Na Slovácko za nej vínem a architekturou

Slovácko je kraj stále živých lidových tradic a místní si je hýčkají. Čekáte proto jeden malovaný sklípek s barevnými ornamenty vedle druhého? Ty tu samozřejmě jsou. Ale teď bude řeč o vinařstvích v moderním pojetí od strohé severské jednoduchosti po mlýn, který (už) vůbec mlýn není.

více informací do oblíbených


Milujete industriální styl? Zaskočte do Mlýna

Vinařská obec s půvabným jménem Hrušky skrývá nečekané architektonické poklady a místa pro degustaci vín se svěžím espritem. Velkolepý interiér Mlýnu Hrušky v čistě industriálním stylu musíte vidět na vlastní oči. Beton, cihly, kovové prvky, dřevo… nádhera. Hlady a žízní také nebudete – stavba sice ztratila původní účel (mlýn nahradili už komunisté výrobnou krmiv pro JZD), ale získala hned několik nových. Vítejte v bistru, vinotéce a kavárně. Za návrhem stojí studio Pelčák a partner architekti. Výrazná cihelná fasáda se dočkala restaurování a nové střechy. Venkovní posezení na zahrádkách je z obou stran Mlýna – vyberte si podle nálady, zda chcete koukat na cvrkot hlavní ulice Hrušek nebo do zenového klidu zahrady na druhé straně. 

Chcete přibalit kola a zdolat místní cyklostezku? Nocleh najdete od Mlýna jen o 70 metrů ve Ville Hrušky. Jestli je někde ideální místo pro relax nad degustací lokálního vína, pak tady. Vychutnejte si sommeliérem pečlivě vybíraná vína z regionu Podluží. Večer si pak zahrajete třeba pentangue na osvětleném hřišti. Objekt má navíc poutavou historii, nechte si ji povykládat. Původní hospodářskou stavbu připomíná kolonáda s ocelovými sloupy a všudypřítomné dřevo. Dnešní podobu stvořili zruční řemeslníci s architekty Pelčákem a Vořechovskou. Zahrada láká k aktivnímu pobytu a je stejně promyšlená jako stavby.

Do Mikulčic za dávnou historií i žhavou modernou

Slovanské hradiště láká do Mikulčic na prastarou historii Slovanů v lokalitě proslulé Velké Moravy. Do moderní doby poté příjemně vstoupíte v místním rodinném vinařství Bartoník. Rodina staví na odkazu předků a tradici starobylé obce. Tato tradice se stala inspirací pro výrobu vína v malých šaržích i rozšíření sortimentu o další vinné produkty, jako jsou vinné zákusky nebo belgické pralinky plněné vinným želé. 

V roce 2024 otevřeli novou industriální budovu BARTONIK se showroomem, kavárnou a prostory pro degustaci. Za návrhem interiérů stojí Design Atak. Kombinuje moderní design s tradicí. Prostor je koncipován jako prodejna i jako místo pro ochutnávku vína a oddech nad kávou. Otevřené uspořádání prostoru doplněné o designové kousky přispívá k celkové harmonii místa. Prostoru dominují elegantní dřevěné regály s červenými akcenty. Velká okna propouštějí přirozené světlo a přívětivost. Venkovní posezení je stejně komfortní a potěší i cyklisty, kteří se potřebují posilnit kávou a vinným zákuskem. Vinařství pořádá různé akce s vinnou tematikou. Z jejich cyklistické Tour de vinohrad se stala legenda. Jsou také oficiálními průvodci sklepními uličkami.

O třech stodolách a barevných luxferách

Ve vedlejším Starém Poddvorově zajděte do vinařství Krásná hora. Tentokrát vás čeká naopak sněhobílá neorustikální stavba. Vlastně hned tři. Aby nová architektura organicky zapadla do okolí, pojal ji architekt Tomáš Havlíček z ateliéru Létajících inženýrů jako trio stodol se sedlovou střechou. Zasadil je do původní zástavby tak citlivě, až za ně získal několik architektonických cen – třeba 3. místo za nejlepší novostavbu v historickém prostředí od Klubu Za starou Prahu. Prý sem proto chvíli jezdilo víc architektů než znalců vína… Architekt prosadil jeden prvek typický pro pozdně socialistickou moravskou vesnici – luxfery! Zadavatel nejdřív nebyl nadšený… Ale jak uviděl výkres, nechal do fasády vyřezat otvory, kterými slunko posílá do interiéru paprsky jak reflektory na jeviště.

