Masopust neboli fašank, to jsou pestrobarevné masky, čas zabijaček, hodování a tanečních bálů. Odkud tato tradice pochází a kde se s ní na jižní Moravě můžeme setkat?
Fašank, masopust nebo ostatky. Různé názvy pro období vymezené svátkem Tří králů a Popeleční středou. Tou potom startuje postní období, trvající přesně 40 dnů před Velikonocemi.
Masopust má zřejmě kořeny v předkřesťanských slovanských oslavách konce zimy. Příroda odpočívala a lidé se bavili. Je to tradičně čas zabijaček, svateb a plesů. Společným veselím a utužováním vesnické pospolitosti začínala příprava na nový hospodářský rok.
Do lidového prostředí se tento svátek masově rozšířil v 19. století. V některých oblastech jižní Moravy přetrval po celou dobu, v jiných dochází k jeho postupnému oživování v posledních letech.
Na Moravě jsou pro masopust typické obchůzky. Průvod v maskách, mezi kterými by neměl chybět medvěd, kobyla, bába, slaměnák, kominík či smrt, obchází celou vesnici. Muži a chlapci při zastávkách tančí mečový tanec zvaný “Pod šable”.
Mečový tanec je fenoménem, který patří k nejstarším projevům lidové taneční kultury na moravsko-slovenském pomezí. V několika obcích na Uherskobrodsku byl nově zapsaný do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury ČR.
Den plný fašankového veselí vrcholí pochováním basy. Je to symbolický obřad, při kterém za slavnostního proslovu končí čas slavností a hojnosti a nastává doba půstu.
V Novosedlech propukne fašankové veselí už 27. ledna. V Brně si přijďte užít průvod masek a tradiční pochoutky na Špilberk 10. února. Ve stejný den propukne večerní zábava v Pasohlávkách a zvaní jste také na Bzenecký fašaňk. Brány ještě před propuknutím sezóny výjimečně otevře během fašanku i pavlovský Archeopark.
Fašaňková ochůzka v Kyjově bude letos v neděli 11. února. Ve stejný den chystají fašank s dechovou hudbou a průvodem masek, do kterého se může přidat každý, i ve Velkých Bílovicích.
V Hustopečích se masopustní veselí spustí 17. 2., tento rok pod novým názvem Hustopečské ostatky. Tu stejnou sobotu projde průvod v maskách s muzikanty i obcí Vrbovec na Znojemsku. Bohatý na masky i zábavu bývá Poštorenský fašank. Ten si nenechejte ujít v neděli 18. 2., pochůzka začíná ve 14 hodin u poštorenského kostela.
Nahlédnutí pod pokličku fašankovým a velikonočním zvyklostem slibuje také program Fašanky, fašanky, Velká noc ide ve Strážnickém skanzenu 23.-24. března.
Ať už v masce nebo bez, vyrazte se bavit, hodovat a zažít tradice jižní Moravy!
Dostalo se vám téma článku pod kůži? Dost bylo teorie. Pojďte na výlet a objevte jižní Moravu naživo.
Gastrozážitky z kulinárního nebe. Nádherná příroda. Muzeum s lidovými kroji, až oči přecházejí. Lidové umění Slovácka rozhodně není nuda!
Během tohoto výletu navštívíte to nejlepší, co vinaři v posledních letech postavili v Mikulovské a Velkopavlovické vinařské podoblasti. Provede vás Eliška Hudcová, milovnice cestování, architektury a designu. Elišku můžete znát z jejího instagramového účtu @timetofit a stojí také za výletnickou aplikací Placehunter.
Zavítejte do nejvýchodnější části našeho regionu, do kraje živých tradic. Tady o lidové dědictví pečují a předávají jeho krásu svým dětem, aby nezanikla a mohla okouzlit i vás.
Barvení lnu a později bavlny indigem je prastará technika původem z Asie. Na jižní Moravě kdysi vykvetl modrotisk do krásy jako chrpová louka uprostřed léta. A kvete dodnes! Vydejte se do modrotiskové dílny...
Na jižní Moravě se daří bílým odrůdám. Ale na Velkopavlovicku jsou doma modré odrůdy, je srdcem moravských červených vín. Přívlastky tu mají vína i krajina – „bezlesý kraj beze stínu“ a „kraj modrých hor“. Nebojte, zelenou přírodu si po cestě užijete po demižonech. Vyznavači cyklistiky ocení atraktivní terény a daleké výhledy do kraje, nad kterými extroverti ztichnou a introverti pronesou výmluvné aaah.
Žarošice, proslulé poutní místo na Slovácku na okraji Ždánického lesa. Na mariánské pouti se tu každoročně fyzicky i emočně potká obrovské množství poutníků z Moravy, Slovenska i Rakouska. Kdo do Žarošic putuje, potěší své srdéčko, tvrdí starobylá poutní píseň. Tohle byste měli zažít také.