Technické muzeum v Brně otevřelo novou výstavu s názvem „MORA. Dvě staletí cesty dějinami“.
Výstava přibliží návštěvníkům svět spotřebičů: od sporáků, žehliček, praček či masomlýnků až po kamna, ohřívače vody nebo kotle, ale například i letecké komponenty či kloubové řetězy. To vše v příběhu úctyhodné dvousetleté tradice výrobní značky, která si našla své místo nejen v českých a slovenských domácnostech, avšak i v zahraničí a byla vždy spojována s kvalitou a spolehlivostí. Zájemci mohou výstavu navštívit v hlavní budově muzea, Purkyňova 105, v Brně – Králově Poli do 28. prosince 2025.
Výstava zaujímající plochu 600 m2 se koná ve spolupráci s firmou MORA MORAVIA, s.r.o. a MORAVIAN CHAINS, divize firmy KD TRANSPORT, mezinárodní zasilatelství, spol. s r.o. Exponáty, kterých je více jak 150 kusů, zapůjčila státní, regionální, podniková a soukromá muzea včetně sběratelů a firem.
Většina populace zná značku MORA ze svých domovů, zejména z kuchyňského prostoru, avšak málokdo si však už spojí firmu MORA s původní firmou MORAVIA, jež se od počátku kromě jiného specializovala na výrobu cvočků, hřebíků či obuvnického kování. Překvapující je však i spojení značky s výrobou leteckých komponentů, kloubových řetězů nebo titanových cyklo součástek.
V letošním roce uplyne právě 200 let od založení firmy, jež dala základ firmě MORA. Její vznik se datuje do roku 1825, kdy se Josef Zwierzina v Hlubočkách rozhodl vybudovat železárnu určenou k tavbě surového železa. A právě tato lokalita nedaleko Olomouce předurčila zájem Technického muzea v Brně, mapujícího historii vědy a techniky na území Moravy a Slezska, uspořádat výstavu k významnému jubileu. Muzeum tímto výstavním projektem vzdává hold tradiční značce MORA, která začala jako malá železářská dílna, a poté postupně díky své kvalitě a inovacím vystoupala na přední příčky českého průmyslu a ovlivnila život v milionech domácností.
„Výstava roku 2025“ v Technickém muzeu v Brně poskytne návštěvníkům ucelený pohled na vývoj jedné z nejstarších značek spotřebičů na světě. Texty na 35 tematických panelech zasazených do 6 historických etap vyprávějí nejen příběh firmy, ale zároveň jsou propojeny s konkrétními dvoj- a trojrozměrnými exponáty. Mnohé jsou jedinečné svým technickým provedením a designem a patřily ve své době k tomu nejlepšímu, co firma vyprodukovala. Mezi ně patří např. populární kamna METEOR, jichž se od roku 1902 vyrobilo více jak 1 000 000 kusů, dále plynová pračka MORETTA (1957–1963), chladnička MANETA (1948–1951), šicí stroj Bobbin z roku 1873, ale i motory z letadel Delfín L-29 nebo Turbolet L-410 a také kloubové řetězy pocházející ze závodu v Hlubočkách. Výstava nabídne i další produkty mimo výrobní program spotřebičů MORA. Celou výstavu doplňují vybrané archivní filmové a zvukové záznamy, další doplňující informace pak získají zájemci prostřednictvím dotykových obrazovek. Součástí výstavy „MORA. Dvě staletí cesty dějinami“ jsou rovněž edukační aktivity pro rodiny s dětmi. Lektorské oddělení TMB připravuje také k výstavě animační programy pro školní skupiny.
Výstavou, kterou Technické muzeum v Brně označilo jako svou hlavní pro letošní rok, ale spolupráce se značkou MORA ani zdaleka nekončí. Na datum 7. června 2025 se totiž chystá FOOD FESTIVAL S MOROU určený pro širokou veřejnost, zejména pro rodiny s dětmi. Kulturně-společenská akce bude probíhat jak v interiéru muzea, kde budou připraveny interaktivní stanoviště s edukačním programem pro děti, tak v areálu za hlavní budovou. Tam bude na pódiu probíhat hudebně-zábavný program pro všechny věkové kategorie, který v podvečerních hodinách vyvrcholí koncertem a nebude nouze ani o vynikající občerstvení zaměřené na místní speciality, ochutnávky piva z lokálních produkcí a samozřejmě také degustace vín od vinařů z jižní Moravy. Po Brně budou v tento den navíc jezdit historické vozy městské hromadné dopravy právě ze sbírky Technického muzea v Brně.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Celtic Legends pocházejí z divokých a krásných hor Connemar v Irsku a cestovali po světě od svého vzniku.
Sobotní dopoledne, k tomu brunch a štětec do ruky. V květnu se potkáme u Semilassa!
Jubilejní desátý ročník legendárního pivního Řečkovického festivalu proběhne na krásném místě v nově zrekonstruovaném amfiteátru starého řečkovického pivovaru!
Ústředním tématem třetího ročníku naší konference je VODA ve všech jejích podobách, kvalitách a místech výskytu.
Užijte si zábavné odpoledne plné rozpustilých úkolů a zažijte pořádné Dobrodrůžo.
Letošní Den Země nese podtitul Vodobraní a přiblíží malým i velkým návštěvníkům, jak ve městě hospodařit s vodou – nezkrotným živlem a zároveň základní podmínkou života.
Připojte se k nám na Den improvizace v Multilingválním hereckém studiu v Brně.
Tato výstava vám prostřednictvím informativních panelů představí jednotlivé jedovaté rostliny, jejich toxické vlastnosti, vliv na lidské zdraví, ale i jejich úlohu v přírodě.
Letošní Den Země s podtitulem Jed nebo lék? věnujeme tématu jedovatých a léčivých rostlin.
Zveme Vás na mezinárodní hokejový turnaj pro ženy a dívky, který se bude konat na HOKEJOVÉ HALE DĚTÍ A MLÁDEŽE BRNO.