Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.
120 km
3 dny
1200 m
První noc zamiřte do Hustopeč. Vybírat můžete z mnoha možností, my doporučujeme apartmány ve Vinařství Václav. Při pohledu zvenčí budova vinařství nikterak nenarušuje vzhled klasické vinařské uličky. Uvnitř naopak najdete originální detaily z betonu, černého plechu nebo vinné láhve zakomponované do interiéru. Prostoru dominují točité schody, které propojují tři dimenze – sklepní prostory, degustační místnost a útulné apartmány v prvním a druhém patře. Už vidíte, proč jsme vás pozvali právě sem? Po ochutnávce rovnou do pohodlné postele.
Ale nepředbíhejme, v okolí je toho tolik k vidění. Jen přes kopec od Hustopečí vstříc druhému archi-kousku! Vinařství Sonberk, které bylo průkopníkem a prvním vinařstvím postaveným přímo uprostřed vinic. Při pohledu z dálky velmi nenápadná budova shlíží na blyštivou hladinu Nových Mlýnů a na panorama Pálavy už od roku 2007. Navrhl ji renomovaný architekt Josef Pleskot a během let se Sonberk stal ikonou. Dejte si skleničku na terase nebo na lehátku přímo u vinice. Sonberk nespí ani v zimě. Pravidelně pro návštěvníky pořádají degustace a procházky po okolí se zajímavým vyprávěním.
Večer už přichází ta chvíle, kdy si můžete v klidu sednout s majiteli Vinařství Václav, ochutnat co uzrálo pod moravským sluncem a dozvědět se něco ze zákulisí výroby vína.
Posnídejte v Mandlárně, v Café Auspitz nebo v hotelu Amande. Posilněni pokračujeme dál, a necháme na vás, zda autem nebo na kole. Prvním cílem je vinařství s poetickým názvem Přátelé Pavlova. Návštěvu s degustací si domluvte předem nebo se v létě stavte na některé z promítání letního kina, které tu pavlovští přátelé pořádají. V interiéru se snoubí strohý šedý beton s výrazným odstínem dřeva. Architekt respektoval polohu v CHKO Pálava, proto zvolil nízký horizont stavby a mírně nakloněnou střechu umně kopírující terén. Výhled na zříceninu Dívčích hradů je pomyslnou třešničkou na dortu.
V Pavlově není architektura doménou pouze vinařů. Tamní Archeopark získal v roce 2017 Českou cenu za architekturu, a to zcela zaslouženě! Tohle místo nesmíte minout, je totiž unikátní zvenku i zevnitř. Nečekejte žádnou nudnou expozici, ale pořádnou dávku interaktivní zábavy.
Až se vynoříte z historie zpět do současnosti a zjistíte, že je čas na oběd, nemusíte chodit daleko. Přímo u Archeoparku parkuje v sezóně foodtruck Karbar. Dopředu si objednejte piknikový koš a užijte si piknik s ikonickým výhledem. Energie doplněna? Čeká nás další archi-kousek!
Zpátky v Hustopečích, cestou k mandloňovým sadům a rozhledně, nakoukněte do Vinařství Starý vrch. Venku si užijete oázu klidu ve stínu meruňkových stromů, uvnitř budete obdivovat čistý design a samozřejmě také dobré víno a přívětivost personálu. Vyhlídky od rozhledny při západu slunce budou pohlazením pro duši.
Vracíme se na úpatí pálavských kopců k další designové pecce z posledních let. Winebar Reisten v Pavlově téměř sousedí s Přáteli Pavlova. I z něj a jeho prostorné terasy budete mít nádherné výhledy do vinic a okolní krajiny. Otevírací dobu vinného baru si ověřte na facebooku. V důmyslně řešeném interiéru vás na první pohled zaujme podlaha s efektem rozlitého červeného vína. Srdce každého nadšence do designu tu zaplesá a fotky na Instagram budete sypat z rukávu jednu za druhou.
Kolegou vinařství Reisten je Vinařství Kolby v Pouzdřanech, které se po rekonstrukci znovu otevřelo v červnu 2023. A že se refresh vydařil! Okouzlí vás hravé detaily jako ukázky podloží jednotlivých viničních tratí i obrovský sklep z doby Marie Terezie. I zde platí, že otevírací dobu vinotéky a terasy si nejlépe ověříte na facebooku.
