Kde jinde zažít zvyky předků a pochopit historii nás Slovanů lépe než v kraji tradic a Velké Moravy. Vezměte děti na výlet na turisticky méně vytížená místa, která jsme pro vás vybrali na malebném Slovácku. Je to ideální kraj pro školu v přírodě nebo vícedenní školní výlet!
Jestli do Hodonína přijedete vlakem, hned kousek od nádraží dojdete k jedinému muzeu naftařiny v ČR. Často jsou děti překvapené – cože, nafta u nás?! Muzeum ropy vysvětluje dobývání zásadní suroviny na našem území i právě přímo na Slovácku, kde se těží už sto let ropa i aktuálně tolik diskutovaný zemní plyn.
V místním zámečku uvidí děti osobnost 1. československého prezidenta z nečekaných úhlů. Masarykovo muzeum má v repertoáru i předměty spojené přímo s Masarykem jako repliku oblíbeného jezdeckého oděvu nebo jeho karikatury.
Hlavně mezi menšími dětmi školkového věku a 1. stupně ZŠ zabodujete návštěvou zoo Hodonín. Má pohodovou atmosféru v přírodě lužního lesa. Chrání 70 ohrožených druhů světové fauny, ale zvířat uvidíte samozřejmě mnohem víc včetně oblíbených surikat a lemurů.
Z Hodonína je to pěšky 8 kilometrů ke Slovanskému hradišti v Mikulčicích. To nejlepší místo, kde s dětmi probrat velké dějepisné téma Velké Moravy! Právě tady bývalo jedno z jejích největších sídel a dodnes patří mezi nejvýznamnější místa poukazující na historii našeho státu. Mají tu pětku edukačních programů pro školy, pořádají programové dny a soutěže. Termín zvoleného edukačního programu vám rádi přizpůsobí. Počítají s dětmi všeho věku od MŠ po 2. stupeň ZŠ.
Jedete na vícedenní školní výlet? Zařaďte zastávku u větrného mlýna Starý Poddvorov. Tři kilometry od obce dojděte na návrší, kde stojí větrný mlýn německého typu. Areál je otevřený celoročně, prohlídky s průvodcem probíhají jen v létě, jinak si průvodce domluvte extra. Prohlídka dětem ukáže, jak předkové zpracovávali naši dodnes zásadní surovinu.
Se staršími dětmi se z mlýna vydejte ideálně pěšky do Bylinkového ráje v Čejkovicích (je to něco přes 3 kilometry). Sonnentor patří mezi nadšené průkopníky ekologického zemědělství v ČR. S dětmi si užijete voňavou zážitkovou exkurzi do výroby biočajů a biokoření. Prohlídka trvá 50 minut a je vhodná pro školky, ZŠ i SŠ. V areálu si také odpočinete v přírodní bylinkové zahradě svaté Hildegardy. Od května do října si v ní prověříte znalosti bylinek, které používaly naše babičky běžně. Nechybí Čajový salón s kavárnou a prodejna, kde nakoupíte voňavé suvenýry.
Areál větrného mlýna v Kuželově také ukáže dětem názorně tradice a život našich předků. Zděný mlýn holandského typu má otáčivou střechu. (A funkčních holandských mlýnů už moc nenajdete.) Technické muzeum v Brně ho dokonale zrekonstruovalo a v okolních hospodářských budovách čeká ještě expozice horňáckého bydlení, života a hospodaření přelomu 19. a 20. století.
Třetí slovácký mlýn holandského typu, který rádi doporučujeme, je Bukovanský mlýn s krásným areálem vystavěný v tradičním stylu moravského Slovácka. Je to dokonalé místo pro celodenní výlet pro školáky ze prvního i druhého stupně. Mlýn je zároveň rozhlednou, interiér skrývá muzejní expozici o historii Bukovan. Atmosféra vás přenese do časů prababiček. V restauraci s dětmi ochutnáte dobroty tradiční slovácké a staročeské kuchyně jako patenty s povidly a mákem. Užijete si bohatě i fyzické aktivity. Můžete uspořádat rodinný nebo třídní turnaj v minigolfu, lukostřelbě… Nebo si dopřejte některou akci z programu, který mlýn pro své hosty vymyslel. Možná Hru o mlýnský poklad? Zapojíte hlavu i svaly. Navíc je to ideální tmelicí záležitost, protože nejde o soupeření mezi týmy, ale o spolupráci celé skupiny.
