Taneční show o svědomí jednotlivce a celé společnosti pro několik tanečních generací.
Je připomínkou osobnosti a díla brněnského choreografa Luboše Ogouna a současně připomínkou a metaforou o rozhodování elit, která poznamenávají celé lidstvo. V tomto případě jde o důsledek shození atomové bomby na Hirošimu v roce 1945 a současná aktuální hrozba.
Představení Svědomí Ogoun100 je velkoformátovým kusem pro tanečníky několika generací. Tématem choreografie je dílo choreografa Luboše Ogouna – Hirošima/Svědomí/Rozkaz z éry (nejen) Baletu Praha. Osobnost Luboše Ogouna je pro vývoj českého moderního tance a baletu zásadní. Vedle Pavla Šmoka to byl právě on, který vnesl do baletních souborů kamenných divadel prvky modernizmu. Luboš Ogoun byl všestranným choreografem, který vynikal značnou pohybovou invencí a režijními dovednostmi. Za zmínku stojí také jeho zásluhy při uvádění původních nebo málo hraných inscenací (Balada o námořníku, Hirošima, Podivuhodný mandarín, Paní mezi stíny, Škrtič a mnohé další). Vždy se hlásil k odkazu Saši Machova, který ho naučil, jak vytvářet taneční divadlo se všemi atributy dramatu.
Koncept choreografie vychází z dostupných materiálů o Luboši Ogounovi a z hudební předlohy Wiliama Bukového Hirošima/Svědomí/Rozkaz. Propojuje tedy dvě linie život Ogouna a současně pozadí jeho ikonického díla. Ogounův život je mapován autorským textem ze záznamu (hlas již zemřelého Ogouna komentujícího svůj život). Choreografie reagující na jeho dílo vychází z dostupných vzpomínek, fotografií a videonahrávek. Zkoumá choreografický odkaz původního uvedení Luboše Ogouna, ale podrobí jej aktualizaci a rozvinutí do dalších rovin formálních, obsahových, estetických nebo emociálních. Jde o jistý experiment, kde se choreografie více než padesát let stará podrobí novému tvoření a zkoumání s invencí tvůrců a interpretů Martina Dvořáka a mj. Jany Kosíkové (Přibylové) / Ivony Jeličové – emeritních sólistky Baletu ND Brno. Autorem nové hudby je Jan Hanák alias DJ Sonority.
Upozornění: Představení trvá 50 minut a je nutné se dobře obléct a mít dobrou obuv. Společenský oděv není vhodný. Teplotně Vodojem odpovídá pobytu v jeskyni.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Zveme vás k účasti na pátém kole Mezinárodního dvojjazyčného kvízu v Brně, který se bude konat ve Vinotéce Na Stopce.
Přijďte s námi oslavit 100 let krásné tradice Vánočního stromu republiky!
Martin Skalický patří mezi nejvýznamnější sochaře střední generace, kteří absolvovali ateliér figurálního sochařství profesora Michala Gabriela.
Veduta je obraz určitého, jedinečného místa v konkrétní době, viděného ze zřetelně vymezeného bodu.“
Do brněnského Letohrádku Mitrovských se vrací doposud nejúspěšnější výstavní projekt za dobu opětovného zpřístupnění této kulturní památky (2007).
Multikulturní centrum Brusinka a ilustrátorka Ksenija Doležalová vás srdečně zvou na další umělecký workshop!
Multikulturní centrum Brusinka a ilustrátorka Ksenija Doležalová vás zvou na další výtvarnou dílnu, která se uskuteční v sobotu 22. února.
Pražské a brněnské knihkupectví a Multikulturní centrum Brusinka vás srdečně zvou na útulný knižní veletrh v Brně, který se uskuteční v sobotu 8. února 2025!
Obří listy, pestrobarevné květy a exotické plody, přesně takové scenérie nabízí Botanická zahrada Masarykovy univerzity v Brně.
Ve Velkých Bílovovicích byl další ročník akce “Slípka Tour 2024”. Jsou pro Vás Velké Bílovice daleko?
Mezinárodní soutěže o příští budovu Moravského židovského muzea Mehrin se zúčastnily čtyři přední světové ateliéry: Bjarke Ingels Group (DK), MVRDV (NL), Cino Zucchi Architetti (IT) a Kengo Kuma & Associates (JP).
Hologramy rituálních předmětů mikulovského pohřebního bratrstva Chevra kadiša.