Kdo se směje Brnu jako vesnici, co si hraje na velkoměsto, nepochopil to zásadní. I to patří mezi trumfy jihomoravské metropole. Vládne tu pohoda, památky jsou koncentrované a nikam to není daleko. S dětmi můžete od rána do večera prochodit po centru od zajímavosti k zajímavosti. Strávíte klidně celý den v krásné přírodě zoo na Mniší hoře nebo putováním kolem přehrady. A v okolí města v dosahu IDS JMK je nabídka tak nekonečná, že vybíráme jen ochutnávku. Udělejte si kávu a vybírejte.
Ve žhavém i širším centru máte k ruce dokonalý program pro půldenní nebo jednodenní školní výlet. A pokud jste z větší dálky, klidně tu strávíte s dětmi vícedenní školní výlet. Nosné téma? Dějepis, fyzika, biologie…
Tahle lokalita nabízí parádní možnosti pro poznávání fauny přesně podle toho, co zrovna s dětmi probíráte v přírodopisu. Výlet po brněnské zoo si naplánujte ideálně jako celodenní. Budete na čerstvém vzduchu v lese, pořád v pohybu. Nestačila dětem svačina od mámy? Je tu několik možností k doplnění proviantu. Pro školy zoo připravila samoobslužné pracovní listy třeba o našich savcích pro oba stupně ZŠ. (Napište si o ně předem.) Místní výukové programy a exkurze pro školy jsou velmi oblíbené – pro MŠ, oba stupně ZŠ i středoškoláky – proto je nutné rezervovat je dlouho předem.
Zoo Park Vyškov pojal koncept jinak než jiné zahrady. Zaměřili se na domácí a hospodářská zvířata! Kromě tuzemských i zahraničních slepic a králíků všech barev a velikostí tu ale děti uvidí i exotické lemury a spol. Park cílí na vzdělávání. Zajděte s dětmi do repliky hanáckého statku s expozicí tradičního venkovského života a centrem environmentální výchovy. Děti se zábavnou formou pomocí smyslů seznámí s ekologickými tématy. Zoo má v rukávu výukové programy pro školy od MŠ po SŠ (témata jako ochrana přírody v ČR). Součástí zoo je vyškovská hvězdárna v Marchanickém hájku s denním pozorováním Slunce speciálními dalekohledy. Máte dost času? Zajeďte ještě do DinoParku opodál, kam vás zaveze ze zoo speciální vláček přímo přes centrum Vyškova. Desítky pravěkých zvířat v životní velikosti zábavně doplní dějepis ze školních lavic.
Nevšední papouščí zoo u Brna hledejte v Bošovicích. Najdete přes 50 druhů papoušků! Arové z Jižní Ameriky, kakadu z Austrálie, nechybí zástupci Afriky. Atmosféra příjemná a tropická. Malé děti potěší výběh s morčaty a kozami, pro které nezapomeňte u vstupu koupit krmení. S hladem a žízní počítá kavárna Kakadu.
V Brně vás pošleme na hrad Veveří. Plánujete celodenní školní výlet? Vemte to z přístaviště po červené turistické značce kolem Brněnské přehrady až na hrad. Rozsáhlý areál je volně přístupný i bez průvodce. Berete v dějepise Lucemburky? Nevynechejte výstavu věnovanou moravské větvi slavného rodu. Zpátky do přístaviště dojeďte nejlépe parníkem. S většími dětmi můžete podniknout ještě sportovní vsuvku a v některé z půjčoven si půjčit šlapadla nebo paddleboardy.
Jiný slavný rod důležitý pro české dějiny poznáte s dětmi na hradě Pernštejnu – rod Pernštejnů, jeden z nejbohatších a nejvlivnějších rodů českých zemí. Prohlídková trasa Od gotiky po 20. století ukáže dětem názorně zásadní styly. Pro malé děti je ideální okruh Ztratila se bílá paní, s puberťáky si střihněte možná jen zkrácený okruh. Citlivě zrekonstruovaná vrchnostenská zahrada bude dokonalá tečka za prohlídkou. Na hrad se dostanete pěšky po značených naučných stezkách, které startují z vlakového nádraží v Nedvědici.
