Jedna z dominant bojiště slavné bitvy tří císařů, kde dokonale nasajete atmosféru událostí památného roku 1805.
Návrší na Žuráni uvidíte už z dálky. Co možná nevíte? Vrchol kopce s památníkem je uváděn jako exteritoriální území Francie… Vrchol návrší přitom není přírodní útvar, ale uměle navršená pohřební mohyla ještě z období stěhování národů, ostatně patří k nejvýznamnějším archeologickým lokalitám Moravy. Dnes vrchol korunují osamělé javory a žulový kvádr s plastickou mapou plánu bojiště a rozložení vojsk z 2. prosince 1805 v 7 hodin ráno. Uvidíte na ní všechna důležitá místa a hlavně postup vojenských jednotek. Přečtete si citaci z Napoleonovy slavné proklamace po bitvě ve francouzštině i češtině:
Soldats, mon peuple vous reverra avec joie et il vous suffira de dire j'étais a la bataille d'Austerlitz, pour que l'on réponde, voila un brave.
Vojáci! Můj národ přivítá vás s radostí a stačí řeknete-li: byl jsem v bitvě u Slavkova, aby se odpovědělo: hle, hrdina.
Právě tady totiž stojíte na velitelském stanovišti Napoleona Bonaparta, to odtud vydal ráno 2. prosince 1805 rozkaz k útoku na Pratecké výšiny: „Ukončeme tuto válku úderem hromu!“ A tak se také stalo. Následoval manévr, který rozhodl celou bitvu a kterému se od té doby říká lví skok.
Návrší na pravé části severního okraje bojiště poskytlo francouzskému vojevůdci dokonalý výhled na většinu bitevního pole. Francouzi místu říkají Návrší císařovo nebo také Napoleonův stůl. Vy se sem vypravte pocítit genia loci a přečíst si na památníku úryvek z Napoleonova vítězného proslovu k jeho vojákům. Udělejte si sem pěší výšlap třeba ze Šlapanic (z Brna do Šlapanic jste vlakem v rámci IDS JMK za 15 minut) po žluté turistické trase. Během zlaté hodinky tu ulovíte parádní fotky.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Bitvu tří císařů připomíná i Santon u Slavkova – pahorek západně od Tvarožné, který si pro umístění dělostřelectva vybral sám stratég Napoleon.
Tady se poprvé v Evropě poklonili všem obětem krvavého konfliktu bez rozdílu. Přijďte i vy uctít životy zmařené v boji...
Továrna v jeskyni? Přesvědčte se, jaké divadlo se dá v jeskyni rozehrát...
Perla jižní Moravy, která se před vámi vyloupne a majestátní krásou vám vyrazí dech po cestě z Brna do Křtin
Odkud je asi nejkrásnější pohled na panorama Brna? Z Černopolní ulice. I kvůli tomu výhledu tu stojí jedna z nejvýznamnějších staveb funkcionalistické architektury...
Pivní lázně v centru Brna přinášejí širokou nabídku relaxačních koupelí a procedur pro všechny, nejen pro vyznavače zlatavého moku.
Tato velká secesní vila vypadá spíš jako zámek. Je památkou na rodinu, která podnikatelským elánem navždy změnila ráz obce Svitávka.
Brno nemá metro. Ale pod zemí to tu rozhodně žije. Zvlášť v horkém letním dni se krásně zchladíte v labyrintu pod Zelňákem nebo v kostnici na Jakubáku.
Řečený Zelňák. Kdysi tržiště, dnes tržiště. Zelný trh najdete uprostřed historického jádra Brna.
Dramatické příběhy z období obou totalit ožívají v Insitutu Paměti národa v Brně.
Chuť na pořádné muzeum se vzácnými objekty? Už samotná budova a okolí stojí za prozkoumání. Vydejte se v Brně na Zelný trh.