Moravský kras – tipy na školní výlety v okolí Brna

Tohle je doslova vysněné místo pro školní výlet i týdenní školu v přírodě. Největší tuzemská krasová oblast má toho v repertoáru víc než jen jeskyně, i když ty jsou v oblasti na sever od Brna právem největší výletnický tahák. Přidáváme nálož hradů a zámků, židovské památky a jako bonus hned několik míst, kde děti utaháte fyzicky, a hlavně je to bude bavit.

více informací do oblíbených


Jeskyně, kde uvidíte protiatomový kryt nebo se projedete lodí

CHKO Moravský kras je přírodní poklad s nejlépe vyvinutým krasovým územím ČR a narozdíl od Českého krasu jsou tu mnohé jeskyně přístupné i s poutavým výkladem průvodců, který malé návštěvníky baví víc než prohlídky zámků. 
 
S menšími dětmi zamiřte na Macochu a do Punkevních jeskyní. Vstupenky do této top lokality jsou v sezoně často vyprodané, proto je mnoho dětí ještě nevidělo – stačí ve třídě udělat rychlý průzkum. Propast Macocha vypadá exoticky jako kus pralesa někde v Karibiku, navíc jsou Punkevní jeskyně s oblíbenou plavbou po podzemní říčce Punkvě otevřené i v zimě. To platí i pro Sloupsko-šošůvské jeskyně (největší zpřístupněné jeskyně v ČR) a taky Výpustek. Tahle jeskyně u Křtin je z trochu jiného soudku, protože kromě přírodních krás kdysi ukrývala podzemní továrnu a vojenské stanoviště. Součástí návštěvní trasy je i netradiční prohlídka kdysi přísně utajovaného armádního protiatomového krytu. Můžete tak výlet spojit s některými tématy z dějepisu nebo češtiny… 
 
Zbývající dvě z pěti zpřístupněných Punkevních jeskyní otevírají po zimním spánku v březnu. Kateřinská jeskyně vám ukáže třeba krápníkový Bambusový lesík s útvarem Čarodějnice a Balcarka je sice rozlohou menší, ale na krápníkové výzdobě si tu dala příroda extra záležet. Doporučujeme pro menší děti, které by delší trasu nezvládly nebo trpí „nechvalně proslulou bolestí nožiček“. 

Nebo plánujete návštěvu s menším kolektivem?

Máme pro vás lahůdku – novou zážitkovou trasu ve Výpustku pro malé skupinky v helmách s čelovkami. Dobrodružná prohlídka vás místy dostane do kolen. Jednak z té nevšední krásy přírodních interiérů pod zemí, kdy uvidíte třeba krápníková „brčka“ a barevné náteky evokující nařasený závěs, a pak kvůli adrenalinovějšímu terénu, který rozhodně není nic pro klaustrofobiky. Právě kvůli náročnosti není cesta pro děti do 6 let. 
 
Pro ještě starší průzkumníky nad 10 let je tu zážitková trasa Po stopách Nagela, která vás protáhne spodními patry Sloupsko-šošůvských jeskyní.

Dům přírody zaujme i neposedné návštěvníky

Tohle místo si užijete vy i děti. Dům přírody Moravského krasu je nevšední informační centrum nedaleko hotelu Skalní mlýn. Trochu muzeum, trochu herna… tahle expozice je zážitková do posledního metru. Děti se zapojí do poznávání a objevování aktivně. Pro školy a školky tu mají extra programy o Moravském krasu. Může to být cíl školního treku nebo ideální výchozí bod pro návštěvu Punkevek. 

Výlety šneka Krasíka pro menší děti

Jestli budete prozkoumávat kras s menšími dětmi (školky a 1. stupeň ZŠ), možná vám přijdou vhod výlety, které ve svém království připravil šnek Krasík. Pohádkové území se rozpíná od Brna po Protivanov a nechybí 18 pohádkových kanceláří, kde si děti můžou vyzvednout za razítka v Krasíkově cestovním pasu, která nasbírají po cestě, malou odměnu (třeba pexeso). Na promyšlených trasách objevíte jeskyně, prosluněné louky plné motýlů, lesy, shlédnete z vrchů do kraje, vykoupete se v rybníku. Správnou cestu najdete podle Krasíkovy mapy, kterou pro malé cestovatele neposedný šneček připravil. Stejně jako výlety na parádní místa – třeba Putování za oslíky nebo Za vůní vosku a mýdla. 

