Dobrá zpráva, v letošním roce nás v únoru čeká 29 dní! O den víc na objevování zajímavostí a krás jižní Moravy. Kde začít? Inspirujte se našimi tipy.
Děti z jižní Moravy si letos užijí prázdniny hned první týden v únoru. Kam s nimi vyrazit? Poutavý program pro děti z 1. - 7. tříd připravili v Moravském zemském muzeu v Brně. VIDA! má pro malé zvědavce od ledna do března v nabídce dílničky s pokusy na téma Jako led. O víkendech i o pololetních prázdninách. Jihomoravské muzeum ve Znojmě zve na výstavu Fascinující svět zvířat. Ještě do 16. února máte šanci vidět skvělou interaktivní výstavu Leonardo v Břeclavi a oblíbení Megabrouci na brněnském výstavišti prodlužují až do konce března! Jarní prázdniny na hvězdárně můžete zažít ve Vyškově. Aktivity pro děti chystají také v ZOO Hodonín a speciálně během jarních prázdnin otevře Permoniště v areálu Permonia u Oslavan. Celý týden bude děti bavit Merlinův kouzelný svět, navíc o víkendu 2.- 4. 2. dostanou za vysvědčení odměnu.
V Miroslavi pro malé dobrodruhy na 10. 2. připravili noční šipkovanou. Zavede vás na cestu s úkoly a mezi tajemné bytosti. Jen pro odvážné – začíná se u hřbitova v 18 hodin! 18. února jsou děti zvány do Znojemské besedy na pohádku o Sněhurce. Mikulov naváže Opravářskou pohádkou 23. 2.
Nemůžete se dočkat léta a koupání? Vodní radovánky v teple a pod střechou vyzkoušejte třeba ve Wellness Kuřim nebo v novém Aqua v parku v Kyjově.
K únoru patří také maškarní plesy. Dětský karneval pořádá téměř každá obec, pozveme vás tedy alespoň na ten v ZOO Brno (zvířecí maska značka ideál!) a na mikulovský s podtitulem Pojďte s námi do pohádky.
Masopust neboli fašank, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování a tanečních bálů. Více o tom, odkud tato tradice pochází, se dočtete v tomto článku. My se pojďme podívat, kde letos masopustní veselí zažít na vlastní oči.
V Brně si přijďte užít průvod masek a tradiční pochoutky na Špilberk 10. února. Ve stejný den propukne večerní zábava v Pasohlávkách a zvaní jste také na Bzenecký fašaňk. Při příležitosti fašanku v Pavlově dokonce během zimy výjimečně otevře brány i Archeopark.
Fašaňková ochůzka v Kyjově bude letos v neděli 11. února. Ve stejný den chystají fašank s dechovou hudbou a průvodem masek, do kterého se může přidat každý, i ve Velkých Bílovicích.
V Hustopečích se masopustní veselí spustí 17. 2., tento rok pod novým názvem Hustopečské ostatky. V tu stejnou sobotu projde průvod v maskách s muzikanty i obcí Vrbovec na Znojemsku. Bohatý na masky i zábavu bývá Poštorenský fašank. Ten si nenechejte ujít v neděli 18. 2., pochůzka začíná ve 14 hodin u poštorenského kostela.
Pokud patříte mezi příznivce zabijačkových pochoutek, zastavte se 3. 2. ve Znojemském pivovaru, 10. 2. v Němčičkách nebo v Horních Věstonicích, či 24. 2. navštivte zámeckou zabijačku v Letovicích. A pro milovníky masa přidáme ještě jeden tip. Hrad Veveří bude o posledním únorovém víkendu hostit Slavnosti moravského uzeného, pravděpodobně největší uzenářsko-vinařskou akci na světě.
Vinaři na jižní Moravě nespí nikdy. Ale únor je pro vinařskou turistiku pomyslným hvizdem na startovní čáře. 1. února totiž Salon vín otevírá a představuje expozici pro letošní rok. V tento den můžete poprvé ochutnat novou kolekci 100 vín oceněných Zlatou medailí Salon vín České republiky 2024. Zlatá stovka vzešla z 2629 přihlášených vín na začátku soutěže a vy budete mít možnost je postupně během celého roku ochutnat v krásných sklepních prostorách pod valtickým zámkem.
