Dílo a odkaz Alfonse Muchy

Dílo spousty malířů si získá pozornost až posmrtně. Alfons Mucha se dočkal uznání a slávy už za života. Dokonce celosvětově, a to byl patriot do morku kostí. Ve Vídni ho za jeho dílo pasovali na rytíře Řádu Františka Josefa I., v Paříži se stal rytířem Čestné legie.

o jeho díle


Mucha se stal průkopníkem secese. Nešlo jen o obrazy. Navrhoval nevšední reklamní plakáty. Senzaci spustil ten pro hereckou hvězdu Sarah Bernhardt roku 1894. Mucha trefil tehdejší ideál krásy a hlavně – udal nový přístup k reklamě používaný dodnes, kdy výrobky propagují světové modelky! 

Vytvořil neuvěřitelné množství designových návrhů pro interiéry, užitkové předměty, nábytek, šperky. Nasadil vysokou estetickou laťku i tiskům pro běžné příležitosti – proč by program lákající na trh nemohl být krásný... Vyvinul vlastní estetické ideály a originální styl, kterému dodnes říkáme „styl Mucha“.

Čtvero ročních období

A protože nešlo o malbu ale tisk, umožnil i lidem, kteří měli hluboko do kapsy, aby si do interiéru pořídili designově vkusný kousek. Určitě znáte třeba jeho sérii plakátů čtyř ročních období.


Málokdo ví, že Alfons Mucha byl také celoživotní fotografický nadšenec. Můžeme ho pasovat na zakladatele české školy klasického fotografického aktu. Jeho životním dílem přesto zůstává cyklus velkoformátových pláten Slovanská epopej, na kterém pracoval 18 let. Nejde jen o vysokou uměleckou kvalitu díla. Mucha studoval veškerou tehdejší literaturu a obsah obrazů konzultoval s historiky i studiem v terénu.

„Již roku 1900 předsevzal jsem si zasvětiti druhou polovici svého života práci, jež by pomáhala budovati a utužovati u nás cit národního uvědomění.“

Roku 1928 měl hotovo. A předal Praze 20 obřích pláten při příležitosti 10. výročí vzniku republiky jako dar českému národu. Pojďte si Slovanskou epopej prohlédnout nejen tady v naší galerii – originál uvidíte na zámku v Moravském Krumlově v plném lesku!