Pískem vysypávané ornamenty

Několik vesnic na kyjovském Slovácku dodnes vyznává tradici ornamentů vysypávaných z písku. Dřív obyvatelé originálně zdobili cesty před každou nedělní mší, dnes provázejí hody, svatby, folklórní slavnosti. Přijeďte se podívat a třeba si taky vysypat svůj vzor!

více informací do oblíbených


Málo známý folklórní zvyk, který vám učaruje

Tradice stará desítky, možná stovky let má prapůvod v tzv. černé kuchyni, kdy lidé malovali prstem do sazemi začerněné stěny.


Unikátní projev folklóru připsali v roce 2021 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje – po bok slováckého verbuňku, jízdy králů, modrotisku atd.

„Jsou to důležité symboly naší jihomoravské identity. Naše živé a autentické zvyky a tradice z nás dělají to, čím jsme,“ shrnul při zápisu trefně hejtman Jan Grolich.

Slovácké ornamenty zdobí při zvláštních příležitostech chodníky v Hovoranech nebo Ježově. Ale nejvýraznějším nositelem zvyku jsou rozhodně Šardice na Hodonínsku. Místní „malérečky“ zdobí chodníky a okraje silnic sněhobílým ornamentem při hodech, svatbách, významných svátcích i vinařských a folklórních akcích. 
 

Šardické malérečky a pomíjivá nádhera jejich díla

O dávnou tradici dnes v Šardicích pečuje několik žen a vypadá to, že se malování pískem nadějně vzmáhá. Narozdíl od jiných folklorních zvyků to není odborná práce. O zachování a pokračování tradice se starají sami obyvatelé. Starší učí mladší a pro vysypávané ornamenty získali dokonce děti v místní škole.

Jak „malovat“ pískem?

Prý stačí jistá ruka a špetka fantazie (i když zdravá kolena a záda se taky hodí). V Šardicích vyzdobí pískovými ornamenty okolí svého domu před hody každý, kdo umí. Na odborné komise se tu nehraje, hlavní slovo má improvizace. Jednoduše naberete písek do hrsti a nízko nad zemí plynulým pohybem sypete po zemi zamýšlený obrazec. Ornamenty jsou stále stejné, ale jinak šardické malérečky improvizují. Je to kreativní proces, každá má svůj jedinečný rukopis. Malují jablůčka, hrozny, chrpy, tulipány… to, co jejich maminky a babičky malovaly na keramiku nebo vyšívaly děvčatům na kroje. 

Je to písek, není to písek…

Kdysi místní používali písek z meze za dědinou. Dnes je to písek z kyjovské sklárny napůl smíchaný s moukou. Na závěr je dobré dílo pokropit vodou z konvičky nebo rozprašovače – vlhká mouka hmotu šikovně zafixuje. Dílo pak na dlažbě nebo asfaltu vydrží i celé týdny. Tedy pokud příroda a počasí dovolí. Nepřítelem pískovaných vzorů je vítr, déšť… a také mravenci, kteří si rádi pochutnají na mouce.

Tohle malování vás bude bavit!

Doba, kdy ulice zdobily vysypávané obrázky pravidelně, je minulostí. Přesto nevšední tradice zažívá v mikroregionu vzestupný zájem. O hodech si v Šardicích každý rád před domem zkouší vyzdobit chodník. Přijeďte se na hody podívat přímo do Šardic nebo do Hovoran. V Kyjově si pod vedením laskavé malérečky můžete vysypat ornament v rámci programu Slováckého roku.

Tipy na výlet

Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.

 

Boskovice židovské i empírové

Jak vypadaly židovské čtvrti v českých městech? Kde leží půvabný empírový zámek? Vítejte v Boskovicích. Köhn, jdou dál, tady se nudit nebudou!

prohlédnout

Nášup blogových článků


Rozkvetlý máj aneb kam v květnu na jižní Moravě

Květen přináší krásné (skoro)letní počasí a stává se tak ideálním časem pro příjemné výletování. Ten letošní si pro nás navíc připravil hned dva prodloužené víkendy. Kde si je užít plnými doušky?

5 minut čtení

Za romantikou na jižní Moravu

Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!

5 minut čtení

Lokální Ježíšek z jižní Moravy

Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.

10 minut čtení