Obnova barokního vzhledu sálu Rady na Nové radnici, která byla cílem celé rekonstrukce, se nakonec podařila v ještě větší míře, než se na počátku předpokládalo.
Původně měli restaurátoři obnovit jen nástropní fresky, neboť ty na stěnách byly pro záchranu příliš zničené. Nakonec se ale díky spolupráci s Archivem města Brna podařilo vypátrat dvě historické fotografie, na jejichž základě bylo možné fresky na stěnách vytvořit znovu. Do sálu se tak po zhruba 150 letech vrátila scéna zasedání zemského soudu, která upomíná na původní funkci prostoru coby soudní síně. Římsu pod touto nástropní freskou tvoří erby zemských úředníků, celou klenbu jako by nesly iluzivní pilastry a ve výklencích mezi nimi jsou dotvořeny i dvě iluzivní sochy Spravedlnosti a Obezřetnosti.
Barokní nástěnné malby v sále Rady pocházejí patrně z let 1728–1729 a zobrazují zasedání Moravského zemského soudu. Soudní jednání totiž v kapitulní síni dominikánského kláštera a později v novějších budovách, které se kolem kláštera přistavovaly, probíhala už od středověku. V 80. letech 18. století na příkaz Josefa II. tehdejší Zemský dům (dnešní Novou radnici) zabralo a pak značně zdevastovalo vojsko. V roce 1872 ho vykoupilo město Brno a byl různě využíván, mimo jiné jako vývařovna, skladiště nebo tržnice. Během těchto let zmizely barokní fresky pod nánosy dalších maleb a štuků.
Upozornění: Pokud máte rezervaci a víte, že se prohlídky nebude moci zúčastnit, napište prosím na email panenska@ticbrno.cz (váš email, ze kterého byla vytvořena rezervace, datum a čas rezervace a počet míst k uvolnění) – místa uvolníme dalším zájemcům. Děkujeme za spolupráci.
Našli jsme další akce, které by se vám mohly líbit.
Mrkněte na ně.
tip na 12 akcí
Srdečně vás zveme na knihomolskou besedu v brněnském Martinusu s Věrou Jourovou, podnikatelkou, političkou a právničkou.
Open House Brno ukáže metropoli, jak ji ještě neznáte. Festival otevře ty nejzajímavější architektonické budovy pro veřejnost.
Už ve středověku krčmy a hostince nesloužily pouze k nasycení a napojení svých návštěvníků, ale měly také nezastupitelné místo ve společenském životě.
Dnešní podoba Měnínské brány pochází z období kolem roku 1500 a jde o jedinou dochovanou bránu z původních pěti.
Výstava vojenské historické techniky Rudé armády a spojenců, ukázky uniforem, výzbroje a výstroje.
Ve čtvrtek 10. května od 9:30 se brněnské centrum promění v pulzující festival pod širým nebem.
V předvečer státního svátku, který nese název “Den vítězství” na připomínku ukončení druhé světové války, se vrátíme se v čase do období okupace.
Zelný trh je jedno z hlavních náměstí města Brna. Je také nejzachovalejším historickým prostorem v interiéru města.
Výstava připomíná 80. výročí konce druhé světové války skrze autentické příběhy pamětníků a pamětnic z Brna a Jihomoravského kraje.
Tradiční komentovaná historická procházka s Martinem Koplíkem, který návštěvníky provede temnými obdobími brněnské historie s akcentem na výročí osvobození!