Pro vychutnávání vína je hlavní posezení ve druhém podlaží. Velká prosklená stěna a terasa vám dopřejí luxusní výhledy na vinohrad. Co se týče vína, laťka je tu vysoko. Určitě ochutnejte některou z odrůd z místního vinohradu jako Pinot Gris nebo Noir, Gewurztraminer nebo Merlot. Návštěvu v Krásné hoře si domluvte s majiteli předem. 

Toskánská oáza pro moravské výletníky

Stranou našeho vinařsko-architektonického putování je Archlebov. Přesto tuhle odbočku doporučujeme jako dokonalou tečku nebo jako samostatný výlet. Už léta plánujete dovolenou v Toskánsku, ale pořád to nevychází? Zajeďte do vinařství SPIELBERG! Druhé takové vinařství na Moravě nepotkáte. Těžko věřit, že to v 70. letech býval kulturní dům s typickou socialistickou architekturou. Dnes je to vinařský areál v tak toskánském duchu od podloubí po dřevěné okenice a terakotové květináče… že budete od personálu čekat italštinu. Ostatně jen pár kilometrů odtud začíná oblast Moravského Toskánska.

Za aktuální podobou areálu stojí architekt Ondřej Bořil. V toskánském stylu jsou i okolní budovy a zahrady. Srdcem vinařství je Křišťálový sál s noblesními křišťálovými lustry, které prostoru dominují. Degustaci v rámci běžného výletu si ale nejspíš užijete podle počasí v lehátku na kamenné terase nebo v moderním Degustáriu. V něm se z ručně kreslené podsvícené mapy dozvíte legendy, které se vážou k místním vinicím. Do tradičního sklepa zamiřte na delší degustaci a na místní specialitu Soté z daňka na červeném víně.

Slovácký vinařský areál evokující francouzské château

Vinné sklepy Skalák najdete ve Skalce u Kyjova na okraji Moravského Toskánska. Jméno dostalo vinařství podle nedaleké skály, která je výjimečným jevem Chřibů. Když se k areálu blížíte, máte pocit, že jste se ocitli někde ve Francii. Nic nepřipomíná ošklivé původní stavby, co tu stály kdysi. Na téměř původním půdorysu vzniklo ubytování s restaurací, kuchyní a Selskou jizbou. Dole opravili tradiční kvelbený sklep a přistavěli aulu, lovecký salonek, výrobnu a později další prostory včetně wellness centra se saunou a vířivkami pod širým nebem. 

Vládne tu pohostinná atmosféra slovácké oblasti se vším, co k tomu patří – folklorem, historií, kulturou, přírodními víny, tradiční gastronomií. Protože jak tu říkají: „Víno a jídlo k sobě patří od nepaměti.“ Areál je dokonalá oáza pro svatby a větší akce, ale díky ubytování přímo ve vinařství je to také ideální základna pro cyklo i pěší turistiku mezi vinicemi a po vrchovině Chřiby. Okolí je bohaté na turistické cíle jako zámek Milotice, hrad Buchlov nebo strážnický skanzen.

Do Milotic nejen na zámek

Zámek s opulentní barokní zahradou dělá z Milotic oblíbený turistický cíl. Necelý kilometr od něj stojí bývalá zámecká sýpka. Právě tahle budova je náš další tip pro milovníky vína, designu a architektury. Vinařství B/V do historické budovy zámecké sýpky umístilo svou výrobu i prodej vína. Bývalý panský sklep pod sýpkou je nejstarším vinným sklepem v Miloticích. Vinařství s rekonstrukcí oslovilo architekta Miroslava Korbičku z Archtime. Podílel se i na výstavbě nové prodejny a enotéky. Mise zněla: vytvořit stavbu, která respektuje dlouhou historii sýpky a zároveň reflektuje současné trendy v architektuře. Vytvořit prostor, který bude funkční pro výrobu vína, ale také esteticky přitažlivý a v harmonii s okolní krajinou. 

Pracovalo se s přírodními materiály tradičními pro vinařské oblasti, jako je dřevo a kámen. Dřevo na stropě nádherně hraje se stoly v podobě minimalistických kostek. Velká panoramatická okna a minimalistické linie podporují lehkost a otevřenost. Propojením vnitřních a venkovních prostor vzniklo příjemné prostředí pro návštěvníky. Zážitek z ochutnávky vín doplňuje systém Enomatic, který umožňuje samodegustaci desítek vín. Nadto vinařství pořádá degustační večeře s vinným párováním, degustace Ryzlinků nebo sektů. 

