TOP moderní vinařství Znojemska

Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…

více informací do oblíbených


Historie organicky propojená s modernou

Staré slohy tu organicky doplňují moderní architektonické projekty, mnohdy se s nimi prolínají a kontrast tvoří nečekanou, působivou souhru. Jako Enotéka, kterou najdete pár metrů od rotundy sv. Kateřiny a hradu

Za Enotékou znojemských vín stojí proslulé architektonické studio Chybík+Krištof. Vznikla v areálu pivovaru z 19. století z technických budov z doby socialismu. Nese stopy původních staveb a připomíná historicko-politické souvislosti – proto architekti do rekonstrukce částečně zakomponovali i ošklivou dostavbu z komunistických sedmdesátek. Enotéka je zkrátka pokračováním architektonického příběhu města.  

Nevzhlednou budovu vedle citlivě zrenovovaného pivovaru pojali Chybík+Krištof experimentálně. Zachovali jen vnější zdi a do sněhobíle strohého interiéru zakomponovali v několika výškových úrovních posezení v boxech z tmavého dřeva. Z asymetricky rozmístěných oken Enotéky vychutnáváte kromě vín a kávy výhledy na gotický chrám sv. Mikuláše starý přes 800 let. Při degustaci ve vedlejší místnosti nic nerozptyluje vaše smysly. Se samoobslužným systémem by the glass si užijete ochutnávání vín Znojemské vinařské podoblasti v malých degustačních dávkách podle své volby a sil (vzorků je hodně přes sto!). 

Vinařství uprostřed města, kde s nápady nešetřili

Vyrábět víno v centru města? V renesančním domě z 15. století nad historickým labyrintem? V královském městě Znojmě, kde už ve 13. století vznikl vinařský cech, je to možné. Studio ORA splnilo sen Vinařství Nešetřil. Trio architektů vytvořilo Vinařský důmmísto, kde se víno vyrábí, degustuje i prodává. Pod jednou střechou se tu hoduje, pořádají se akce a můžete i přenocovat v apartmánech.

Winebar Chatku zasvěcenou gastronomii a prodeji vín zdobí křížové klenby i výrazný lustr ve tvaru kříže – křížení jako leitmotiv prostupuje celým interiérem. Průjezd s Wineshopem je nejen hlavním vstupem a křižovatkou všech provozů, odkud vstoupíte i do ubytování. Je to místo, kde nahlédnete pod vinařskou pokličku a uvidíte v zemi zabudované keramické nádoby kvevri, v nichž zraje víno. Když projdete dál do dvora, objevíte nádherný prostor lákající k posezení. Dominuje mu malebně zvětralá kamenná zeď bývalého kapucínského kláštera. Skleničku vína a výhled si vychutnáte také ze střechy pavilonu, která je vyhlídkovou terasou a atraktivním rozšířením dvora. Exteriéru dominují dřevo, beton a ocel – materiály, které stárnou s grácií. Do sklepů s hlavními výrobními prostory vinařství se vstupuje tajnými dveřmi ve fasádě přístavby. Na sklepy přímo navazuje proslulé znojemské podzemí. I tuto část uvidíte na řízených degustacích a prohlídkách vinařství. 

Na víno i letní kino do dobšického Lahoferu

Chybík+Krištof se ujali kromě znojemské Enotéky také reprezentativního sídla vinařství Lahofer u blízkých Dobšic. Vítězná Stavba roku 2020 neotřele zapadá do okolní krajiny – zrcadlí zvlněný terén, kolonáda klenutých žeber vychází z rytmu okolních vinných řádků a tím vinařský motiv vnáší do interiéru. Obří betonová vlna propojuje v jedné zvednuté části výrobnu a ve druhé degustační sál, v u-rampě mezi nimi vznikl venkovní amfiteátr pro kulturní akce. Stavte se do LAHOtéky na degustaci nebo si v kulturním kalendáři vyberte třeba koncert pod širým nebem. 

