Magické slovo jako z exotické pohádky. Oskeruše ale existuje. Roste v Bílých Karpatech a můžete ji ochutnat – na naučné oskerušové stezce!
Vzácný druh teplomilného jeřábu. Název oskeruše je všeslovanský a nemá jasný původ. Řadí se mezi nejvzácnější ovocné evropské stromy a hýří hojností - i třísetletý kmet plodí přes tunu ovoce. Jeho dřevo patří k nejpevnějším a vzrostlé exempláře, které potkáte na naučné stezce, jsou světovým unikátem.
Poznejte raritní strom na Oskerušové naučné stezce na Slovácku, v podhůří Bílých Karpat. Je značená červeným šikmým pruhem a je rozdělená na dva okruhy – 3 a 7 kilometrů.
Svou pouť odstartujte v Tvarožné Lhotě. Projděte obcí, za ní na vás čekají Tomečkova a Špirudova oskeruše. Než dojdete k rozhledně, udělejte si malou odbočku doleva k Salaši Travičná. Je tu expozice kopaničářských roubenek, arboretum odrůd oskeruší i možnost si mladý stromeček koupit. Nebo si dáte jen oskerušovou laskominu a osvěžíte se odpočinkem. Vzhůru za výhledy na malebný kraj z rozhledny Travičná! Tam se rozhodnete, zda zvolíte malý okruh kolem další památné oskeruše do Tvarožné Lhoty nebo sejdete dolů z kopce lesem do Radějova k napojení na modrou turistickou značku.
Delší trasa vede k infocentru a nahoru po modré na okraj Radějova k pramenu, na křižovatku se žlutou turistickou značkou. Po ní z lesa ven, dolů k vyhlídce na Holém vrchu. Sejdete podél větrolamu pod vrch Žerotín. Buď vystoupejte na něj nebo se nechte zlákat malou odbočkou za vínečkem na Hotařské búdě. Tak nebo onak, největší Adamcovu oskeruši už pak neminete! Sejdete kolem ní mezi vinohrady na asfaltovou cyklostezku do Radějova. A od kostela polní cestou přes kopec zpět do Tvarožné Lhoty.
Po cestě obdivujte solitérní nebo skupinové oskeruše od prcků po velikány!
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Z dálky vypadá jako satelitní věž, ale… První rozhledna v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Chcete získat nadhled?
Tahle část Slovácka není na atraktivní cíle výletů rozhodně skoupá. Kousek od rozhledny a singletrailových stezek leží malý skanzen plný zvířátek a zábavy!
Chráněná krajinná oblast, kde kvetou vzácné orchideje i prastaré lidové obyčeje.
Nedaleko Strážnice existuje cyklistův splněný sen. Stav nirvány přináší 5 MTB okruhů se singletraily v nedotčené přírodě Bílých Karpat.
Modrotisk se do našich končin dostal z Dálného Východu. Dnes patří mezi vzácná tradiční řemesla. Evokuje nám lidovou kulturu a v Česku je již k vidění pouze na dvou místech.
Strážnice nejsou jen lidové tradice, proslulý skanzen a lahodné moravské víno, ale také dlouhá historie židovství.
Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.
Celá Strážnice žije folklorem a muzikou, proto je i místní zámek zasvěcen lidové hudbě.
Tanec není jen pro holky! Verbuňk je naopak čistě mužská záležitost. Pánové ho tančí nejčastěji hromadně a je to pořádná jízda.
Symbolický tvar číše na víno, okolí osázené vinohrady – parádní zastávka při putování Slováckem.
Tahle voda baví i zaryté suchozemce a neplavce! Skákající delfíny neuvidíte, zato poznáte památky v okolí a okoštujete krajové dobroty.
Tak nádherně bílomodré jako sklípky Plže jsou snad jen stavby na řeckém ostrově Santorini...