Letošní Mendelovy dny navazují na úspěšný minulý ročník, jehož hlavním tématem v rámci cyklu Čtyři živly byla voda, a i tentokrát se zaměří na připomínku Mendela v celé šíři jeho zájmů.
Hlavním motivem letošních Mendelových dnů bude tematický přednáškový blok nazvaný Čtyři živly: Chválím Tě, Země má.
Živel „země” bude zkoumán z hlediska geologie, astronomie, fyziky a chemie, přičemž se přednášky zaměří i na globální problémy, jako je znečištění, životní prostředí, klimatické změny a nezbytnost živé půdy pro budoucnost. Součástí programu bude také představení Mendelova hvězdářského dalekohledu a Mendelovy polární stanice v Antarktidě.
Hlavními hosty prvního dne Mendelových dnů 2024 budou Jiří Dušek, český astronom a astrofyzik, geolog Daniel Nývlt, rakouský host, prof. Christian Hanus z kremžské univerzity, a vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Jiří Macháček. Program prvního dne zakončí koncert souboru Ensemble Serpens cantat.
Druhý den přinese přednášky odborníků z Masarykovy univerzity, konkrétně z Ústavu chemie, Ústavu geologických věd a Půdní environmentální chemie a toxikologie.
Program Mendelových dnů je otevřen studentům i široké veřejnosti.
Vstup na program Mendelových dnů je volný, ale vzhledem k omezené kapacitě je nutná předešlá registrace přes webové stránky.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Finální událostí festivalu SONDA bude laser/zvuková performance v akusticky unikátním prostoru betonového Vodojemu Žlutý kopec, kde dozvuk trvá 56 sekund.
Tradiční výstava betlémů se letos v v brněnském letohrádku Mitrovských představí ve zcela odlišné verzi.
Zažijte kouzlo zimních večerů v našem jedinečném světelném parku na Špilberku!
Zveme vás na fascinující putovní výstavu Fenomén Fatra, která nabízí ojedinělou příležitost nahlédnout do světa kultovních českých hraček z produkce Fatry Napajedla.
Na velkém nádvoří hradu Špilberk společně rozsvítíme vánoční stromek.
Přijďte s námi oslavit 100 let krásné tradice Vánočního stromu republiky!
Srdečně vás i vaše děti zveme na vánoční dílničky plné řemeslné tradice a kreativity!
Hned po své deportaci do terezínského ghetta v červenci 1942 začala téměř sedmdesátiletá vídeňská malířka Gisela Rottonara dokumentovat své okolí do kresleného deníku.
Mezinárodní soutěže o příští budovu Moravského židovského muzea Mehrin se zúčastnily čtyři přední světové ateliéry: Bjarke Ingels Group (DK), MVRDV (NL), Cino Zucchi Architetti (IT) a Kengo Kuma & Associates (JP).
Hologramy rituálních předmětů mikulovského pohřebního bratrstva Chevra kadiša.
V lednu 1942 se konala nechvalně známá konference ve Wannsee, která terezínskému ghettu přisoudila novou roli – mělo sloužit jako „starobní ghetto“ pro Židy z Německa a Rakouska.