Masopust neboli fašank, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování a tanečních bálů. Odkud tato tradice pochází a kde se s ní na jižní Moravě můžeme setkat?
Fašank, masopust nebo ostatky. Různé názvy pro období vymezené svátkem Tří králů a Popeleční středou. Tou potom startuje postní období, trvající přesně 40 dnů před Velikonocemi.
Masopust má zřejmě kořeny v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Příroda odpočívala a lidé se bavili. Je to tradičně čas zabijaček, svateb a plesů. Společným veselím a utužováním vesnické pospolitosti začínala příprava na nový hospodářský rok.
Do lidového prostředí se tento svátek masově rozšířil v 19. století. V některých oblastech jižní Moravy přetrval po celou dobu, v jiných dochází k jeho postupnému oživování v posledních letech.
Na Moravě jsou pro masopust typické obchůzky. Průvod v maskách, mezi kterými by neměl chybět medvěd, kobyla, bába, slaměnák, kominík či smrt, obchází celou vesnici. Muži a chlapci při zastávkách tančí mečový tanec zvaný “Pod šable”.
Mečový tanec je fenoménem, který patří k nejstarším projevům lidové taneční kultury na moravsko-slovenském pomezí. V několika obcích na Uherskobrodsku byl nově zapsaný do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.
Den plný fašankového veselí vrcholí pochováním basy. Je to symbolický obřad, při kterém za slavnostního proslovu končí čas slavností a hojnosti a nastává doba půstu.
Fašankové období je každoročně plné radosti, barev a lidových tradic. Pokud hledáte, kam letos vyrazit za tímto jedinečným veselím na jižní Moravě, máte spoustu možností. Hned na začátku února můžete 1. února navštívit Hustopečské ostatky.
Další zastávkou budou Malešovice, kde 8. února ožije tradiční průvod masek. O týden později, 15. února, si nenechte ujít fašank v Novém Přerově. A 22. února se těšte na pestré akce v Brodě nad Dyjí a Jevišovce.
První březnový den přinese opravdový vrchol masopustního období. V tento den se fašankové oslavy rozprostřou do několika obcí po celé jižní Moravě. Na co se můžete těšit? Na Špilberku odstartuje masopustní program, Archeopark Pavlov připraví tradiční akci v duchu historie. Ve Bzenci, Kyjově, Novosedlech, Pavlově a dalších obcích si užijete atmosféru lidových zvyků. Mikulov nabídne Fašankovou obchůzku, zatímco v Pasohlávkách nebo Vranovicích na vás čeká klasický masopust.
Pro milovníky jedinečných tradic je závěrečnou třešničkou na dortu program „Fašanky, fašanky, Velká noc ide“ ve Strážnickém skanzenu. O víkendu 12. a 13. dubna zde můžete nahlédnout do tajů masopustních a velikonočních zvyků, které oživí atmosféru konce fašankového období.
Ať už v masce nebo bez, vyrazte se bavit, hodovat a zažít tradice jižní Moravy!
Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.
Gastrozážitky z kulinárního nebe. Nádherná příroda. Muzeum s lidovými kroji, až oči přecházejí. Lidové umění Slovácka rozhodně není nuda!
Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.
Zavítejte do nejvýchodnější části našeho regionu, do kraje živých tradic. Tady o lidové dědictví pečují a předávají jeho krásu svým dětem, aby nezanikla a mohla okouzlit i vás.
Moraváci jsou veselá kopa, o tom žádná. Vinařská tradice rozverně pojmenovaná hroznová koza má ale kořeny už v antice a možná ještě dál. Jaké má mýtická rohatá poslání?
Léto to zatím nechce vzdát, ale my už se těšíme na přicházející podzim. Nejen kvůli vítanému ochlazení, ale také proto, že září na jižní Moravě znamená sklizeň hroznů, burčák a slavnosti vinobraní.
Připravte se na výlet, při kterém objevíte oblast plnou jeskyní a lesů severně od Brna a sluncem zalité Znojemsko. S důrazem na dobrodružství a aktivní vyžití. Vyrážíme!