Tanec není jen pro holky! Verbuňk je naopak čistě mužská záležitost. Pánové ho tančí nejčastěji hromadně a je to pořádná jízda.
Mistrovské dílo ústního a nemateriálního dědictví lidstva UNESCO.
Slovácký verbuňk patří mezi mužské tance skočného charakteru. Co si přibližně představit, když nemáte po ruce Youtube? Fešáky v nádherně vyšívaných krojích, péra na klobouku a procítěnou choreografii, kdy nohy rozhodně nezůstávají při zemi. Verbuňk je improvizovaný tanec. Tančí se sice nejčastěji hromadně, ale každý z tanečníků tančí sám za sebe dle toho, do jakého regionu a obce patří. A také dle svého tanečního umění, nadání a povahy.
Verbuňk chlapi tancují na určitý okruh písní, mezi nimiž od druhé poloviny 19. století převládají tzv. písně novouherské. Vzhledem k lokálním specifikům rozlišujeme 7 regionálních typů. Verbuňk je součástí přirozených tanečních příležitostí jako hody. A existuje také v pódiové formě a jeho performeři milují taneční klání.
A odkud se vzal ten prapodivný název tance? Možná si vybavíte archaický výraz z němčiny pro odvod branců na vojnu „verbovat“. A dle historických pramenů se v této oblasti odvedenec loučil tímto tancem před svým odchodem na vojnu.
Kde verbuňk uvidíte na vlastní oči? Dodnes tančí Slovácký verbuňk ve většině obcí na Slovácku. Je tu přirozenou součástí tanečního repertoáru (při hodech, svatbách, vinobraní).
Každoročně se v rámci Mezinárodního folklórního festivalu ve Strážnici tanečníci utkají v „Soutěži o nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku“.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Celá Strážnice žije folklorem a muzikou, proto je i místní zámek zasvěcen lidové hudbě.
Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.
Strážnice nejsou jen lidové tradice, proslulý skanzen a lahodné moravské víno, ale také dlouhá historie židovství.
Modrotisk se do našich končin dostal z Dálného Východu. Dnes patří mezi vzácná tradiční řemesla. Evokuje nám lidovou kulturu a v Česku je již k vidění pouze na dvou místech.
Tak nádherně bílomodré jako sklípky Plže jsou snad jen stavby na řeckém ostrově Santorini...
Sahara v České republice? Ale jistě. Vítejte na moravské Sahaře v Bzenci.
Chráněná krajinná oblast, kde kvetou vzácné orchideje i prastaré lidové obyčeje.
Z dálky vypadá jako satelitní věž, ale… První rozhledna v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Chcete získat nadhled?
Tahle část Slovácka není na atraktivní cíle výletů rozhodně skoupá. Kousek od rozhledny a singletrailových stezek leží malý skanzen plný zvířátek a zábavy!
Magické slovo jako z exotické pohádky. Oskeruše ale existuje. Roste v Bílých Karpatech a můžete ji ochutnat – na naučné oskerušové stezce!
Tahle voda baví i zaryté suchozemce a neplavce! Skákající delfíny neuvidíte, zato poznáte památky v okolí a okoštujete krajové dobroty.
Nedaleko Strážnice existuje cyklistův splněný sen. Stav nirvány přináší 5 MTB okruhů se singletraily v nedotčené přírodě Bílých Karpat.