Zámky, kde kastelán nerozdává papuče

Jak už jsme slíbili v úvodu, tahle lokalita nejsou jen jeskyně. Říká se jí také „krajina sedmi zámků“. Jsou to: 

Rájec nad Svitavou – rokoko a klasicismus v plné parádě + sbírka kamélií navrch
Blansko – zámek uprostřed města s muzeem a několika expozicemi
Boskovice – empírový klenot s kuriozními předměty na prohlídce
Lysice – skvostné interiéry i terasovitá zahrada se zahradnictvím a oranžerií
Letovice – zámek v soukromém vlastnictví, kde mají minizoo i burzy kuriozit
Kunštát – jeden z nejstarších hradů Moravy s krásnými interiéry
Velké Opatovice – zámek, který příjemně překvapí raritním muzeem

Na dva zámky se podíváme blíž. Barokní zámek Velké Opatovice požár před pár desítkami let nesrazil na kolena, naopak získal úchvatnou dostavbu, kde s dětmi zajděte do muzea kartografie. Děti se dozví, jak měřili a zakreslovali povrch předkové. Jak vypadaly mapy a měřicí přístroje, když kolem Země nelétaly satelity. Zkrátka vše o kartografii, geodézii i jak se tvoří mapy dnes. A ten nevšední interiér a hlavní exponát měřící kolem 100 m²! V zámeckém parku ukažte dětem 3metrovou sochu velikána Bedřicha Smetany nebo vzácné dřeviny. 

Původně vodní tvrz Lysice přestavěli na renesanční a později barokní zámek. Dnes má i klasicistní úpravu a krásně na něm můžete dětem vysvětlit hlavní styly. Interiéry jsou nadité bohatými sbírkami od renesance po secesi. V rámci literatury můžete vzít děti na expozici o významné moravské spisovatelce Marii von Ebner Eschenbach, jedné z nejvýznamnějších německy píšících autorek 19. století, ostatně byla 2x nominována na Nobelovu cenu za literaturu. (Ojedinělou zámeckou zahradu aktuálně rekonstruují.) 

Židovské Boskovice nejen pro dějepisáře

V Boskovicích jsme doporučili už zámek, ale město a okolí vydá klidně na dvoudenní školní výlet nebo třídenní školní výlet. Když přijedete vlakem, běžte do centra po zelené turistické značce. S místním infocentrem si předem domluvte prohlídku židovskou čtvrtí! Město je jedním z nejvýznamnějších středisek židovského osídlení na Moravě, rodištěm a působištěm významných rodů jako Löw-Beer. Dochovala se tu veřejnosti přístupná synagoga nebo rituální židovská lázeň mikve.

Kam dál? Na boskovický hrad je to jen kousek od zámku. Najdete zachovalé torzo hradního paláce s hlubokou studnou se stále funkčním šlapacím kolem (mechanismus je jediný funkční v republice). Na hrad se dostanete ze zámku po červené nebo si dejte 7kilometrovou naučnou stezku Hradní okruh. Je to náročnější terén se startem na Masarykově náměstí kolem zámku a hradu, pak po hřebeni a kolem rybníků krásné přírody Pilského údolí zpět. Společně s prohlídkou židovské čtvrti je to perfektní program pro středoškoláky. 

Ideálně celý den si vyhraďte na Westernové městečko Boskovice. Možná zařadíte dokonce přespávačku ve stanech – cena je sympatická, jen kapacita je pro menší třídu (kolem 20 dětí). Atmosféra bývalého pískovcového lomu je nakažlivá a i když to nejspíš nepřiznají, baví to tu i puberťáky. I dospělí si připadají jako na Divokém západě (a nemyslíme tím situaci, která panuje ve třídě o velké přestávce). Program představení je dokonale vyladěný, kostýmy krásné, herci a kaskadéři zapálení. Ale nebudete jen sedět, každý si může zkusit indiánské a kovbojské dovednosti od hodu tomahawkem po rýžování zlata.

