Zoo Brno připravila ve spolupráci s Ústavem architektury fakulty Stavební VUT v Brně unikátní výstavu studentských návrhů, jak by mohla v budoucnu vypadat nová expozice ledních medvědů.
Kromě nejzajímavějších prací a 3D modelů, se návštěvníci na výstavě dozví i zajímavosti k mimořádnému brněnskému odchovu pěti medvíďat i důležité informace o situaci ledních medvědů ve volné přírodě, jejich ohrožení a záchraně.
Stávající expozice ledních medvědů v brněnské zoo projde v roce 2025 rekonstrukcí a zásadním zvětšením, ale do budoucna se uvažuje o zcela novém prostoru. Studenti architektury tak získali jedinečnou možnost si vyzkoušet v praxi proces přípravy moderní expozice. V rámci jejich studia vzniklo několik zajímavých architektonických návrhů, jak by mohla taková moderní expozice ledních medvědů podle aktuálních standardů vypadat.
Ty nejzajímavější studentské práce, včetně 3D modelů mohou návštěvníci shlédnout od 20. února do 28. března v prostorách brněnského Urban centra.
Součástí výstavy je i bohatý tematický program. Každý čtvrtek od 16 h se mohou návštěvníci zúčastnit přednášek zajímavých osobností:
čtvrtek 20. února 16:00
Norský dokument Královna mizející říše
Připravte se na velkolepý a dojemný příběh o samici ledního medvěda Frost a jejích roztomilých mláďatech. Během čtyřleté výpravy se norskému filmaři Asgeiru Helgestadovi podařilo kráčet v medvědích stopách a zachytit, jak se Frost snaží přežít a vychovat mladé, zatímco jí její domov doslova taje přímo pod tlapami. (70 minut).
čtvrtek 27. února 16:00
Polský dokumentární film Velryba z Lorina
Pojednává o potomcích nejstarších sibiřských kmenů z odlehlého poloostrova Čukotka. Každoroční lov ohrožených velryb je pro ně nejen tradice, ale i nutnost, aby přežili zimu na tomto křehkém místě zdevastovaném sovětským vlivem. V příběhu o paradoxu historie a drsného boje o přežití zobrazuje film střet dvou mizejících světů – civilizace Čukčů a světa monumentálních a majestátních velryb. (60 minut)
čtvrtek 6. března 16:00
Americký dokument Mizející led
Led v Arktidě vinou klimatických změn povážlivě odtává a Inuité v Kanadě a Grónsku jsou nuceni bojovat za zachování svého životního prostředí. Po staletí byli zvyklí žít na ledu, ovšem nyní je tato křehká rovnováha mezi národem, územím a divokou přírodou v ohrožení. A přestože jsou připravení svá území chránit, vyslyší je zbytek světa? (83 minut)
čtvrtek 13. března 16:00
Přednáška s hostem Zoo Brno
Poutavé vyprávění fotografa Štefana Kardoše, který v letech 2014 a 2016 navštívil norské souostroví Špicberky a fotil divokou přírodu a lední medvědy v ní. Dozvíte se, jak se při pozorování ledních medvědů chovat a co všechno při něm můžete zažít. Jak sám říká, příroda je tam drsná, ale krásná. Cestoval krajinou na sněžném skútru nebo se plavil lodí kolem ostrovů, kde pozoroval také mrože, soby a kolonie severských ptáků.
čtvrtek 20. března 16:00
Přednáška s hostem Zoo Brno
Chovatel Jaroslav Jasínek, který se v Zoo Brno stará o nejen o medvědici Coru, ale byl u všech úspěšných odchovů jejích medvíďat. Popíše své zkušenosti s chovem i další zajímavosti ze života ledních medvědů v brněnské zoo. Na případné otázky k aktuální výstavě a také na budoucnost ledních medvědů v Brně odpoví ředitelka Zoo Brno Radana Dungelová nebo kurátor chovu savců Matyáš Bernardy.
čtvrtek 27. března 16:00
Německý dokument Na tenkém ledě
V polárních oblastech Ruska bojují lidé i zvířata s důsledky globálního oteplování. Filmovému štábu se vůbec poprvé podařilo proniknout do některých z nich a odhalit dramatické zhoršení kvality sibiřské vody, půdy a vzduchu. Sibiř se zásadně mění. A pro lidi i zvířata, kteří tady žijí, to bude mít vážné důsledky. Tam, kde bývaly nekonečné, hluboké lesy tajgy, najednou zejí obří díry. Divocí sobi jsou přinuceni změnit každoroční migraci. Hladoví lední medvědi křižují vesnice, a dokonce i města ve snaze najít nějakou potravu. V arktické části Ruska už nejsou klimatické změny pouhou akademickou otázkou. Probíhají právě teď a rychlostí, jež vyvolává obavy. Vědci tvrdí, že bod zlomu byl překročen už před několika lety. (52 minut)
Promítání filmů je v rámci spolupráce OZVĚNY EKOFILMU. Vstup volný a bez registrace.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Dnešní podoba Měnínské brány pochází z období kolem roku 1500 a jde o jedinou dochovanou bránu z původních pěti.
Nadace Veronica zve všechny milovníky květeny na tradiční blešák kytek. I letos podpoříte dobrou věc.
V předvečer státního svátku, který nese název “Den vítězství” na připomínku ukončení druhé světové války, se vrátíme se v čase do období okupace.
Zelný trh je jedno z hlavních náměstí města Brna. Je také nejzachovalejším historickým prostorem v interiéru města.
Seznamte se s příběhy brněnských soch – starých, nových, známých, zapomenutých, rozebraných i těch nově objevených.
“Velkým š/Špalíčkem” bychom dnes nejspíš označili obchodní galerii v centru města, která vznikla zastavěním místa, které bylo vybombardováno během 2. světové války, a při svém otevření v 90. letech vzbudila mnoho emocí.
Prohlídka se zaměří na sociální dějiny Brna a představí příběhy a místa spjatá s láskou, sexualitou a také nenávistí mezi partnery.
Po temném období druhé světové války čekala Brno druhá totalita, tentokrát komunistická.
Scénické čtení Partyzánské stezky propojuje historické texty a paměti na antifašistický odboj s živou hudbou Ondřeje Merty.
Pražské jaro, které skončilo invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, patří k nejvýznamnějším obdobím československých dějin 20. století.
Výstava připomíná 80. výročí konce druhé světové války skrze autentické příběhy pamětníků a pamětnic z Brna a Jihomoravského kraje.
Jak dobře znáte jedno z nejdramatičtějších období našich dějin? Přijďte si prověřit své znalosti na historický pub-kvíz Institutu Paměti národa Brno.