Krásný den zakončíme slavnostně. Takové totiž degustační večeře v Restauraci Essens jsou. Nejde jen o jídlo, jde o zážitek. Přímo v budově Hraničního zámečku, klasicistní budovy postavené v roce 1827, ochutnáte gastronomické nebe a zažijete večer, na který se nezapomíná. Rezervace a smart casual dresscode je nutností.
Poslední noc doporučujeme strávit v butikovém hotelu Villa Hrušky ve stejnojmenné obci. Před uložením zaskočte na skleničku do vedlejšího Mlýna Hrušky. Nakouknete tak pod pokličku dalšího vydařeného designového počinu. Vnukovi původního majitele historického mlýna se podařilo budovu zachránit a vrátit do ní život. Dnes moderně pojatý prostor slouží jako kavárna, bistro, vinotéka i jako dějiště pro soukromé a firemní akce.
Potřebujete se ještě více naladit na architektonicky nadupaný výlet po Mikulovsku a Velkopavlovicku? Stories z putování Elišky a Ivanky v červnu 2023 máme uloženy ve výběru Víno a architektura na instagramovém profilu @southmoravia.
Našli jsme další výlety, které by se vám mohly líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 výletů
Věděli jste, že sjízdná je i jihomoravská část Dyje? Dokonce můžete jižní Moravu objevovat z vodní hladiny i několik dní. My vás seznámíme s úsekem z Lednice do Břeclavi, kde budete finišovat parádními gastro zážitky!
Zámek s rozsáhlým parkem jste viděli už tolikrát... Pojďte objevit něco nového! Lednicko-valtický areál je plný dalších architektonických pokladů menšího rázu. Přidejte gastro zastavení, která vyjížďku dokonale dochutí.
Malebné Valtice nabízí mnohem víc, než se na první pohled zdá. Pěkných gastro podniků tu vyrostlo jako hub po dešti. Spojte jejich návštěvu s procházkou ke kolonádě na Reistně, je to výlet jako lusk!
Proč utrácet za letenky, když máme „moře“ v moravské kotlině? Čistá voda, písečná pláž, na té pláži hospůdka…
Slovácko je naší nejjihovýchodnější vinařskou podoblastí, a i tady nám vyrostla úroda moderních vinařství! Nejen je, ale i další poklady malebného kraje, objevovala sympatická digitální tvůrkyně ze Slovenska – Ivanka Antal. Cestou jsme zabrousili i na Velkopavlovicko… Ostatně, pojďte se projet s námi.
Vydejte se prozkoumat život starých Slovanů do nádherných lužních lesů a největší obory České republiky. Dokonale si odpočinete od městského spěchu a smogu.
Připravte se na celodenní výlet do města malého rozlohou, velkého ve všem ostatním. Mikulov poblíž Lednicko-valtického areálu je /gastro/ poklad.
Uličky jako z pohádky a unikátní spirálová rozhledna. To jsou highlighty tohoto výletu, který vás čeká v nejjižnějším cípu Moravy, v oblasti Modrých hor.
Chceš na jižní Moravě zažít něco nevšedního a inspirativního? Pak pro tebe máme tip na perfektní výlet. Co takhle objevit levandulový ráj a pak putovat za sladkou vůní čokolády? Po cestě budeš mít zároveň příležitost pokochat se malebnými scenériemi, které nikde jinde nenajdeš.
Že neznáte Modré Hory? Oblast je vyhlášená skvělým vínem a svěží gastronomií. Jako nášup přihazujeme porci rozhleden a vyhlídek!
Plánujete víkendový výlet na jižní Moravě, ale na přeplněnou Pálavu se vám nechce? Něco bychom pro vás měli. Jak dobře znáte okolí Modrých hor? Oblast je vyhlášená skvělým vínem – a podle nás je bohatá i na gastro zážitky. Jako nášup přihazujeme porci rozhleden a vyhlídek!
Máte raději projížďky na kole mírně zvlněným terénem než po rovince? Pak se vydejte do kraje vín kolem Mikulova.