V Čechách mají Karlštejn, na Moravě máme Pernštejn. Fotogeničtější hrad aby pohledal!
Pernštejn trůní na vysoké skále, která o pořádný kus převyšuje okolí nad městysem Nedvědice. Za osm století se ho nepovedlo dobýt ani nejzavilejším dobyvatelům.
Při prohlídce snadno zapomenete, že se nacházíte v 21. století. Vezme vás do historie hradu i jeho pověstí a třeba i vy potkáte místní bílou paní. (Alespoň někteří přísahají, že ji tu potkali.) Erb zubří hlavy patří rodu Pernštejnů, nejbohatšímu a nejvlivnějšímu rodu českých zemí. Přitom původ pánů Pernštejnů – i jejich hradu – je neznámý. Začali ho budovat ve 13. století. Míjející staletí a s nimi módní slohy téměř nezměnily exteriér hradu, pouze interiéry.
Jestli s sebou máte malé děti, které by ještě klasickou prohlídku nezvládly, pamatují tu na vás prohlídkou bez průvodce po hradním nádvoří. Podíváte se i do některých interiérů jako hladomorny nebo kaple. Větší děti bývají nadšené z okruhu Ztratila se bílá paní. S puberťáky si můžete střihnout zkrácený druhý okruh a kdo je jednička a zvládne pořádný výklad, je tu pro něj okruh č. jedna – Od gotiky do 20. století.
Rok 2020 je rokem otevření nového prohlídkového okruhu zámeckou zahradou. Můžete na ni sami nebo s průvodcem, myslí i na návštěvníky s omezenou mobilitou. Uvidíte půvabné drobné stavby jako čínský pavilon, poustevnu, turecké lázně, obelisk, vodopád.
Na hrad se dostanete pěšky nebo na kole po značených naučných stezkách, které startují z nádraží v Nedvědici. Jedete autem? Parkoviště je od hradu asi 20 minut po svých.
Našli jsme další místa, která by se vám mohla líbit. Mrkněte na ně.
tip na 12 míst
Ponořte se do světa fantazie Julese Vernea! První steampunkové muzeum na Moravě otevřelo v obci Černvír kousek od hradu Pernštejn.
Malebná Lomnice je neobjevená perla jižní Moravy. Čeká vás zámek, barokní náměstí, socha krále piva Gambrina i stezka Járy Cimrmana.
Památník k připomínce obětí holokaustu Romů a Sintů leží na autentickém místě, kde v letech 1942–1943 fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor.
Na kávu či pivo k Bráně nebes? Kousek od Tišnova se přesvědčíte, jaká krása je románsko-gotický styl.
Předklášteřím po modré pořád nahoru – za odměnu dokonalý výhled a prima zázemí pro svačinu pod stříškou nebo širým nebem.
Dříve tu stávala rozhledna dřevěná, dnes vysílací věž a rozhledna v jednom. Vysoká a schody obtočená čahounka nedaleko Kozárova na Blanensku.
Mezi poklady nehmotného dědictví UNESCO najdete od roku 2018 modrotisk. Ten olešnický opatruje rodina Danzingerů přes dvě století.
Na Tišnovsko za krásami přírody, po pivovarech a... do galerie minerálů, kde vám bude přecházet zrak.
Ocelové konstrukce rozhleden s kráterem pod sebou nemáte v lásce, ale výšky vám nevadí? Pojďte na zděnou rozhlednu Klucanina!
Rádi se na kole proháníte lesem? Boskovický Sportpark nabízí navíc pumptrack a parádní zázemí. Singletraily v lese Doubrava už čekají.
Jeden z nejstarších hradů Moravy – dnes zámek – ocení fandové načančaných historických interiérů.
Představte si jeskyni obývanou obřími sochami. A když jde o blanické rytíře, tak je prostě musíte vidět!