Dnešní podoba Měnínské brány pochází z období kolem roku 1500 a jde o jedinou dochovanou bránu z původních pěti.
Měnínská brána se brzy změní!
Dnešní podoba Měnínské brány pochází z období kolem roku 1500 a jde o jedinou dochovanou bránu z původních pěti. Měnínská brána byla naposledy rekonstruována zhruba před 50 lety a kvůli špatnému stavu je už pět let uzavřena pro veřejnost. To se však má v nedaleké budoucnosti změnit, a to díky rozsáhlé rekonstrukci. V budově tak znovu vzniknou reprezentativní výstavní prostory pod hlavičkou Muzea města Brna.
Výsledná podoba určitě potěší všechny Brňany – v budově bude umístěna trvalá expozice, která zdokumentuje historii opevnění města. Tu pak budou doplňovat i krátkodobé výstavy např. o dobových zbraních, architektuře a dalších tématech.
Vernisáž výstavy se koná dne 3. dubna od 17 hodin.
Součástí výstavy je také přednáška*, která se koná ve čtvrtek 10. dubna od 17 h.
Poslední brána
Minulost, přítomnost a budoucnost Měnínské brány
Téměř 800 let staré opevnění města Brna se dochovalo jen ve zlomcích. Z původního středověkého hradebního systému zůstalo zachováno pramálo, s výjimkou jediné městské brány Brna – Měnínské. O její historii, obléhání a využití pro muzejní účely vám na přednášce povyprávějí pracovníci historického a archeologického oddělení Muzea města Brna
Přednášející: Michal Hančák, Tomáš Koch, Ctibor Ostrý, Petr Vachůt.
Registrace je nutná.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Nadace Veronica zve všechny milovníky květeny na tradiční blešák kytek. I letos podpoříte dobrou věc.
V předvečer státního svátku, který nese název “Den vítězství” na připomínku ukončení druhé světové války, se vrátíme se v čase do období okupace.
Zelný trh je jedno z hlavních náměstí města Brna. Je také nejzachovalejším historickým prostorem v interiéru města.
Seznamte se s příběhy brněnských soch – starých, nových, známých, zapomenutých, rozebraných i těch nově objevených.
16. ročník Brno Art Weeku se blíží! Poznačte si do kalendářů datum 7. – 13. 4. 2025
“Velkým š/Špalíčkem” bychom dnes nejspíš označili obchodní galerii v centru města, která vznikla zastavěním místa, které bylo vybombardováno během 2. světové války, a při svém otevření v 90. letech vzbudila mnoho emocí.
Prohlídka se zaměří na sociální dějiny Brna a představí příběhy a místa spjatá s láskou, sexualitou a také nenávistí mezi partnery.
Po temném období druhé světové války čekala Brno druhá totalita, tentokrát komunistická.
Scénické čtení Partyzánské stezky propojuje historické texty a paměti na antifašistický odboj s živou hudbou Ondřeje Merty.
Pražské jaro, které skončilo invazí vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968, patří k nejvýznamnějším obdobím československých dějin 20. století.
Výstava připomíná 80. výročí konce druhé světové války skrze autentické příběhy pamětníků a pamětnic z Brna a Jihomoravského kraje.
Jak dobře znáte jedno z nejdramatičtějších období našich dějin? Přijďte si prověřit své znalosti na historický pub-kvíz Institutu Paměti národa Brno.