To na zámku Slavkov u Brna přiblížíte dětem nejen slavný rod Kouniců, ale také napoleonskou tematiku. Klidně si do této lokality udělejte dvoudenní školní výlet. Před slavkovskou bitvou na zámku nocovali spojenci rakouský císař František I. a ruský car Alexandr I., po bitvě naopak francouzský císař Napoleon I. Toto období připomíná rozsáhlá expozice Historického muzea v jednom ze zámeckých křídel. Na zámku počítají s dětmi všeho věku od školky po střední školy. Program školní výpravy protáhněte do zámecké zahrady. Tady si s dětmi připomenete antiku! Zábavně prostřednictvím poznávací hledačky Hra s antickými bohy. S dětmi ze ZŠ nebo SŠ si půjčte nádobíčko pro petangue, lukostřelbu, slack line… a uspořádejte třídní olympiádu. Nebo se vydejte na poznávací okruh Slavkovským bojištěm. Zabere vám dvě tři hodiny a průvodce dětem povykládá nejen to, jak probíhala bitva tří císařů. Po cestě se zastavíte třeba na Mohyle míru.
Renesanci ukážete dětem nejlépe na zámku Rosice. Ale najdete i prvky baroka a klasicizmu. Zámek nabízí stálou výstavu hraček i protiatomový kryt. Renesanci ve vrcholné formě uvidí děti také na zámku Bučovice. V kapse pro vás máme ještě chuťovku pro školní výlet se středoškoláky – zajeďte vlakem do Ivančic, rodiště Alfonse Muchy. Pěšky se vydejte podél řeky Jihlavy na 12kilometrový trek na zříceninu templářského hradu Templštejn, kde si předem zamluvte komentovanou prohlídku.
Do novější historie zabrousíte v zábavním parku Permonium v Oslavanech. Ten totiž vzniknul v kulisách bývalého dolu KUKLA. Dnes nabízí porci zábavy i edukace pro děti všech věkových kategorií. Prozkoumejte speciální nabídku pro školní skupiny a vemte děti vyřádit mezi permoníky!
Na celodenní školní výlet s porcí krásných reálií vás pošleme do Dolních Kounic. Klášter Rosa coeli v Dolních Kounicích je nepopsatelně působivá zřícenina. Hlavně nezastřešené torzo hlavní lodě kostela a zachovalé schodiště porostlé břečťanem má obrovské kouzlo a děti nejspíš budou nadšeně prolézat trosky a cvakat fotky. Pohnutou historii kláštera si vyslechněte na komentované prohlídce. Objednejte si ji u místního turistického centra – ideálně v kombinaci s prohlídkou nádherné kounické synagogy.
Z úplně jiného soudku je klášter a v něm Památník písemnictví na Moravě Rajhrad. Areál je dílem slavného architekta Santiniho. V historické benediktinské knihovně s 65 000 svazky si člověk připadá málem jak v Sixtinské kapli. Památník je expozicí literatury psané na Moravě – T. G. M., Bezruč, Nezval, Skácel, Kundera... A také tu děti na vlastní uši uslyší staroslověnštinu (v expozici moravského písemnictví 9.-18. století)! Pro třídní kolektivy připravili tematické programy – pro školky, základky i SŠ. Ke klášteru se dostanete za pár minut z Brna vlakem, s většími dětmi můžete cestu absolvovat na kole po příjemné cyklotrase Brno–Vídeň.
Přemýšlíte, čím udělat radost svým blízkým? Jestli vám dává smysl zároveň podpořit místní tvůrce s odkazem na region, ve kterém žijeme, nechte se v následujícím článku inspirovat.
V červnu 1791 se v revoluční Francii král Ludvík XVI. pokusil v přestrojení prchnout s rodinou z Francie do tzv. Rakouského Nizozemí. Ve městě Varennes ho zadrželi, odvezli zpět do Paříže a v podstatě internovali.
Ruční výrobky mají magickou vlastnost. Kromě krásy svého provedení z nich na první pohled vyzařuje pracnost, fortel a srdcařství jejich tvůrce. Přesně tohle vyzařují poklady z Horňácka utkané technikou činovať.