Klášter založil roku 1181 Vilém z Pulína – coby pokání za svá vojenská alotria – pro sestry premonstrátského řádu.
Za husitských válek ho vypálili, následně obnovili… aby v následujícím století zanikl. Strahovští premonstráti měli dobrou vůli jej vzkřísit, ale po požáru v roce 1703 ho ponechali vlastnímu osudu.
Dnešní zřícenina – hlavně nezastřešené torzo hlavní lodě kostela – má ale takové kouzlo (a dochované části nemalou architektonickou hodnotu), že sem jezdí lidé i z pořádné dálky. Nechat na sebe dýchnout genia loci, užít si dokonalé focení nebo noční koncert pod širým nebem s takovou akustikou, až vás šimrá po celém těle.
Kromě kulturních akcí si můžete klášter jen tak prolézt od hlavní lodě po zachovalé schodiště. Nebo si přijďte vyslechnout pohnutou historii kláštera během komentované prohlídky. (Nezapomeňte proto před návštěvou kláštera zkontrolovat na webovkách otevírací hodiny, ať zklamaně nelomcujete řetězem na zavřených vratech!) Celoročně si také můžete objednat prohlídku mimo otevírací dobu do kláštera, synagogy a města.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Milovníci hradů a zámků, tady si přijdete na své – hrad i zámek na jednom místě! A ne ledajakém...
Nádherné Dolní Kounice a v nich jedna z nejstarších synagog na Moravě. A máte cíl výletu.
Ty výhledy. To okolí. Ta atmosféra… Na Ivančicku u Hlíny vyšlápněte 96 schodů a vzdejte hold českému hereckému velikánovi.
„Maják“, tak říkají místní kapli Nejsvětější Trojice na jižním návrší města. Proč byste se k ní měli vydat? Tak půvabné scenérie aby jeden pohledal.
Vypravte se po stopách křížové cesty – zvlášť když oceníte významné, přesto ne úplně tradiční poutní místo.
Ráj malých permoníků i velkých dospělých. Největší nadzemní bludiště v ČR a ostatní atrakce zaměstnají vaše svaly i mozkové závity.
Kdysi gotický hrad, dnes renesanční zámek. Dominanta města Rosice trůnící na kopci. Skrývá hračky i protiatomový kryt.
Na pohodový výlet zamiřte do Rajhradu. Místní Památník písemnictví na Moravě vás dostane, i když nejste knihomol.
Kousek exotiky na Hustopečsku. Projděte se mezi citrusovníky ověšenými zralým ovocem, staletými olivovníky a palmami. A kdo ví, možná si nějakého zeleného krasavce přivezete i domů!
Z málo známého příběhu hornictví na Brněnsku vykřesal oslavanský spolek expozici, která vás do historie dobývání černého uhlí zasvětí.
Svezte děti parním vláčkem. Projděte naučné Stezky permoníků, jste v bývalé hornické oblasti!
Tajemný název Anthropos naznačuje, že tady nejde o dorty nebo pivo. Jde tu o mamuty, jejich lovce a nejstarší umění Evropy.