Několik vesnic na kyjovském Slovácku dodnes vyznává tradici ornamentů vysypávaných z písku. Dřív obyvatelé originálně zdobili cesty před každou nedělní mší, dnes provázejí hody, svatby, folklórní slavnosti. Přijeďte se podívat a třeba si taky vysypat svůj vzor!
Tradice stará desítky, možná stovky let má prapůvod v tzv. černé kuchyni, kdy lidé malovali prstem do sazemi začerněné stěny.
Unikátní projev folklóru připsali v roce 2021 na Seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury Jihomoravského kraje – po bok slováckého verbuňku, jízdy králů, modrotisku atd.
„Jsou to důležité symboly naší jihomoravské identity. Naše živé a autentické zvyky a tradice z nás dělají to, čím jsme,“ shrnul při zápisu trefně hejtman Jan Grolich.
Slovácké ornamenty zdobí při zvláštních příležitostech chodníky v Hovoranech nebo Ježově. Ale nejvýraznějším nositelem zvyku jsou rozhodně Šardice na Hodonínsku. Místní „malérečky“ zdobí chodníky a okraje silnic sněhobílým ornamentem při hodech, svatbách, významných svátcích i vinařských a folklórních akcích.
Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.
Jak vypadaly židovské čtvrti v českých městech? Kde leží půvabný empírový zámek? Vítejte v Boskovicích. Köhn, jdou dál, tady se nudit nebudou!
Květen přináší krásné (skoro)letní počasí a stává se tak ideálním časem pro příjemné výletování. Ten letošní si pro nás navíc připravil hned dva prodloužené víkendy. Kde si je užít plnými doušky?
Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!
Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.