Výstava o legendárním českém králi a římském císaři.
Unikátní multimediální expozice poodhalí různá tajemství panovníkova života a představí i celou řadu zajímavých exponátů.
Návštěvníky výstavou provede samotný "digitálně oživený" Rudolf II. Přiblíží jim jak své málo známé mládí a cestu za vzděláním do Španělska, tak unikátní sbírky, které po většinu života shromažďoval a "rozdmýchá oheň poznání" v alchymistické laboratoři. Pomocí hologramů Rudolf seznámí i se svými symboly majestátu (všemi korunami, kterými byl za svůj život korunován) a nejvýznamnějšími předměty svých sbírkových kolekcí. Výstavního Rudolfa II. na multivideomappingu zpodobnil syn Jana Wericha – tedy Císařova pekaře a Pekařova císaře – herec, dabér, moderátor, ale také ekonom a pedagog Jiří Werich Petrášek.
Rudolf II. byl známý svou fascinací alchymií a okultními vědami, stejně tak vášnivě obdivoval umění a sbíral nejrůznější rarity. V expozici je možné nahlédnout do kabinetu kuriozit a kunstkomory nebo zjistit, jak fungovala renesanční alchymistická laboratoř. Mezi nejzajímavější a raritní exponáty patří preparovaná zvířata oděná do nejrůznějších kostýmů (např. bažant – kardinál, kohout – generál, sojka – myslivec, husa – kuchařka, kočka – šlechtična ad.) nebo sbírka polodrahokamů a mušlí.
Návštěvníci se mj. dozví důležitá, ale i méně známá fakta např. o komplikovaném vztahu k bratrovi Matyášovi, údaje o potenciálních nevěstách i faktických milenkách, nebo to, že jeho syn Julius Caesar d´Austria brutálně zavraždil mladou dívku. Věděli jste například, že mladý arcivévoda Rudolf studoval 7 let na španělském královském dvoře v Madridu kam doplul s 370hlavým dvorem na 16 lodích (galérách) nebo že jindy přebohatá korunovační hostina a doprovodné slavnosti byly v Rudolfově případě výrazně skromnější než u jiných panovníků? Tyto a další události představíme mimo jiné i formou diorámat – vyřezávaných figurek zakomponovaných do scén umístěných do truhlic. Zavítejte s námi do časů Rudolfovy vlády, kdy se Praha stala nejen císařskou rezidencí, ale i evropským kulturním a vědeckým centrem.
Muzeum pod vodárnou je otevřeno: pondělí až pátek od 9 do 18 hodin, sobota a neděle, svátky od 10 do 18 hodin.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Zveme Vás na výstavu fotografií do břeclavské synagogy.
TALKSHOW Martiny Viktorie Kopecké, farářky Církve československé husitské a Zbigniewa Czendlika, římskokatolického kněze
Přijďte si s námi navodit tu správnou vánoční atmosféru na první adventní neděli!
Mladá vína, zabijačkové speciality, ale také palačinky a svařák.
Čekat na vás bude klasických 120 minut volné degustace, kdy si můžete vybrat až ze 118 různých vzorků vín. Kromě tradiční zlaté stovky totiž můžete ochutnat také bonusové kolekce.
Čekat na vás bude klasických 120 minut volné degustace, kdy si můžete vybrat až ze 118 různých vzorků vín.