1200 km značených vinařských cyklotras vás provede jihomoravskou krajinou mezi vinohrady od starobylého Znojma až po Uherské Hradiště na Slovácku - objevte malebná města i vinařské vesničky s typickou sklepní architekturou, historické a přírodní památky UNESCO a také folklór a vína pohostinných moravských vinařů.
Vinařskou kulturu si můžete naplno užít díky Moravským vinařským stezkám, které protkaly poetickou krajinu s vinohrady. Vydejte se po nich pěšky i na kole, v partě i s dětmi. Ty sice nebudou degustovat, ale převládající pohodový terén si užijí na max.
Projekt vznikl před 20 lety. Dal dohromady 1200 kilometrů ucelených cykloturistických tras spojených do 10 okruhů. Jmenují se podle původních vinařských oblastí. Vše propojuje 245 kilometrů dlouhá páteřní Moravská vinná stezka mezi Znojmem a Uherským hradištěm.
Tak kam to bude?
Pokud máte rádi pohodu a klidnou jízdu, vyrazte na nejkratší stezku s názvem Bzenecká. 30 kilometrů jako stvořených pro rodinný výlet. Během putování potkáte vinaře tělem i duší, ochutnáte fantastické vzorky, rozhlédnete se po kraji z rozhledny Doubí, projedete oblast vátých písků.
Naopak nejdelší vinařská stezka je Znojemská. 189 kilometrů spojuje 55 vinařských obcí. Uvidíte přírodu i vinařství v původní podobě. Místní vína patří k těm nejlepším, jaká jižní Morava rodí.
Za cestu stojí 84kilometrová stezka Mikulovská, která prochází Lednicko-valtickým areálem zapsaným na seznamu UNESCO. Kromě vína a rovinatého terénu vás nadchne jedna z nejrozsáhlejších komponovaných krajin v Evropě. Důkaz, že příroda a člověk dokážou spolu vytvořit něco harmonicky krásného.
Brněnská trasa vás na 92 kilometrech vezme na nejstarší vinohrady jižní Moravy i romantické zámky jako Dolní Kounice. A to jsme zmínili jen zlomek zážitků, které vás na vinařských stezkách čekají…šlápněte do pedálů!