Moravský rodák pobýval na Balkáně, v Mnichově, Vídni, Paříži i daleké Americe. Vydejte se s námi v jeho stopách po jižní Moravě. Famózní secesní malíř světového věhlasu to tu miloval!
Fenomenální symbolista, ikona vrcholné secese, velmistr práce se světlem a stíny. Muž, který může za slávu secese ve světě i za krásné československé bankovky a známky. Vymaloval zdi zámků, fotografoval akty, navrhoval divadelní scény, ale taky šperky, vzory tapet, obal k čokoládě. Jestli někdy múzy políbily nějakého umělce hned na obě tváře, byl to právě Alfons Mucha.
Patriot, který bez nároku na honorář navrhnul roku 1918 státní znak pro nově vzniklou svobodnou Československou republiku. Ale hlavně daroval českému národu proslulou Slovanskou epopej. Pracoval na ní 18 let! A vy ji po celé dekádě můžete opět vidět na vlastní oči na jeho milované Moravě. Slovanská epopej je zpět v zámku Moravský Krumlov.
I když je Mucha coby velký Čech pochován na pražském Slavíně, vydejte se po jižní Moravě na „jeho“ místa. Máme pro vás tipy na prima výlety s muchovskou tematikou. Poradíme, kde koupit vstupenky na Slovanskou epopej. A prozradíme vám zajímavosti z jeho života – i ty méně známé (až lehce pikantní). Protože Alfons Mucha byl vše, jen ne suchar. Byl to do morku kostí fascinující Moravák! Pojďte poznat MISTRA.
Máme pro vás i další místa a výlety spojené se secesním velikánem. Po návštěvě epopeje se z Moravského Krumlova vydejte do jeho rodných Ivančic, kde s úžasnou aplikací poznáte jeho dvě životní lásky. Raději cyklovýlet? Jeďte po elegantních zámcích – v jednom uvidíte Slovanskou epopej ve formě obřích puzzle figurujících v České knize rekordů! A pro ty, kteří touží po hlubším ponoření do Muchova světa, doporučujeme projít si Muchovu stezku, sérii výstav v různých lokacích, která každoročně představuje jiný aspekt jeho tvorby.
Rodné Ivančice očima Alfonse Muchy. Jedenáct příběhů, jedenáct zastavení s audioprůvodcem. Vydejte se na audiovizuální stezku, její trasu si zdarma stáhnete do mobilu. Podívejte se na městečko očima mistra. Jaká místa měl Alfons Mucha rád? Kde žili jeho přátelé a lásky? Co ho inspirovalo?
Projekt Muchovy stezky spočívá ve vytvoření výstav, které se budou každoročně měnit, aby zatraktivnily Slovanskou epopej. Díla A. Muchy a umělců, kteří se jeho tvorbou inspirovali jsou v sezóně 2024 rozdělena mezi 5 míst stezky - Ivančice, Moravský Krumlov, Hrušovany nad Jevišovkou a Doubravice nad Svitavou v Česku a Piešťany na Slovensku. Jednotlivá místa Muchovy stezky budou díla prezentovat tak, aby návštěvníka inspirovaly k návštěvě všech ostatních.
Poznejte elegantní zámky a ničím nerušený, téměř zapomenutý kout čisté znojemské přírody. Tenhle výlet bude balzám pro vaši duši.
Původní domov Strahovské knihovny, dnes pokladnice vinařství na Znojemsku. Necháte se přemluvit i na degustaci?
Majestátní zámek vás bude lákat na prohlídku už z velké dálky. Však zde nocoval třeba i samotný Napoleon.
Kde berou malíři inspiraci k zasněným obrazům přírody? Krumlovsko - rokytenská stezka vás zve do své malebné náruče.