Co takhle piknik v jedné z nejkrásnějších zámeckých zahrad České republiky?
Ano, v Buchlovicích jste na správné adrese. Jedno z nejvýznamnějších barokních sídel šlechticů naší země byl původně galantním darem manželce. Vzdělání a píle rodů Petřvaldských a Berchtoldů z něj následně vybudovaly místo, kde se setkávala politická a kulturní elita. V posledních letech habsburské monarchie neměly Buchlovice konkurenci – luxusní interiéry, promyšlená architektura, umělecké a ty přírodovědné sbírky… No, ani božská Angelika de Peyrac by tu nemohla ofrňovat hezounký nosík.
Abychom nezapomněli, součástí zámeckého areálu je záchranná stanice volně žijících živočichů. Kromě hendikepovaných zvířat tu je i expozice zdravých. Přesto stanice usiluje hlavně o uzdravení zraněných živočichů, které poté vypouští zpět do volné přírody.
Kouzelná barokní zahrada a rozsáhlý anglický park se řadí mezi nejkrásnější zámecké zahrady v České republice. Přijeďte si přivonět k rododendronům a fuchsiím, dost možná potkat páva a kráčet historií v okouzlujících interiérech.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Na kopci jej uvidíte už z velké dálky. Majestátní hrad vám ukáže gotiku, renesanci i baroko.
Sahara v České republice? Ale jistě. Vítejte na moravské Sahaře v Bzenci.
Tahle voda baví i zaryté suchozemce a neplavce! Skákající delfíny neuvidíte, zato poznáte památky v okolí a okoštujete krajové dobroty.
Tři obce, jeden kopec. A na něm fungl nová rozhledna. Ta svým jménem odkazuje na společný projekt starostů a obyvatel vesnic z Podchřibí. V zimě, na jaře i v létě – rozhledna je celoročně volně přístupná.
Celá Strážnice žije folklorem a muzikou, proto je i místní zámek zasvěcen lidové hudbě.
Tanec není jen pro holky! Verbuňk je naopak čistě mužská záležitost. Pánové ho tančí nejčastěji hromadně a je to pořádná jízda.
Rozčleněn do areálů představujících regiony Slovácka vás skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor.
Strážnice nejsou jen lidové tradice, proslulý skanzen a lahodné moravské víno, ale také dlouhá historie židovství.
Symbolický tvar číše na víno, okolí osázené vinohrady – parádní zastávka při putování Slováckem.
Modrotisk se do našich končin dostal z Dálného Východu. Dnes patří mezi vzácná tradiční řemesla. Evokuje nám lidovou kulturu a v Česku je již k vidění pouze na dvou místech.
Zavítejte k pramenům vinařství u nás, do vesničky, která svá nejlahodnější vína posílala do Evropy už ve 13. století. Nalaďte chuťové pohárky!
Tak nádherně bílomodré jako sklípky Plže jsou snad jen stavby na řeckém ostrově Santorini...