Skrytá tvář české literatury je cyklus večerů věnovaných dílu významných českých básníků. Nejbližší z pořadů představí tvorbu básníka Jaroslava Durycha.
Jaroslav Durych (2. 12. 1886, Hradec Králové – 7. 4. 1962, Praha) byl prozaik, básník, esejista a vojenský lékař. Pocházel z turnovského katolicky orientovaného rodu, jehož členové často byli zvoníky, kostelníky či vůdci procesí. Po smrti rodičů mu babička umožnila studia pod podmínkou, že se stane knězem. Nastoupil tedy na gymnázium v Hradci Králové, potom v Příbrami.
Po gymnáziu ale vystudoval na vojenské stipendium Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, studium dokončil doktorátem v roce 1913. Za první světové války byl lékařem na haličské a italské frontě a vojenským lékařem zůstal i po roce 1918. Podnikl několik cest do ciziny (1925 Německo, 1928 Španělsko, 1932 Itálie), při nichž shromažďoval podklady ke svým historickým prózám a jež mu byly též podnětem k cestopisně esejistickým knihám.
Durych měl řadu přátel mezi katolickými literáty a umělci (zejména František Bílek, Vilém Bitnar, Sigismund Bouška, Jakub Deml, Josef Florian). Pro své konzervativní názory a ztotožnění se s tradicí protireformačního katolicismu a negativní vztah k Československé republice, která mu byla projevem zesvětštění a duchovního úpadku, bývá Durych někdy označován za „disidenta 1. republiky“.
Pro své konzervativní katolické názory nepřijímal většinový trend československé meziválečné kulturní obce, kritizoval představitele demokratické nebo levicově orientované kultury (např. Karla Čapka). Až později se objevili další výrazní autoři katolické orientace, jako např. Bohuslav Reynek, Jan Čep, Jan Zahradníček či Jakub Deml, kteří vytvořili souvislejší vrstvu katolické a spirituální literatury.
Účinkují: Igor Dostálek, Zdislava Pechová, Michal Bumbálek, Lukáš Rieger
Úvodní slovo: Karel Tománek
Film: Petr Baran a Kristýna Brázdová
Hudební doprovod: Dada Klementová
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Okolí Cejlu je možné vnímat různými způsoby, v 19. století to bývalo srdce moravského Manchesteru, ale v současnosti uslyšíme spíš pejorativní označení brněnský Bronx.
Městskou galerii tvoří dvanáct velkoplošných obrazů na štítových zdech domů v lokalitě známé jako brněnský Bronx; některé hlídkují na jeho pomyslných hranicích.
Brno bylo historicky spíše provinčním městem. To, že tomu tak dnes není, stojí na jeho dynamickém rozvoji na přelomu 18. a 19. století.
Vox populi, vox Dei, z důvodu velké poptávky přidáváme už čtvrtý díl ze série komentovaných prohlídek s názvem Příběhy brněnských domů!
Konec studené války na základě osobních rozhovorů s významnými světovými politiky.
Zveme vás na degustaci vín z vinařství Kolby, která proběhne 10. dubna 2025 v kavárně ERA.
Černá Pole patří k nejznámějším částem města Brna. Snad každý zná vilu Tugendhat, vilu Löw-Beer a v roce 2024 po rekonstrukci slavnostně otevřenou Arnoldovu vilu.
Baví vás kvízy, máte přehled o dění v Evropě, EU a jejích institucích, rádi cestujete a chcete vaše znalosti využít?
Účastníci prohlídky se mohou těšit na seznámení se s varhanami Konzervatoře Brno.
Jak probíhá žádost o azyl v ČR? Příběhy žadatelů a pohledy sociálních pracovníků.