Tradiční výstava betlémů se letos v v brněnském letohrádku Mitrovských představí ve zcela odlišné verzi.
Namísto klasických a všem dobře známých betlémů českých, moravských, příp. slovenských přiblížíme návštěvníkům, jak odlišně vypadají betlémy v jiných zemích Evropy (např. v Rakousku, Německu, Itálii, Portugalsku – Madeiře, Polsku ad.). Poměrně raritní budou ukázky betlémů z jiných kontinentů – ze zámoří. Že jste nikdy neviděli betlém z Afriky? Netušíte, jak vypadá betlém z Mexika nebo Peru? A co teprve hipsterský betlém z USA… Také v Asii žije křesťanské obyvatelstvo a tak několik ukázek bude i z těchto vzdálených končin. A jsou v australském betlému klokani a koaly? Součástí prezentace evropských zemí budou známé saské patrové pyramidy nebo populární louskáčci, zajímavou strukturu má betlém z olivového dřeva z Izraele.
Klasické evropské jesličky z nám blízkého kulturního prostředí doplní betlémy z Latinské Ameriky – Mexika, Peru či Bolívie, ovlivněné uměním jihoamerických indiánů. Tyto betlémy jsou pestrobarevně malované a řemeslníci je zhotovují z různých materiálů – keramiky, kamene, dřeva nebo látky. Figurky mají typické lokální oblečení a v některých případech nechybí ani tamní zvířata – například lamy. Africké betlémy vyrábějí domorodci z keramiky nebo je vyřezávají ze dřeva. Velmi rozšířené jsou betlémy z přírodních materiálů – nejčastěji z palmového listí, kukuřičného šustí nebo různých sušených plodů. I v těchto betlémech se objevují divoká zvířata typická pro černý kontinent. Domorodí autoři vtiskli betlémům a vánočním ozdobám originální vzhled i půvab.
Zajímavá budou také videa, která přiblíží adventní, vánoční a novoroční zvyky z mnoha míst zeměkoule – namátkou ze Španělska, Itálie, Islandu, Číny, Thajska, Japonska apod.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Do brněnského Letohrádku Mitrovských se vrací doposud nejúspěšnější výstavní projekt za dobu opětovného zpřístupnění této kulturní památky (2007).
Kamenka je pro mnohé Brňany skutečně ikonickým místem. Tato bývalá nouzová kolonie má stále svého genia loci, proto je také častým cílem procházek a oblíbenou lokalitou k bydlení.
Objevte Orient díky voňavým a barevným pokusům!
Zažijte jedinečný večer plný smyslnosti, vědeckých faktů a zábavy!
Dětská venkovní úniková hra “Mysterovi v Brně”.
Masarykova univerzita připomene osvobození Brna a 80. výročí konce druhé světové války.
Pátý ročník mezinárodního festivalu přírodních vín se vrací nás nemine ani letos!
Koncert v rámci řady benefičních koncertů na podporu náročné opravy kostela sv. Jakuba v Brně.
Mezinárodní soutěže o příští budovu Moravského židovského muzea Mehrin se zúčastnily čtyři přední světové ateliéry: Bjarke Ingels Group (DK), MVRDV (NL), Cino Zucchi Architetti (IT) a Kengo Kuma & Associates (JP).
Hologramy rituálních předmětů mikulovského pohřebního bratrstva Chevra kadiša.
Brněnský Majáles je studentská open air slavnost, která se každoročně pořádá v květnu a vrcholí jí měsíc studentských oslav.