Nekonečnou porci možností, kde s dětmi v prostředí krásné přírody zažijete staré tradice, je oblast Bílých Karpat. Získaly pozornost po vydání Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, ale Bílé Karpaty jsou víc než kopce kolem Žítkové. CHKO Bílé Karpaty zasahuje do okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín, je tu vyhlášena biosférická rezervace UNESCO. Turistické trasy jsou dobře značené, nechybí naučné stezky jako unikátní Oskerušová stezka, proto je to perfektní lokalita pro vícedenní školní výlety se středoškoláky i týdenní školy v přírodě pro ZŠ.
Při putování zavítejte třeba do Salaše Travičná jen 3 kilometry z Tvarožné Lhoty (po cestě se po kraji rozhlédněte z rozhledny Travičná). Projdete se tu muzeem kopaničářských roubených staveb, ekologickou naučnou stezkou a arboretem, kde ochutnáte plody běžně méně známých dřevin od oskeruší po moruše. Nadšené budou i malé děti, které se vyřádí na atrakcích, uvidí domácí zvířata. Není problém domluvit si předem posezení u táboráku… V Blatničce narazíte na Tradice Slovácka. Bývalá škola je plná nádherných krojů i šikovných rukou, které dětem předvedou, jak se kroje tvoří. Kromě stálé expozice pořádají výstavy a workshopy tradičních řemesel.
Na dosah máte Strážnici. Tam s dětmi zavítejte do Muzea vesnice jihovýchodní Moravy. Skanzen Strážnice příjemně provede historií, zabaví děti, ukáže živý folklor. Pořádají tematické pořady pro děti ZŠ a MŠ, připravili zábavný prohlídkový okruh s kamarádem Fanoškem.
O kousek dál vám prozradí tajemství modrotisku. Ten figuruje od roku 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. Strážnická dílna má navíc titul Nositel tradice. Na exkurzi si budou moct děti dokonce samy zkusit tisk.
Přihodíme ještě jedno parádní místo, kde umí hodinové vzdělávací programy pro děti i pobytové programy od pondělí do pátku. Vzdělávací středisko Bílé Karpaty. Vnitřní i venkovní aktivity počítají s mateřskými školami, 1. a 2. stupněm ZŠ i se středoškoláky.
Vyvezte je na lodi! Samozřejmě řídit nemusíte a dokonce se ani starat o program. A kde nastoupíte? Kde se vám to při výletování po Slovácku bude hodit. Baťův kanál má přístavy ve více městech, některá jsme v článku už zmínili (Hodonín, Veselí nad Moravou, Strážnice…). Počítají tu se školkovými dětmi, základkami i středoškoláky.
Červen je měsíc, kdy začíná léto. Červen je měsíc, kdy jsou dny nejdelší. Červen je měsíc, kdy začínají letní festivaly. Pojďte se s námi podívat do víru jihomoravské kulturní scény!
Žarošice, proslulé poutní místo na Slovácku na okraji Ždánického lesa. Na mariánské pouti se tu každoročně fyzicky i emočně potká obrovské množství poutníků z Moravy, Slovenska i Rakouska. Kdo do Žarošic putuje, potěší své srdéčko, tvrdí starobylá poutní píseň. Tohle byste měli zažít také.
Nabízelo by se, že listopad se ponese v duchu sv. Martina. V listopadovém kalendáři o naši pozornost usiluje výrazných mužských postav ale víc! Budeme vzpomínat na Napoleona a na konci měsíce už také začneme vyhlížet Ježíška…