Vinařský wellness areál u vstupu do národního parku

Osm kilometrů od Znojma na dosah rakouských hranic leží Vinice Hnanice. Vinařský areál je zasazený do malebného prostředí vinic, pěšky jen kousek od nádherného údolí řeky Dyje v národním parku Podyjí. Autorem návrhu staveb i venkovních prostor je Bořivoj Srba z Arch21. Hlavní budova sestává ze dvou částí. Jedna je zázemím pro výrobu vína, druhá pro luxusní hotel s restaurací a prodejnou vína. Původní nosná skeletová konstrukce umožnila variabilitu vnitřních prostor i vytvoření fasády citlivé k okolní krajině ve formě kamenného obkladu. Ochutnávkové a restaurační prostory jsou propojeny se střešní terasou s působivými výhledy do okolní krajiny s lesy a vinicemi. V moderním interiéru převažují přírodní materiály – kámen, dřevo, textilie.

Komplex budov i řešení venkovních ploch je esteticky navržený tak, aby dotvářel výjimečné přírodní prostředí místa – upravená zeleň, koupací biotop, jezírko… Ubytovaní hosté odpočívají ve wellness a na sportovišti. Areál zasvěcený vínu je navíc ideálním výchozím bodem pro cykloturistiku. Při poznávání nádherné přírody a zdolávání místních kopců se stavte na oběd a odpočinek.

Do vinařství dvou kamarádů na víno i humor

I pěšky dojdete z Dobšic nebo Znojma do vinařství Piálek a Jäger v Novém Šaldorfu. Tváří vinařství jsou spřátelení vinaři, kteří novou podobu degustačního sklepa tvořili s architekty v zádech sami. Kamil Piálek prý „tak trochu maluje“ a většinu interiéru navrhoval právě on. Prim hrají dřevo a čisté materiály jako sklo, žula, mramor nebo beton přiznaný na stropech. K němu určitě zvedněte hlavu. Stavařům během lití betonu napadaly do díla listy a krásně se otiskly. Mysleli, že sklidí kritiku, ale u Piálka a Jägera sklidili nadšení. Tohle je příroda! A přesně o tu v tomhle vinařském projektu jde od začátku.

S tradicí v podobě sedlové střechy nebo tradičního portálu se potkává moderna reprezentovaná „rezavým“ corten plechem nebo skleněnými dveřmi. V interiéru nepřehlédnete motiv kruhu – inspirací je kulička vína. Skleněnými kruhy v podlaze vidíte z baru dolů do sklepa a naopak. Žádné ostré rohy, i bar je do půlkruhu. Pobyt tady je pohoda, oba vinaři jsou veselé kopy a rozesmějí každého. Zato jejich víno k smíchu není, však se také nalévá i v podnicích s michelinskou hvězdou! Stavte se na skleničku během výletu nebo na některou z akcí, třeba na oblíbený červnový Sklep Food Fest.

Pro bio víno nemusíte dávat hlavu na špalek

Raději na něj zajděte do rodinného bio vinařství Špalek v Novém Šaldorfu. Moderní chrám vinařství postavil roku 2022 architekt Tomáš Havlíček z Létajících inženýrů, pro kterého to nebyl první vinařský objekt. Moderně pojatá tradiční lisovna v zástavbě historických sklepů respektuje jejich tvarosloví. Slovy majitelů: „Snažili jsme se, aby i přes moderní ráz zapadla do okolí a korespondovala s existujícími budovami vinařství.“ V přízemí je degustační místnost, kancelář, velkorysý sklad a v podkroví se můžete ubytovat. 

Stavba v sobě ukrývá i vstup do původního pískovcového sklepa. Tím jsou vinné sklepy v Novém Šaldorfu na Znojemsku ojedinělé – jsou hluboké kolem 10–15 metrů a vykopané do pískovce, který kdysi býval mořským dnem. Pískovec je velmi pevný, a tak jsou místní sklepy samonosné, nemusí se klenout. Ve Špalku vás navíc kromě vína průběžně překvapí zážitkovou gastronomií.

Na dohled vstupní brány národního parku Podyjí

Na kraji obce Havraníky vyhledejte vinařství Thaya, oceněné Vinařství roku 2023. Jméno mu dala nedaleká řeka Dyje, německy Thaya. Sebevědomou podobu dalo areálu studio Jakub Cígler architekti. Srdcem je bývalá sýpka, kterou obklopují další objekty – celek evokuje klasickou moravskou vesnici. Střechy hal připomínají zvlněním hladinu Dyje i okolní kopce. Každý detail tu vyjadřuje soudržnost. Rakouské dřevo i české cihly bobrovky.