Na ferraty, za včelami nebo modrotiskem

Jestli se vydáte s dětmi na vícedenní školní výlet k jeskyním Moravského krasu, okořeňte dětem výlet zážitky i nad zemí. Areál Velká dohoda u Ostrova u Macochy schovaný v lesích nabízí v bývalém kamenolomu dokonale strávený den plný pohybu. Děti si na školním výletě zkusí cvičné ferraty, zabaví se v lanovém centru nebo se proletí nad kamenolomem a vydají se s čelovkou do jeskyně. Personál je vstřícný, občerstvení nechybí. (K nejbližší zastávce busu je to necelý kilometr lesem, se skupinou si vše domluvte raději předem.) Navíc je to tu taková škola v přírodě, nechybí informační panely, tak si můžete střihnout bezbolestnou hodinu přírodopisu.

Nezapomenutelnou hodinu přírodopisu zažijete s dětmi i jinde v krasu. Co myslíte, kolik má včela očí? A spí v noci? Jak vzniká med? To vysvětlují v Muzeu včelařství Moravského krasu ve Veselici. Dá se tu ochutnat i něco dobrého a jen na skok odtud je rozhledna Podvrší. 
 
Další nevšední muzeum na zábavnou notu najdete v Olešnici. Tady děti nebudou zívat nad statickými panely s exponáty. Sympatická rodinná dílna a muzeum v půvabném domku prezentuje výrobu modrotisku, který figuruje od roku 2018 na seznamu UNESCO mezi poklady nehmotného dědictví. Ten olešnický opatruje rodina Danzingerů přes dvě století. Vše vám trpělivě vysvětlí a ukážou. Nakouknete pod pokličku technologie a v krásném obchůdku můžou děti koupit suvenýr, který zaručeně udělá doma radost.

A sladká tečka na závěr. Ve Veselici navštivte Muzeum včelařství. Kromě zajímavostí o pilných včelkách a medu tu čeká také informační centrum a občerstvení. 

VÍMe, že se vám bude hodit parťák na organizaci

Nevíte si rady s ubytováním pro školní výlet? A co jídlo na dvoudenní školní výlet? Jak zajistit program na třídenní výpravu nebo týdenní školu v přírodě? Se vším pomůže VIM, Vzdělávací institut pro Moravu. Připraví exkurzi, výukové programy, zpestří program na škole v přírodě nebo během lyžáku a v malíku mají také adaptační kurzy, aby ve třídě zavládla správná týmová atmosféra. Každý výlet řeší VIM individuálně po konzultaci s vámi.

VIM


Nášup blogových článků


Za romantikou na jižní Moravu

Piknik i nocování mezi řádky vinohradu, středomořská atmosféra a sklenička s jiskrným vínem v ruce? Sbalte dobrou náladu, chuť objevovat a ochutnávat, jedeme na jih!

5 minut čtení

Znojemsko a Podyjí – školní výlet do královského města

Zveme vás na jednodenní i vícedenní školní výlet do kraje, kde je pro dětské i pubertální kolektivy tak bohatý výběr aktivit, že i na týdenní škole v přírodě nebudete vědět co dřív. Klíčová slova zní: příroda národního parku Podyjí, pohádkově krásný zámek Vranov nad Dyjí, secesní fenomén Alfons Mucha. A přihodíme tipy jako pohodovou městskou plovárnu pro tělocvikáře nebo památník železné opony pro dějepisáře!

10 minut čtení

Za barvami podzimu aneb kam v říjnu na jižní Moravě

Dny se zkracují, listí zlátne, chuť zachumlat se pod deku s knihou a teplým čajem roste. Pořád se dá ale zažít spousta akcí pod širým nebem nebo v teple muzeí, galerií a koncertních sálů. Projděte si s námi říjnovou nabídku.

5 minut čtení