastronomií. V suterénu probíhá výroba vína, přízemí je zasvěcené degustaci a gastronomii, v patře přenocujete v butik hotelu. Wine bistro páruje kvalitní víno s pečlivě připravovaným jídlem z místních surovin. Kulisy stylově čistého prostředí podporují dokonalý gastronomický zážitek.

Interiér v čistém minimalistickém duchu navrhlo studio ID_arch známé výrazně moderním přístupem a puntičkářským zpracováním. Architektka Ivana Dombková promyslela každý detail a pohrála si s kontrastem tradice a moderny – dřevo jako základní prvek rafinovaně kombinuje s luxusní černou a moderními materiály i technologiemi. Koresponduje to s vizí vinařské rodiny nahlížet na tradiční vinařské řemeslo novou perspektivou.

Vinotéka Baraque pod Slunečnou ve Velkých Pavlovicích

Baraque je francouzská podoba nářečního slova barák. Tak říkali manželé Machovští staré selské usedlosti, kde začínali s vínem. Toužili po vinařství francouzského typu uprostřed vinic, a tak když se z „baráku“ přestěhovali do nové výrobní haly ve Velkých Pavlovicích přímo u vinohradů, jméno Baraque je doprodilo i sem. V sousedství stojí reprezentační Vinná galerie Baraque. Její podoba vzešla z pera architekta Radima Vrány z  břeclavského OK Atelieru.

Útulné degustarium nabízí kromě místních vín, výběrové kávy a dalších lokálních dobrot také luxusní výhled po kraji z panoramatických oken. Sněhobílé omítce zaoblené stavby dominuje výrazná oranžová střecha s efektními „zubatými“ okraji. Interiér dýchá čistotou. Tmavé dlaždice zjemňuje všudypřítomné světlé dřevo a množství pokojovek. Vinařství s certifikací Cyklisté vítáni je oblíbenou zastávkou při cyklistických výletech po Modrých Horách, nechybí ani zásuvky pro dobíjení elektrokol. Kolem vinařství vede cesta s napojením na cyklostezku k rozhledně Slunečná.

A kam na závěr? Za pohodou do Velkých Bílovic

Rodinné vinařství Skoupil oslovilo Hua Hua Architects se zadáním: navázat na místní tradici vinných sklípků, využít tradiční materiály i tvary a pracovat s nimi tak, aby objekt nerušil genia loci a působil soudobě. Výsledkem je vinné bistro Sklep 38 s boutique ubytováním. Koncept přináší změnu ve vnímání klasického sklepa na výrobu vína. Charakter vinného baru a velkorysé otevření do ulice je pro kolemjdoucí při pohledu zvenčí vizuálně atraktivní podívanou. I v tomto vinařství navíc dopřávají hostům zenové výhledy po okolních vinohradech – ze všech pokojů pro přespání i z restaurace a vinotéky se zahrádkou. Hlavní komunikační osou objektu je kruhové schodiště sestupující z přízemí do sklepa a zpřístupňující nadzemní podlaží s ubytováním. Interiéry plné přírodních materiálů s dlouhou životností odkazují na lokální tradice. Detaily s vinařskou symbolikou vás nenechají na pochybách, čemu je tato stavba zasvěcena – z motivu vinných lahví jsou nejpůsobivější velkolepé lustry.

Díky poloze na vinařské cyklostezce je Sklep 38 dokonalou základnou pro pěší i cykloturistiku. Restaurace nabízí moderní gastronomii, kterou spojuje s tradiční moravskou kuchyní a místními víny. Otevřeno je sezónně a v průběhu roku také během lokálních vinařských akcí a hudebních večerů.  

Kde se po cestě najíst

V některých vinařstvích z našeho článku – jako ve velkopavlovické Baraque wine gallery nebo Wine bistro Škrobák. Mimo vinařství potěší vaše chuťové pohárky v hustopečské restauraci Amande nebo Mandlárně, v sezoně nad Němčičkami v modrém foodtrucku Mezi Řádky (kde ochutnáte i místní vína). Ve Velkých Pavlovicích vás vínem i dobrým jídlem pohostí penzion a restaurace André v toskánském stylu.

Co ještě po cestě vidět

V Hustopečích rozhlednu v mandloňových sadech a Mandloňovou stezku. V Kurdějově vyhledejte opevněný kostel sv. Jana Křtitele s podzemními chodbami (ústí do obecní vinotéky!). Udělejte si zastávku v Arboretu Němčičky nebo na němčických Ovčích terasách. A ve Velkých Pavlovicích si užijte přírodu na rozhledně Slunečné ve tvaru keře vinné révy a jestli máte víc času, zamiřte do Biocentra Zahájka.


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Vinařské archi-kousky pod Pálavou

Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.

prohlédnout

Architektonické poklady vinařského Slovácka

Slovácko je naší nejjihovýchodnější vinařskou podoblastí, a i tady nám vyrostla úroda moderních vinařství! Nejen je, ale i další poklady malebného kraje, objevovala sympatická digitální tvůrkyně ze Slovenska – Ivanka Antal. Cestou jsme zabrousili i na Velkopavlovicko… Ostatně, pojďte se projet s námi.

prohlédnout

Znojemsko odhaluje perly vinařské architektury

Chcete tip na výlet, kde potěšíte všechny smysly? Vydejte se do míst, kde víno ochutnáte v kulisách dokonalé architektury a designu. Znojemsko vedle nedotčené přírody skrývá i originální moderní stavby. Výlet jsme naplánovali spolu s Kristou, která stojí za profilem a aplikací Úžasná místa v Česku.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Za romantikou na jižní Moravu

Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!

5 minut čtení

Slovácký verbuňk

Co si představíte, když se řekne mužský tanec? To nám se vybaví slovácký verbuňk, vyšívané kroje a lidové písně! Nohy pěkně od podlahy, hudba pěkně od srdce... No, ne náhodou figuruje verbuňk na seznamu UNESCO.

5 minut čtení

Napoleonské války před děním na jižní Moravě

V červnu 1791 se v revoluční Francii král Ludvík XVI. pokusil v přestrojení prchnout s rodinou z Francie do tzv. Rakouského Nizozemí. Ve městě Varennes ho zadrželi, odvezli zpět do Paříže a v podstatě internovali.

5 minut čtení