Na zvlněnou střechu plynule navazuje umělé návrší nad degustačními sklípky a apartmány. Rekreační dvůr odkazuje na dávnou tradici franckých dvorů, kde ve středověku zpracovávali víno. V restauraci Apri si vychutnáte místní vína se skvělým jídlem. Kuchyni zakládají na lokálních surovinách a tradičních receptech, jen v modernějším pojetí. Zkuste zvěřinu z místních lesů nebo lokální rybu, vše okořeněné bylinkami pěstovanými v areálu vinařství. A jaké víno vás tu čeká? Enolog vinařství říká: „Víno vychováváme jako dítě. Neformujeme ho striktně a přísně, ale vedeme ho za ruku, aby dozrálo k dokonalosti.“ Ochutnáte ho každý den i na sobotních řízených degustacích, o sobotních Wine & Tapas nebo při snoubení s jídlem – například ve valentýnském či svatomartinském menu.

Kde se po cestě najíst

Při výletě po NP Podyjí a na nejproslulejší místní vinici Šobes se zastavte v restauraci Vyhlídka ve Vinici Hnanice. Ve Znojmě zaskočte na snack i výbornou kávu do Balance coffee & Wine, na fantastický brunch do půlnapůl, na vydatný oběd do pivovarské ReZtaurace hned vedle Enotéky. Na víno i jídlo do Slepičáku na nejstarším náměstí ve Znojmě jménem Slepičí trh. Ten tu probíhal ve středověku, dnes na tomto náměstí vstoupíte do Znojemského podzemí. A kde uvidíte ve Znojmě příklad secese? Zajděte do útulného kina Svět na Havlíčkově ulici, kde se posilníte v Bistrografu a na stěnách okouknete ilustrace Matúše Maťátka. 

Co ještě po cestě vidět

Nabijte se pozitivní energií v Podyjí – jediném národním parku jižní Moravy, v Popicích navštivte rodný dům Charlese Sealsfielda nebo si připomeňte období železné opony


Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Znojemsko odhaluje perly vinařské architektury

Chcete tip na výlet, kde potěšíte všechny smysly? Vydejte se do míst, kde víno ochutnáte v kulisách dokonalé architektury a designu. Znojemsko vedle nedotčené přírody skrývá i originální moderní stavby. Výlet jsme naplánovali spolu s Kristou, která stojí za profilem a aplikací Úžasná místa v Česku.

prohlédnout

Architektonické poklady vinařského Slovácka

Slovácko je naší nejjihovýchodnější vinařskou podoblastí, a i tady nám vyrostla úroda moderních vinařství! Nejen je, ale i další poklady malebného kraje, objevovala sympatická digitální tvůrkyně ze Slovenska – Ivanka Antal. Cestou jsme zabrousili i na Velkopavlovicko… Ostatně, pojďte se projet s námi.

prohlédnout

Vinařské archi-kousky pod Pálavou

Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.

prohlédnout

Nášup blogových článků


Na Slovácko za nej vínem a architekturou

Slovácko je kraj stále živých lidových tradic a místní si je hýčkají. Čekáte proto jeden malovaný sklípek s barevnými ornamenty vedle druhého? Ty tu samozřejmě jsou. Ale teď bude řeč o vinařstvích v moderním pojetí od strohé severské jednoduchosti po mlýn, který (už) vůbec mlýn není.

15 minut čtení

Velikonoční obchůzky s Jidáši na Bučovicku

Je to ale pořádný rambajs! Součástí velikonočního hrkání jsou na Bučovicku obchůzky s Jidáši. Na Velký pátek nebo Bílou sobotu obchází ves maskovaný živý Jidáš, nebo nesou chlapci neživou figurínu. Čistě klučičí záležitost, ale divákem můžete být bez ohledu na gender!

5 minut čtení

Za tradicemi Slovácka

Perfektní itinerář pro milovníky folkloru a lokálních dobrot. Načerpejte inspiraci, ať už si vezete dům na kolech nebo hledáte nový cíl pro víkendové výletování.

5 minut čtení