Vinařský areál, kde vládne voda a vítají vás oceloví psi

U Baťova kanálu vyrostl vinařský areál s obrovským espritem. Název Dog in Dock napovídá, že tady nuda a všednost nehrozí. U vstupu vás přivítá sousoší sochaře Davida Černého. Tři obří psi z oceli si hrají s fantazií – z nejrůznějších úhlů uvidíte současně vždy jen dva psy. 

Modulární bistro ve tvaru lodi stojící na břehu kanálu dodala Koma Modular. Propojuje moderní design s (multi)funkčností a důrazem na udržitelnost. „Kontejnerová architektura“ v luxusním provedení nabí­zí v každém podlaží jiný zážitek. Pří­ze­mí ser­ví­ru­je jíd­la z lokál­ních suro­vin a orga­ni­zu­je degustač­ní veče­ry s vínem Dog in dock. V prv­ním pat­ře najde­te soci­ál­ní zaří­ze­ní a pose­ze­ní s pro­skle­ný­mi výklad­ci pro úzký kon­takt s okol­ní pří­ro­dou. A vrchní vyhlíd­ko­vá tera­sa dopřává výhle­dy na kanál a okol­í. V elegantním interiéru hraje prim dřevo a černá barva. Během sezóny na Baťově kanále pořádá Dog in Dock grilování, nedělní brunche, degustace a společenské akce jako cestovatelské přednášky, jógové lekce nebo pub kvízy.

Kde se po cestě najíst

Kromě samotných vinařství se po cestě posilníte v překrásných interiérech i exteriérech čejkovické kavárny Sonnentor nebo v kyjovském koktejlovém Yalla baru. Máte chuť protáhnout si výlet z Archlebova do nekonečna a ještě dál? Fantasticky se najíte v Bukovanském mlýně, v Kyjovském pivovaru, Pražírně Kyjov nebo Prostě burger.

Co ještě po cestě vidět

V bylinkovém ráji Sonnentor v Čejkovicích mají letos nový prohlídkový okruh! Z Čejkovic ještě nespěchejte a vyhledejte půvabný Domek T. G. M. Ve Starém Poddvorově prostě nesmíte minout malebný větrný mlýn. Berou vás rozhledny? Rozhledna Súsedská na Kyjovsku u Hýsel je navíc architektonická jednohubka! V Bukovanském mlýně se nejen po moravsku najíte, zabavíte tu sebe i hordu dětí. Kdo se chystá do archlebovského vinařství SPIELBERG, má doslova po ruce (lze dojít i pěšky) do Ždánic – městečka malého rozměry, leč velkého srdcem. Na místním zámku vás nečeká nudná prohlídka, ale fascinující Vrbasovo muzeum! A na okraji Ždánic zajděte do hvězdárny třeba na denní pozorování Slunce. 


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Architektonické poklady vinařského Slovácka

Slovácko je naší nejjihovýchodnější vinařskou podoblastí, a i tady nám vyrostla úroda moderních vinařství! Nejen je, ale i další poklady malebného kraje, objevovala sympatická digitální tvůrkyně ze Slovenska – Ivanka Antal. Cestou jsme zabrousili i na Velkopavlovicko… Ostatně, pojďte se projet s námi.

prohlédnout

Znojemsko odhaluje perly vinařské architektury

Chcete tip na výlet, kde potěšíte všechny smysly? Vydejte se do míst, kde víno ochutnáte v kulisách dokonalé architektury a designu. Znojemsko vedle nedotčené přírody skrývá i originální moderní stavby. Výlet jsme naplánovali spolu s Kristou, která stojí za profilem a aplikací Úžasná místa v Česku.

prohlédnout

Vinařské archi-kousky pod Pálavou

Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Smrtnica a chození s babú v Josefově

S příchodem jara ožívají specifické lidové obyčeje a obřady. Mnohé z nich jsou staré, prastaré. V Josefově na Hodonínsku každoročně na Smrtnou neděli pořádají smrtnicu. Zní to děsivě? A přitom je to zábava… Vzbudili jsme vaši zvědavost?

5 minut čtení

Nekončící léto aneb kam v září na jižní Moravě

Léto to zatím nechce vzdát, ale my už se těšíme na přicházející podzim. Nejen kvůli vítanému ochlazení, ale také proto, že září na jižní Moravě znamená sklizeň hroznů, burčák a slavnosti vinobraní.

5 minut čtení

Vinobraní v centru dění aneb kam v září na jižní Moravě

Prázdniny končí a babí léto se chystá převzít vládu. To jihomoravské je navíc tradičně spjaté se sklizní úrody hroznů, s prvním burčákem a s mnoha kulturními akcemi, kde vino hraje prim! Nalaďte se na přicházející podzim i vy a vyberte si z nabídky zářijových akcí tu svoji.

5 minut čtení