3. 2. s cimbálkou zahájí sezónu také ve Valtickém podzemí. Na výstavu vín zvou 11. 2. Velké Němčice. 17. 2. se koná košt vín bukovanských vinařů v areálu Bukovanského mlýna a výstava vín v Hrušovanech u Brna. Ve stejný den se můžete projít po Popicích se sklenkou v ruce a heslem Tour de Sklep. V Hustopečích pořádají Vinařské čtvrtky, kde svá vína vždy prezentuje některý z vinařů z blízkého okolí. Podívejte se na program.
1.2. odpálí svoji show na prknech Mahenova divadla The Cello boys. V Boskovicích 7. února zahrají Willie and The Bandits. Ve Znojmě již šestnáctým rokem pokračuje JazzFest Znojmo. Na přelomu ledna a února startuje také brněnský JazzFest, který v průběhu února nabídne dva koncerty. V brněnském Besedním domě zahraje 28. 2. Christian Sands Trio a poslední únorový večer vystoupí Filharmonie Brno s pořadem Bedřich Smetana 200 ku příležitosti skladatelova dvousetletého výročí narození.
Na závěr jsme si nechali romantiku. Na Valentýnské rande vyrazte v Boskovicích, v Brně vystoupejte na Romatickou věž. V únoru mimořádně otevřou skleníky s oranžerií na zámku Lysice a romantickou podívanou slibují i skleníky zámku Rájec nad Svitavou, obzvlášť v době květu kamélií. Od poloviny února budou mít otevřeno vždy od středy do soboty. V únoru už o víkendech otevírá i zámek Lednice, který se loni stal nejnavštěvovanější památkou ve správě Národního památkového ústavu. Užijte si prohlídku a zimní procházku zámeckým parkem bez davů turistů.
Valentýnské menu připravuje mnoho restaurací. Vychutnejte si krásný večer například v Pivovaru Lednice, v hotelu Amande nebo v Chateau Petit. Pro více tipů na romantickou večeři sledujte novinky Gourmet Jižní Morava nebo facebook Tasty Moravia, kde brzy přihodíme nášup inspirace.
Tipy na další akce jako vždy najdete v kalendáři akcí.
Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.
Brno bylo místem prvních pokusů o studia a výtvarných začátků Alfonse Muchy. Dodnes objevíte při toulkách moravskou metropolí otisky tohoto velikána i secesi v architektuře a interiérech.
Chtěli jste zamířit k Macoše? Ta je sice nejznámější, ale vězte, že největší parádnicí Moravského krasu je jeskyně Balcarka v Ostrově u Macochy. Bludiště pod Balcarovou skálou vyniká mimořádně bohatou a barevnou krápníkovou výzdobou.
Královské město s královskými výhledy na Dyji v úchvatné zeleni národního parku Podyjí. Historické centrum je naprostý klenot a víno, pivo i kávu tu servírují famózní!
Slovácko je kraj stále živých lidových tradic a místní si je hýčkají. Čekáte proto jeden malovaný sklípek s barevnými ornamenty vedle druhého? Ty tu samozřejmě jsou. Ale teď bude řeč o vinařstvích v moderním pojetí od strohé severské jednoduchosti po mlýn, který (už) vůbec mlýn není.
Co si představíte, když se řekne mužský tanec? To nám se vybaví slovácký verbuňk, vyšívané kroje a lidové písně! Nohy pěkně od podlahy, hudba pěkně od srdce... No, ne náhodou figuruje verbuňk na seznamu UNESCO.
Znojmo získalo status královského města už ve 13. století. I díky tomu v mnoha směrech jen kvetlo a dnes je to parádní učebnice všech stavebních slohů od románského po ty moderní jako brutalismus. Ani nemusíte platit vstupné, stačí se projít po městě. A co teprv novodobé chrámy vinařství z posledních let…